Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Teoria  >  Historia fotografii


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 jest w chwili obecnej jedynym modelem aparatu łączącym w sobie mechanizmy mechanicznej stabilizacji matrycy, ochrony przed kurzem, Live View oraz obrotowego wyświetlacza LCD?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Zdjęcia, które kłamią?
W niektórych rodzajach fotografii retusz i edycja wykraczające nawet poza granice dobrego smaku to rzecz powszednia. Fotografia prasowa do tej kategorii nie należy. Jednak pokusa i łatwość manipulacji obrazem jest tak duża, że niektórzy decydują się upozować czy też upiększyć nawet zdjęcia reporterskie.
 
Początki fotografii
Istniejąca od przeszło półtora wieku fotografia na dobre zagościła już w naszych domach, a jej cyfrowa odmiana spowodowała, że coraz rzadziej myślimy o materiałach odwracalnych czy diapozytywach. Warto jednak cofnąć się nieco w czasie i przyjrzeć się początkom dagerotypii, której korzenie sięgają czasów… Arystotelesa.
 
World Press Photo - od narodzin do dnia dzisiejszego
Najbardziej prestiżowy konkurs branżowy fotografów prasowych z całego świata odbywa się już 56 raz. Nagrodzone w nim zdjęcia niemal natychmiast stają się częścią popkultury. Jaka jest jego historia?
 
Photoshop – jak to się zaczęło...
19 lutego 1990 roku miała miejsce premiera pierwszej wersji programu, który w ciągu ostatnich 20 lat zrewolucjonizował fotografię i grafikę cyfrową. Jesteście ciekawi, jak wyglądała historia rozwoju tej aplikacji? Oto ona:
 
Migawki z ultraszybkiej fotografii
Ultraszybka fotografia pokazuje niewidoczne dla oka szczegóły takich sytuacji jak np. moment pękania bańki mydlanej czy spadające krople wody. Czy ultraszybka fotografia to nowa technika fotografowania? Czy żeby obserwować takie ujęcia musimy być zawodowymi fotografami? Czy do wykonania tego typu zdjęć potrzebujemy zaawansowanego sprzętu? Odpowiedź na wszystkie te pytania brzmi… NIE!
 
Tytan w aparatach Nikona
W tym roku upłynęło 90 lat istnienia jednej z firm, które odcisnęły wyraźne piętno na kształcie obecnego rynku fotograficznego – Nikona. Z tej okazji publikujemy kolejny artykuł przybliżający wkład tej firmy w rozwój fotografii.
 
Historia migawek Nikona – od modelu I do F6
Aparaty fotograficzne zawsze były skupiskiem nowoczesnych technologii. Chociaż zwykle zwracamy uwagę głównie na olbrzymi postęp, jaki dokonał się w dziedzinie doskonalenia układów optycznych, to na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat sporo nowatorskich rozwiązań pojawiło się także w dziedzinie mechaniki precyzyjnej oraz elektroniki. Można to doskonale prześledzić na przykładzie migawek montowanych w aparatach Nikona: od kopii migawki Leicy w Nikonie I aż po samo diagnozującą się migawkę modeli F5/F6.
 
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.157s.