Pionierskie początki
1987 – Thomas Knoll pisze kod do wyświetlenia obrazów w skali szarości na wyświetlaczu monochromatycznym. Aplikacja pozwala na odczytywanie i zapisywanie plików w różnych formatach, dokonywanie drobnych zmian w obrazie, regulacje tonacji barw, balansu bieli, odcieni i nasycenia kolorów. Program pozwalał też na tworzenie prostych rysunków.
|
John i Thomas Knollowie – twórcy pierwszej wersji Photoshopa |
1988 – na rynku pojawiają się pierwsze aplikacje do pracy z grafiką rastrową. Thomas i John Knollowie sprzedają licencję na pierwszego Photoshopa firmie Barneyscan. Do produkowanych prze nią skanerów dołączono ok. 200 egzemplarzy programu. Bracia prezentują Photoshopa Russellowi Brownowi, głównemu dyrektorowi ds. grafiki w firmie Adobe, i Johnowi Warnockowi, współzałożycielowi firmy.
1989 – Adobe i bracia Knollowie uzgadniają ostateczną wersję umowy licencyjnej, na mocy której Adobe nabywa prawo do dystrybuowania oprogramowania Photoshop.
|
Tak wyglądało pudełko zawierające dyskietki z pierwszą wersją znanego dziś wszystkim Photoshopa |
1990 – Adobe Photoshop 1.0 pojawia się na rynku w wersji na komputery Mac. Zdobywa natychmiastowe, szerokie uznanie wśród projektantów grafiki. Wydawcy i spece od marketingu polubili możliwość retuszowania i łączenia zdjęć – funkcje, z których Photoshop słynie do dziś. Pierwsza wersja pozwalała ponadto na korekcję barw, optymalizację obrazu pod kątem wydruku i obsługę Krzywych.
|
Pierwsza wersja Photoshopa mieściła się na jednej dyskietce |
Zdobywanie prymatu w branży
1991 – Pojawia się Adobe Photoshop 2.0, również w wersji na komputery Mac. Tymczasem rynek obróbki obrazu nabiera rozpędu. Na rynku pojawiają się konkurenci Photoshopa, w tym PhotoStyler przejęty przez firmę Aldus. Apple wprowadza System 7 i dodaje do interfejsu kolor. Druga wersja Photoshopa oferuje m.in. moduł rastrujący do plików Adobe Ilustrator, obsługę palety kolorów CMYK i narzędzie Pióro oraz bichromię.
|
A tak wyglądał Photoshop na Macintoshu z kolorowym ekranem |
1993 – Dostępna jest kolejna wersja programu – Adobe Photoshop 2.5. Najpierw na platformę Mac, potem, po wprowadzeniu przez Microsoft systemu Windows 3.1, również na tę platformę. Wersja 2.5 oferuje m.in. funkcję palet i obsługę 16-bitowej głębi koloru.
1994 – pojawia się kolejna wersja programu, najpierw na platformę Mac, potem również na Windows, IRIX i Solaria. Photoshop staje się standardem w zakładach poligraficznych, studiach filmowych, agencjach reklamowych i korporacyjnych działach marketingu. Wraz z wersją 3.0 pojawia się przełomowa obsługa warstw. W tym samym roku Adobe przejmuje firmę Aldus.
1995 – Adobe kupuje Photoshopa od jego twórców, braci Knoll. Na rynku pojawiają się pierwsze aparaty cyfrowe powszechnego użytku. Casio prezentuje pierwszy aparat cyfrowy z wyświetlaczem LCD z tyłu obudowy.
Rozwój Internetu i grafiki cyfrowej
1996 – Do sprzedaży trafia Adobe PhotoDeluxe 1.0. Co oferuje? Wspomagane działania retuszowania, naprawiania i dodawania efektów specjalnych, szablony biznesowe na potrzeby drukowania i tworzenia stron WWW, importowanie zdjęć ze skanerów, aparatów cyfrowych i płyt CD-ROM. Pod koniec roku na rynku pojawia się Photoshop 4.0 w wersjach na Mac i Windows – od tego czasu wersje dla oby platform wprowadzane są na rynek równolegle. Wersja 4.0 obsługuje już warstwy dostosowania. Rok 1996 to również rok wydania przez Macromedię programu Flash. Rynek Internetu gwałtownie rośnie, w USA zaczyna powstawać tzw. "bańka dotcomów".
|
Tak zmieniały się ikony Photoshopa na przestrzeni ostatnich 20 lat |
1998 – Najpierw do sprzedaży trafia Photoshop 5.0. Kolejne udogodnienia to procedury pracy z kolorami oparte na standardach ICC (International Color Consortium), możliwość wielokrotnego cofania czynności (paleta historii), narzędzie magnetyczne lasso oraz możliwość edytowania wprowadzonego tekstu. Zawodowi fotografowie zaczynają przyjmować dobrodziejstwa rewolucji cyfrowej. Obsługa nowych narzędzi staje się koniecznością niezbędnym elementem pracy fotografa. W roku 1998 Adobe wprowadza na rynek program ImageReady 1.0, aplikacje umożliwiającą szybkie edytowanie grafik na potrzeby serwisów WWW. Pozwala na tworzenie animowanych plików GIF, optymalizację kompresji obrazu oraz generowanie kodu HTML.
1999 – "bańka dotcomów" osiąga swój największy rozmiar. Wszyscy chcą robić biznes w sieci i tworzą strony internetowe. Photoshop staje się niezbędnym narzędziem. Jego najnowsza wersja 5.5 sprzedawana jest z aplikacją ImageReady pozwalającą na zapisywanie plików graficznych od razu w serwisach WWW.