Wystawa "Dużo kobiet" to ponad 90 portretów kobiet z 9 miejsc na świecie: Warszawy, Kijowa, Limy, Buenos Aires, Meksyku, Tel Awiwu, Rio de Janeiro, Pekinu i z Zanzibaru. Zdjęcia powstawały na placach miejskich, gdzie przypadkowe kobiety zapraszane były do otwartego, plenerowego studia fotograficznego. Wyjątkiem jest część pierwsza projektu, czyli Warszawa, gdzie modelkami zostały Mama, żona, córka, przyjaciółki i dobre znajome.
Mikołaj Grynberg wyjaśnia: "Postawiłem przed sobą zadanie, które wymagało przekroczenia wielu granic. Zarówno tych wewnętrznych, którymi jest między innymi wstyd i zażenowanie jak i tych zewnętrznych, którymi jest przede wszystkim kultura, która nie pozwala zaczepiać obcych kobiet na ulicy. Znalazłem idealne alibi – fotografię. Pomijam już aspekt publiczny tej akcji. Wystawiałem siebie oraz moje bohaterki na niezwykle stresującą sytuację ekspozycji społecznej. Wszystko to odbywało się przy dużej widowni złożonej z gapiów, którzy akurat znaleźli w okolicy otwartego studia."
Fotografiom towarzyszą zanotowane przez Mikołaja fragmenty rozmów, jakie wywiązały się między autorem a bohaterkami.
Projekt rozwijał się w latach 2004-2008 i został zwieńczony albumem "Dużo kobiet" (Biblioteka Gazety Wyborczej, wyd. Agora 2008).
Mikołaj Grynberg były psycholog. Fotograf. Artysta, który połączył dar słuchania drugiego człowieka z umiejętnością przekazania emocji na fotografii. Twórca, który stawia bolesne pytania i nie pozostawia odbiorcy obojętnym. W jego pracach ważna jest historia, doświadczenie, nastrój. Autorskie projekty, często łączące przedstawiony obraz z tekstem, są zawsze dokumentem subtelnej rozmowy, którą fotograf zdaje się przeprowadzać ze światem. Światłoczułą refleksją o ludzkich losach. Fotograf od kilku lat prowadzi warsztaty fotograficzne oraz zajęcia w Studium ZPAF. W styczniu 2012 roku miała premierę jego najnowsza publikacja: "Ocaleni z XX wieku"- zbiór rozmów przeprowadzonych w Izraelu z osobami doświadczonymi Zagładą.
Wystawiał swoje prace w Polsce i za granicą, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, jest autorem kilkunastu ekspozycji indywidualnych.
Miasto: Warszawa
Lokalizacja: galeria Muzeum Drukarstwa Warszawskiego
Ulica: Marszałkowska 3/5
Termin: 23.03.2012 – 15.04.2012
Godziny otwarcia: czwartki i piątki 15:00-20:00, soboty i niedziele 12:00-20:00
Adres WWW: www.facebook.com
Wernisaż: 23 marca (piątek), godz. 19:00
Organizatorzy:
Muzeum Drukarstwa Warszawskiego oddział Muzeum Historycznego m.st.Warszawy
Fundacja .DOC
www.fundacjadoc.org
Leica
www.facebook.com
Zobacz także:Zorza polarna – jak i kiedy fotografować światło północy?Jak fotografować w deszczu i mgle5 wskazówek dla fotografów na 2016 rokPanoramy w fotografii podróżniczejFotografia podróżnicza - porady na dobry początekNeutralne filtry szare połówkowe w fotografii krajobrazowejMAKRO – kilka porad na dobry i... tani początekRajd Dolnośląski - warsztaty fotograficzne w wydaniu Akademii NikonaWiem, co kupuję: monitor dla fotografaKRAJOBRAZ – jak zauważyć i zrobić ciekawe zdjęcie?