Od lat Siergiej obcuje z przyrodą i robi jej zdjęcia. Jego niepokój dotyczący Matki Natury wzrasta każdego roku. Świat uwieczniony na jego fotografiach jest w niebezpieczeństwie.
Siergiej ciągle uznaje się za fotografa amatora, sam decyduje o celach kolejnych wypraw i fotografuje tylko to co najbardziej przyciąga jego uwagę – "Moja przygoda z fotografią przyrodniczą zaczęła się w nieuchwytnym dla kalendarza momencie, z czasem zamieniła się w osobisty sukces, o którym nie mógłbym nawet marzyć", mówi Siergiej. "Pewnego dnia przy okazji wolnego czasu, złapałem za aparat i zacząłem fotografować przyrodę, czerpiąc z tego nieporównywalną z niczym przyjemność. Chciałbym fotografować przyrodę taką jaka jest naprawdę, jaka zawsze była i jaka powinna pozostać dla naszych dzieci" – dodaje Siergiej. "Bez żadnego zawodowego wyszkolenia od lat fotografuję Naturę metodą prób i błędów i myślę, że niemożliwym jest nauczenie sie tej sztuki poprzez przebywanie tylko w pracowni. Prawdziwy nauczyciel – natura, ciągle mnie zaskakuje i dzięki temu uczy wiele nowego."
|
fot. Siergiej Gorszkow |
Kamczatka i rosyjska część Arktyki są jego ulubionymi regionami do fotografii. "Ten teren ma w sobie wyjątkową magię. Kiedy dotarłem tam po raz pierwszy; moja obecność w tamtejszych górach wypełniła mnie uczuciem prawdziwej, niczym nieograniczonej wolności. Kamczatka wpływa na człowieka w bardzo osobliwy sposób: tylko tam można poczuć, że jest się częścią dzikiej natury. Obecnie, nieustannie myślę żeby tam wrócić, choćby tylko po to aby po raz kolejny doświadczyć tego niesamowitego uczucia wolności. Na długi czas, jeśli nie na zawsze, Kamczatka stała się moją obsesją".
|
fot. Siergiej Gorszkow |
Siergiej: "Oczywiście, że każdy fotograf potrzebuje indywidualnego projektu". Projektem Siergieja były niedźwiedzie, fotografował je przez 6 lat i jest jednym z niewielu na świecie fotografów przyrody, którzy tak dokładnie uwiecznili na zdjęciach życie niedźwiedzia brunatnego z kamczatki. Według wspomnień Siergieja, jego pierwsze spotkanie z tym niebywałym zwierzęciem odbyło się w nieco innych okolicznościach. "Po raz pierwszy zobaczyłem niedźwiedzia na muszce mojej broni myśliwskiej, teraz jednak wiem, ze tysiąc razy trudniejsze jest zrobienie dobrego zdjęcia niedźwiedzia niż posiadanie go jako trofeum myśliwskiego. Dużo trudniejszym niż upolowanie tego zwierzęcia jest ujęcie pokazujące ciekawskiego niedźwiedzia, podejście rozłoszczonej samicy z młodymi w celu sfotografowania momentu parzenia, czy tez obserwacja niedźwiedzia podczas jego polowania na łososia. W miarę upływającego czasu uświadomiłem sobie, że najlepszym uczuciem podczas polowań z aparatem jest możliwość zaspokojenia instynktu myśliwskiego bez potrzeby zabijania."
|
fot. Siergiej Gorszkow |
Dorobek Siergieja jest uznany na całym świecie, a prace popularne wśród sympatyków fotografii przyrodniczej. Jego prace były publikowane w NG, GEO, BBC Wildlife i wielu rosyjskich periodykach. W 2006 Siergiej został zwycięzcą rosyjskiego konkursu fotografii przyrodniczej "Golden Turtle" (Złoty Żółw), w 2007 i 2009 roku wygrał międzynarodowy konkurs "Shell Wildlife Photographer of the Year". W 2007 roku został laureatem rosyjskiego wydania konkursu "Photographer of the Year".
|
fot. Siergiej Gorszkow |
Na początku Siergiej robił zdjęcia tylko dla siebie. Z upływem czasu doszedł jednak do wniosku, że taka postawa daje niewystarczające efekty, gdyż zbyt mało ludzi na świecie ma okazję zapoznać się z życiem dzikich zwierząt: "Mój obiektyw jest istotnym ogniwem, które łączy żywą naturę i mnie. Dzięki niemu mogę wejrzeć dalej i głębiej, robić zdjęcia i próbować uchwycić piękno dzikiej natury. Dzięki temu mogę podzielić się tą częścią natury, którą już widziałem i doświadczyłem osobiście będąc w pobliżu zwierząt, w ich ukrytym świecie, który stopniowo znika z powierzchni naszej Ziemi.
Więcej informacji: www.Sztukanatury.pl
Zobacz także:Czy te zdjęcia mogą kłamać – o wiarygodności fotografaSzare jest piękne... - nowy konkurs fotograficznyKingston DataTraveler 109 - aktywne przechowywanie danych w kolorzePomóż zwierzakom kupując kalendarz na 2012 rok5 lat gwarancji na obiektywy TamronRelacja: Podstawy fotografii – kurs Akademii NikonaSony NEX – system nie tylko fotograficznyRecenzja: Album z najlepszymi zdjęciami prasowymi Grand Press Photo 2011Recenzja: Nieznane twarze Marilyn MonroePanoramy w fotografii podróżniczejFotografia podróżnicza - porady na dobry początekNeutralne filtry szare połówkowe w fotografii krajobrazowejMAKRO – kilka porad na dobry i... tani początek