O czym mówią fotografowie?
O tajemnicach ich duszy i jej kontakcie ze światem zewnętrznym poprzez to niezwykłe medium, jakim jest fotografia.
Świat widziany przez człowieka jest trójwymiarowy – fotografia rejestruje rzeczywistość dwuwymiarowo. Świat pozostaje w ciągłym ruchu – fotografia jest w stanie go zatrzymać.
Od fotografa – jego instynktu, refleksu i interpretacji – zależy wybór tej jednej chwili ze znacznie szerszego kontekstu.
Czym jest fotografia? Samo pojęcie pochodzi z greki: phōtós – światło; gráphō – piszę, rysuję. Fotografia jest więc rysowaniem za pomocą światła. Zawiera w sobie zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu z wykorzystaniem układu optycznego, choć nie jest to konieczne – bo przecież fotografia otworkowa.
Moje prywatne rozmowy z mistrzami obiektywu, to z pewnością nie jest podręcznik. Nie zawiera instrukcji, jak zrobić dobre zdjęcie. To opowieść o przygodzie, pasji, miłości, za którą płaci się czasem wysoką cenę.
|
''Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii.'' – spis treści |
Książka i...
W książce Hanny Marii Gizy znajdziemy rozmowy z 25 najwybitniejszymi mistrzami polskiej fotografii – oto ich imiona i nazwiska: Stefan Bałuk, Adam Bujak, Zbigniew Dłubak, Stefan Figlarowicz, Tomasz Gudzowaty, Krzysztof Hejke, Ryszard Horowitz, Ryszard Kapuściński, Bogdan Konopka, Wojciech Kryński, Natalia Lach-Lachowicz, Zbigniew Łagocki, Krzysztof Miller, Zofia Nasierowska, Chris Niedenthal, Wojciech Plewiński, Krzysztof Pruszkowski, Tadeusz Rolke, Janusz Rosikoń, Marian Schmidt, Tomasz Sikora, Czarek Sokołowski, Andrzej Świetlik, Tomasz Tomaszewski, Łukasz Trzciński.
|
''Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii.'' – wywiad z Krzysztofem Millerem |
...wystawa
Premierze książki towarzyszy wyjątkowa wystawa "Fotografowie mówią" będąca ekspozycją 25 prac 25 artystów opatrzonych cytatami z ich rozmów z Hanną Marią Gizą zawartymi w książce "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii.". Oto niektóre z nich:
CHRIS NIEDENTHAL: W pewnym momencie zobaczyłem z samochodu żołnierza kierującego ruchem na skrzyżowaniu – obok stał wóz opancerzony – a na kinie wisiał ogromny transparent z tytułem
Czas Apokalipsy.
KRZYSZTOF MILLER: Fotografia to całe moje życie. A najważniejszy w niej jest człowiek. Poprzez człowieka można pokazać całą historię, która nas otacza, wszystkie problemy. Życie jest tak piękne, że nie trzeba go kreować. Jest również jednak tragiczne i te straszne jego aspekty też należy pokazywać.
TOMASZ TOMASZEWSKI: Jestem pogodzony ze sobą. Zajmuję się rzeczami, które uważam za wartościowe, które rozwijają mnie i uczą tego, kim jestem. Ale również uczą radości płynącej z faktu, że mogę żyć na tym świecie, gdyż według pięknego zdania z Dezyderaty: "Przy całej swej złudności, znoju i rozwianych marzeniach, jest to piękny świat". Jeżdżę więc sobie i patrzę, jak my bezsensownie niszczymy ten wspaniały świat, na którym żyjemy, a to, co z nim wyprawiamy, po prostu przejmuje mnie bólem aż do trzewi. A zarazem widzę wspaniałe miejsca i ludzi, i te drobne gesty, które nawzajem sobie okazują. I to mnie nieprawdopodobnie porusza.
