Prace Szymona Świętochowskiego, obok zdjęć autorstwa Tomka Albina, Anny Bloda i Pawła Fabjańskiego stworzą galerię zdjęć młodych, polskich fotografów na FVF 2012. Zaproszeni do współpracy autorzy to młode pokolenie, które odniosło już sukces komercyjny i zostało docenione przez krytyków i kuratorów wystaw w Polsce i poza jej granicami. Cykl zdjęć Szymona Świętochowskiego to autorski projekt wykonany w trakcie podróży m.in. po Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii.
Urodzony w 1985 roku Szymon Świętochowski swoje pierwsze kroki w fotografii stawiał w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Karierę zawodową rozpoczął w 2004 roku wykonując nowatorskie zdjęcia fashion dla polskich magazynów life stylowych.
|
Barcelona run, fot. Szymon Świętochowski |
W wieku 23 lat otrzymał pierwszą nominację do nagrody na Cannes Lions Festival za zdjęcia dla marki Converse. Jest zdobywcą prestiżowej złotej statuetki KTR. Początkowo jego fotografia skupiała się na ludziach. Z czasem jego warsztat ewoluował i obecnie Świętochowski zajmuje się fotografią reklamową, krajobrazową, fotografuje też martwą naturę.
Od 2007 roku współpracuje z renomowanymi firmami, m.in.: Samsung, Toshiba, Axe, Renault, Iveco, Energizer, Unilever, Converse, Ferrero, Martini, Amnesty International dla których realizował projekty reklamowe w Polsce. Od momentu, gdy jego prace zostały ocenione jako jednego z wiodących polskich fotografów rozpoczął międzynarodową współpracę z markami Adidas, Coca Cola, Discovery Channel.
Więcej informacji:
www.swietochowski.pl
Zapraszamy do zapoznania się z kwestionariuszem Szymona Świętochowskiego, w którym odpowiada na pytania o swoje inspiracje i twórczość.
Skąd wzięła się Twoja pasja fotografowania?
Z fascynacji fotografią czarno-białą i procesami ciemniowymi.
Co Cię inspiruje?
Wszelkie media związane z obrazem jak również niektóre sceny z życia.
Którego fotografa prace podziwiasz?
Jest wiele osób, które robią świetne rzeczy. Ciężko wybrać jedną.
W czym tkwi Twoim zdaniem tajemnica dobrego zdjęcia?
Ciężko powiedzieć. Jest ogromna ilość składowych, od których jest to zależne. Każda indywidualna dla danego projektu.
Co według Ciebie czyni dobrego fotografa?
Talent, pracowitość i chęć tworzenia, przełożona na działanie.
Zrealizowanie jakiego tematu jest Twoim marzeniem?
Książka z cyklem zdjęć pejzażowych, który rozpocząłem dwa lata temu.
Gdybyś miał wybrać jedno zdjęcie na które miałbyś patrzeć do końca życia, które by to było?
Nie znalazłem jeszcze takiego zdjęcia.
O czym myślisz zaraz przed wykonaniem zdjęcia?
Mam raczej swobodny przepływ myśli w tym momencie. Skupienie/koncentracja.
Na jakim sprzęcie pracujesz?
Alpa TC i XY + Phase one IQ180. Czasami Fuji GX 680. Światło Broncolor.
W jakich okolicznościach powstały zdjęcia prezentowane na FVF 2012?
To początek dużego cyklu, który mam zamiar tworzyć jeszcze przez kilka lat podczas swoich podróży po świecie. Ten jest głównie z USA. Od czasu tej realizacji zebrałem już materiał
z Maroko, Islandii i Barcelony. Mam nadzieję trafić jeszcze w kilka pięknych miejsc, które go dopełnią.
Targi FILM VIDEO FOTO to cykliczna impreza, której inauguracja miała miejsce w 1995 r. Celem organizowanych targów jest zaprezentowanie przez wystawców urządzeń, które swoim zakresem obejmują m.in.: sprzęt i akcesoria fotograficzne, video i filmowe oraz najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu grafiki komputerowej i cyfrowej obróbki obrazu. Na targach do tej pory wystawiły się setki firm z całego kraju i z zagranicy. Inicjatywa obejmuje warsztaty, seminaria, wystawy, prezentacje, spotkania z artystami, szkolenia, konkursy, pokazy oraz możliwość bezpośredniego kontaktu
z producentami. Patronat honorowy nad targami sprawowali m.in.: Prezydent Miasta Łodzi oraz Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Zobacz także:Zorza polarna – jak i kiedy fotografować światło północy?Jak fotografować w deszczu i mgle5 wskazówek dla fotografów na 2016 rokPanoramy w fotografii podróżniczejFotografia podróżnicza - porady na dobry początekNeutralne filtry szare połówkowe w fotografii krajobrazowejMAKRO – kilka porad na dobry i... tani początekRajd Dolnośląski - warsztaty fotograficzne w wydaniu Akademii NikonaWiem, co kupuję: monitor dla fotografaKRAJOBRAZ – jak zauważyć i zrobić ciekawe zdjęcie?Portret w plenerze – praktyczny poradnik