"Tytuł jest metaforą chociaż wnikliwie oglądając zdjęcia możemy domyśleć się konkretnego miejsca geograficznego. W proponowanym cyklu kolor to wartość nadrzędna a jego istnienie ściśle związane jest z układami geometrycznymi fragmentów architektury.
Pomimo kompozycji niemal abstrakcyjnej z łatwością odczytujemy inspirującą autorkę rzeczywistość. W ten sposób realność motywu staje się kanwą na której rozgrywa się spektakl zależności koloru i formy odczuwany przez widza nie na poziomie informacji, ale już na poziomie emocji i estetyki.
A zatem obecny na prawie wszystkich fotografiach błękit wypełniający większość płaszczyzny zdjęcia pozwala na wpisywanie się w siebie kontrastowo żółci, oranży i zieleni. Kierunki linii od dynamicznych skosów po stabilne piony i poziomy wyznaczają czystą graficznie przestrzeń.
Justyna Komar posługuje się aparatem fotograficznym jak narzędziem rysunkowym. Precyzyjnie wyznacza najistotniejsze miejsca w kompozycji, które emanują energią skupiając uwagę odbiorcy.
Raz jest to centralnie umieszczona latarnia uliczna "wyrastająca" z wąskiego pasa intensywnej żółci, albo intrygujący zielenią prostokąt drogowskazu pomiędzy linearną strukturą mostu.
Jakie jest przesłanie jej fotografii?
Chodzi o wskazywanie wyjątkowych zakątków koloru w prozaicznej rzeczywistości. Autorka wrażliwa na poetykę zwykłego miejsca, poprzez zapis fotograficzny odkrywa dla innych świat którego być może na co dzień nie widzą. W tym świecie kolor nieba jest niejako lustrem odbijającym przy odrobinie wyobraźni nas samych trochę lepszych i może piękniejszych.
Podobnie jak włoski fotograf Franco Montana, Justyna Komar czyni fotografię koloru odzwierciedleniem subtelnych stanów gotowości na przyjmowanie piękna w sposób naturalny i na co dzień."
Witold Jacyków
Justyna Komar – absolwentka studiów podyplomowych w Instytucie Sztuki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, magister filozofii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Współautorka książki Moja cyfrówka i ja wydanej przez Polskie Wydawnictwo Fotograficzne w 2009 r. i współtwórca kasety VHS pt. Wadowice wydanej przez TVP w 1999 r. Od 2005 r. prowadzi kursy e-learningowe z zakresu estetyki i kompozycji obrazu w Internetowej Szkole Fotografii, założonej. Od 2008 r. opiekuje się serwisem internetowym fotografiaotworkowa.pl. Od 2010 r. redaktor naczelny tytułu prasowego Fotografia Otworkowa. Wystawia w kraju i zagranicą. Główne cykle fotograficzne, to: Pan Czasu, Anioły, Miasto Kolorów. Od 2011 r. współpracuje z Domem Aukcyjnym Rempex. Strona autorska:
www.justynakomar.art.pl .
Miasto: Jastrzębie-Zdrój
Lokalizacja: Galeria Ciasna
Ulica: Katowicka 17
Termin: 17.05.2012 – 06.06.2012
Adres WWW: ciasna.netarteria.info
Zobacz także:Grand Press Photo 2012. Zwycięzcy konkursu fotografii prasowejPolska na weekend: 12 najwspanialszych miejsc na fotograficzny plenerLab.fotografuj.pl – zobacz, co możesz zrobić ze zdjęciemAdobe Photoshop Lightroom 4 - co nowego?Adobe Photoshop CS6 - co nowego dla fotografa?Sony Handycam NEX-VG20, czyli jak z aparatu zrobić kameręPolska na weekend: PODLASIE - gdzieś tam za BugiemZwycięzcy konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2012Zorza polarna – jak i kiedy fotografować światło północy?Jak fotografować w deszczu i mgle5 wskazówek dla fotografów na 2016 rok