Niniejsza wystawa tworzy panoramę fotografii, które są wyrazem postaw artystycznych wybranych członków Okręgu Śląskiego ZPAF w odniesieniu do tematu Przestrzeń prywatna. W efekcie stworzono świat będący sumą subiektywnych wypowiedzi, w których autorzy w sposób szczególny przyglądają się swojemu najbliższemu otoczeniu. Rejestrują jego fragmenty, manipulują jego wizerunkami, kreują obrazy nowej rzeczywistości. Eksplorują możliwości artystycznej kreacji medium fotografii pod pretekstem wizualizacji tematu. W konsekwencji powstaje niejednorodna mozaika obrazów, tak jak niejednorodne i odrębne są uniwersa wrażliwości każdego z nas.
|
fot. Michał Cała |
Stan prywatności to możliwość i prawo do nie ujawniania osobistych zachowań, zwyczajów czy danych innym osobom. Dzielenie się swoją prywatnością to udostępnianie wycinka, fragmentu osobistego świata innym.
W przeszłości naturalny tryb życia w społeczności sprawiał, że czymś zupełnie zwyczajowym było zbiorowe doświadczanie każdej czynności, niemal nic nie było do ukrycia.
Współcześnie przestrzenie naszej egzystencji obwarowane są granicami, z łatwością możemy tworzyć osobiste i prywatne światy, izolować się. Prywatność jest wynalazkiem cywilizacji, a na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że mamy prawo do tajemnic. Rozwój środków masowego przekazu, cyfrowych mediów, globalnej Sieci Internet powoduje, że znaczenie pojęcia prywatność ulega przemianie.
|
fot. Ryszard Czernow |
Aktualnie za sprawą technologii mamy do czynienia z symptomami erozji prywatności, z mechanizmami ustawiania różnych poziomów prywatności oraz jej przekraczania. Odbywa się to w odniesieniu do procesów gromadzenia, przetwarzania i wykorzystywania informacji o użytkownikach. Z drugiej strony coraz częściej mamy do czynienia z kryptografią, poufnością czy anonimowością.
W portalach społecznościowych ujawniamy swoje ulubione zwyczaje, przekroczenia i aktywności. Coraz większe fragmenty naszego życia zapisywane są w informatycznych systemach podłączonych do Sieci Internet. Dzięki takim rozwiązaniom prywatność stopniowo zostaje zastępowana dostępem, przejrzystością i otwartością.
|
fot. Krzysztof Miller |
Ochrona prywatności to kluczowe zagadnienie w kontekście rozwoju Sieci Internet, komunikacji społecznej i nowych mediów. Podczas wizyt w sieci na stronach internetowych, automatycznie są zbierane rozmaite informacje o użytkownikach (adres IP, nazwa domeny, typ przeglądarki, typ systemu, imię i nazwisko, adres email, serwery, bazy danych) w celu analizy zachowań odbiorców.
Coraz częściej na świecie podejmowane są próby tworzenia centralnych rejestrów, które zawierałyby szczegóły rozmów głosowych i komunikacji tekstowej obywateli. Tak powstają masowe bazy danych, które zawierają szczegóły komunikacji międzyludzkiej, przekraczając sferę prywatnych tajemnic.
|
fot. Maciej Stobierski |
#
Przestrzeń prywatna
obrazy codziennego otoczenia
świata
miejsc, przedmiotów, osób, zdarzeń
realnych i wirtualnych
otaczających nas każdego dnia
przestrzeń prywatna
przemieniona w obrazy
a na nich
stany
porządku i chaosu
dyscypliny i jej braku
przestrzenie egzystencji
wnętrza
przedmioty
rekwizyty
stan energii i niepokoju
stan ładu i harmonii
prywatne przestrzenie
każdego z nas.
Koncepcja i scenariusz wystawy oraz tekst
Janusz Musiał, lipiec 2011
Autorzy biorący udział w projekcie:
Michał Cała
Ryszard Czernow
Paweł Janczaruk
Marek Karaś
Antoni Kreis
Krzysztof Liszka
Katarzyna Łata-Wrona
Beata Mendrek-Mikulska
Stanisław Michalski
Krzysztof Miller
Janusz Musiał
Maciej Stobierski
Marek Wesołowski
Mieczysław Wielomski
Józef Wolny
Miasto: Wrocław
Lokalizacja: Galeria Za Szafą
Ulica: Św. Marcina 4
Termin: 09.08.2011 – 04.09.2011
Adres WWW: www.manufaktura.wroc.pl
Wernisaż: 9 sierpnia (wtorek), godz. 19:00
Zobacz także:Sigma SD1 - nowy firmware 1.02Ricoh GXR A12 Leica M-mountMój Kraków – warsztaty fotograficzne dla niepełnosprawnychRuszają pokonkursowe wystawy BZ WBK Press Foto 2011Machinery Natural HDR 2.1.57-calowe monitory podglądowe VM-1 i VM-2Kurs fotografii: kompozycja i światłoDSLR Controller - sterowanie lustrzankami Canona za pomocą smartfonów z AndroidemWiem, co kupuję: monitor dla fotografaTEST: AF-S NIKKOR 50 mm f/1.8G - nowe wcielenie klasykaOlympus TOUGH – historia podwodnaKRAJOBRAZ – jak zauważyć i zrobić ciekawe zdjęcie?Olympus TOUGH – twardziel dla najmłodszych (i nie tylko)Recenzja: "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii"Olympus TOUGH – aparaty inne niż wszystkieJasna optyka przydatna nie tylko zawodowcom