|
''Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii.'' – wywiad z Chrisem Niedenthalem |
TOMASZ SIKORA: Każdy fotograf ma jakby duszę w aparacie, bo fotografia jest w zasadzie zabieraniem ze sobą na zawsze pewnych obrazków. Czy nazwiemy to kolekcjonerstwem, czy kradzieżą? Bo chodzi tu jak gdyby o dwie różne sprawy. Oczywiście, jeśli fotografuje się kogoś bez jego wiedzy, bez jego aprobaty, jest to kradzież. Jeśli natomiast rejestruje się pewne sytuacje, na których utrwalenie nam pozwolono albo które sami zaaranżowaliśmy, jest to kolekcjonerstwo.
ŁUKASZ TRZCIŃSKI: Zanim podniosę aparat, zawsze staram się o jak największą akceptację ze strony moich bohaterów. Poza tym klucz jest prosty – szacunek do ludzi. Jestem zainteresowany ich problemem, staram się wytłumaczyć, że fotografią, swoją obecnością i dalszym przekazywaniem tych obrazów chcę spróbować zmienić coś w ich rzeczywistości.
Książka na iPAD-adzie
Albumy z serii „Artyści mówią” są dostępne także w postaci aplikacji iPAD. Jest to pierwsza w Polsce aplikacja książki, która uzyskała technologiczny patronat firmy Adobe.
Hanna Maria Giza – jedna z najwybitniejszych dziennikarek Polskiego Radia. Autorka popularnych audycji i cykli radiowych oraz wywiadów, m.in. z Umberto Eco, Günterem Grassem, Normanem Daviesem, Sir Rogerem Penrosem, Wladimirem Bukowskim, Stanisławem Lemem, Jerzym Giedroyciem. Uhonorowana wieloma nagrodami dziennikarskimi i państwowymi, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Medal Gloria Artis, EUROPRESS, Phil Epistemoni, Pikowy Laur, Złoty Mikrofon. Hanna Maria Giza jest dziennikarką Programu 2 Polskiego Radia.
Tytuł: Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii.
Liczba stron: 272
Format: 160 x 240 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-88848-97-1
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Rosikon Press
Cena: 50 zł
Więcej informacji: www.rosikonpress.com
Zobacz także:Recenzja: Rod Edwards – "Fotografuj ludzi jak profesjonalista"Recenzja: Joe McNally –"Uchwycić moment" – sekrety pracy jednego z najlepszych światowych fotografówRecenzja: "Ze świata" – album fotograficzny Ryszarda KapuścińskiegoRecenzja: "Światłoczuły" – album fotograficzny Tomka SikoryRecenzja: "Makijaż fotograficzny" – E. Sokólska, J. GrąbczewskiRecenzja: Michael Freeman – "Kolor"Recenzja: Bryan Peterson, "Czas naświetlania bez tajemnic"Recenzja: Marek Sutkowski, "Nikon System tradycyjny i cyfrowy"Recenzja: Michael Freeman, "Krajobrazy i przyroda"Recenzja: Michael Freeman, "Fotografia zbliżeniowa"Recenzja: Robert Thompson, "Naucz się dobrze fotografować makro i szczegóły"Recenzja: "Sekrety cyfrowej ciemni Scotta Kelby’ego"Recenzja: Album: "AKT – naucz się fotografować kreatywnie"Recenzja: Daniel Lezano, Bjorn Thomassen: "Fotografia portretowa – 100 rad i pomysłówRecenzja: Bryan Peterson, "Ekspozycja bez tajemnic"Recenzja: Guy Edwardes, "Krajobrazy – 100 rad i pomysłów"Recenzja: Rostislav Stach, "Fotołowy – naucz się fotografować zwierzęta na łonie natury”Recenzja: "Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 195 ujęć Scotta Kelby'ego" – o robieniu zdjęć praktycznieRecenzja: Marek Górecki, "10 projektów w cyfrowej ciemni fotograficznej"Recenzja: Roderick Macdonald, "Akty. Fotografia cyfrowa dla profesjonalistów."