Projekt skierowany jest do wszystkich, którzy w swojej pracy wykorzystują zdjęcia. Głównym jego elementem jest strona internetowa
www.fotoprawo.pl, na której znaleźć można nie tylko kompendium wiedzy z zakresu ochrony prawa autorskiego, ale także wzory licencji i umów. Pojawi się tam również wkrótce lista instytucji będących wzorem dobrych praktyk w tym obszarze.
Celem projektu "Twoje zdjęcie. Twoje prawo." jest przekazanie w sposób przejrzysty wiedzy na temat praw autorskich oraz wskazanie narzędzi ich ochrony. Poprzez kampanię firma Nikon Polska chce zwrócić uwagę na obowiązki, jakie spoczywają na fotografach oraz osobach, które korzystają z ich prac. Projekt skierowany jest nie tylko do fotografów, ale także agencji fotograficznych i reklamowych, domów mediowych, redakcji gazet oraz wszystkich firm i organizacji związanych z fotografią.
|
Strona WWW kampanii edukacyjnej ''Twoje zdjęcie. Twoje prawo.'' |
"Jako jedna z czołowych firm fotograficznych na świecie nie tylko tworzymy narzędzia do pracy fotografów, ale chcemy także dbać o losy powstających za ich pomocą dzieł. Łamanie prawa autorskiego i prawa do wizerunku przyjmuje wiele form: od kradzieży zdjęcia, przez nieodpowiednie podpisanie, po nieuprawnione wykorzystanie. Często dzieje się to nie z powodu złej woli, ale z niewiedzy, braku czasu czy niedopatrzenia. Dzięki projektowi "Twoje zdjęcie. Twoje prawo." chcemy zwrócić uwagę na to, że żadne zdjęcie nie jest niczyje. Każde ktoś wykonał i tylko on może decydować o jego losie, bez względu na to, czy jest fotografem zawodowym czy fotoamatorem. Ponadto wszyscy profesjonaliści zajmujący się obrotem fotografiami powinni zdawać sobie sprawę z wagi swoich obowiązków. Jest to tym bardziej potrzebne w dobie dynamicznego rozwoju fotografii cyfrowej oraz łatwości rozpowszechnienia, jaką daje internet. Z jednej strony jest to fascynujące, z drugiej sprzyja jednak nadużyciom." – mówi Wiktor Sobolewski, koordynator projektu w Nikon Polska.
Platforma
www.fotoprawo.pl to nie tylko miejsce w sieci, w którym co tydzień omawiane będą najciekawsze problemy ochrony praw autorskich oraz prawa do wizerunku, z którymi fotograf spotyka się na co dzień – w założeniu ma być to także miejsce wymiany dobrych doświadczeń z tego zakresu. Fotografowie dowiedzą się, jak ochronić owoce swojej pracy, jak postępować w przypadku, gdy ich prawa zostały złamane oraz zyskają dostęp do pomocnych wzorów dokumentów.
Jednym z elementów projektu "Twoje zdjęcie. Twoje prawo." jest swoisty monitoring rynku prasy ukierunkowany na zbadanie liczby zdjęć „niczyich” w czołowych polskich gazetach. W ramach projektu powstał także "Kodeks dobrych praktyk" czyli lista zasad, których przestrzeganie ma zapewnić dobrą współpracę pomiędzy fotografami i zleceniodawcami.
Strona kampanii: www.fotoprawo.pl
Zobacz także:Nikon COOLPIX S9100 w rzeczywistości rozszerzonejFantasea FP7000 - obudowa podwodna dla Nikona Coolpix P7000Firmware 1.02 dla Nikona D7000Nikon Camera Control Pro 2.9.0Nikon Capture NX 2.2.7Dwie nagrody TIPA dla aparatów Nikon D7000 i COOLPIX P300Cztery nagrody red dot 2011 dla NikonaNikon na łódzkich targach fotograficzno-filmowychNikon ME-1 - zewnętrzny mikrofon do lustrzanekNikon D5100 – nowe lustro dla amatoraNikon COOLPIX P100 - firmware 1.2Nikon ViewNX w wersji 2.1.2Nikon PC-PJ Projector Software 1.0 w wersji dla MacintoshyNikon wypowiada wojnę podróbkomAdapter do digiscopingu FSB-8 do aparatu kompaktowego Nikon COOLPIX P300Nikon publikuje tabele zgodności obiektywów i korpusówJasna optyka przydatna nie tylko zawodowcomTEST: Nikon D5100 - pierwsze wrażenia i zdjęcia testoweNikon D7000 – lustrzanka to systemD7000 - filmowanie według NikonaNikon D7000 - rozwiń skrzydła!TEST: AF-S NIKKOR 28-300mm f/3.5-5.6G ED VR - pełnoklatkowy hiperzoom NikonaNa Dzień Dziecka: jak fotografować dzieci - poradnik NikonaTEST: Nikon S1000pj – aparat z projektoremNikon D300s: pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe – poprawianie dobregoNikon D3000: pierwsze wrażeniaTEST: Nikon D5000 – świetna propozycja dla fotoamatoraNikon D5000: pierwsze wrażenia i zdjęcia testoweTEST: Nikon Coolpix P6000 – z GPS-em i w SieciPierwsze wrażenia i zdjęcia testowe: Nikon D3X – szumom mówi nie!TEST: Nikon D90, czyli poprawianie dobregoNikon D90 - pierwsze zdjęcia testowe!Pierwsze wrażenia, pierwsze testy - Nikon D90Pierwsze wrażenia: Nikon Speedlight SB-900Nikon D700 - pierwsze wrażenia i zdjęcia próbneRecenzja: Marek Sutkowski, "Nikon System tradycyjny i cyfrowy"