Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  LEICA X2 – druga generacja


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

LEICA X2 – druga generacja
Dodał: Marcin Pawlak 14.05.2012
Leica Camera przedstawia nowy aparat fotograficzny Leica X2. Jest to drugi (po Leice X1) cyfrowy kompakt tej marki produkowany w Niemczech. X2 to cyfrowy aparat kompaktowy klasy premium, przeznaczony dla wymagających fotografów, skupionych na fotografowanych obiektach i oczekujących najwyższej jakości zdjęć.


Aparat został wyposażony w nowy przetwornik CMOS o rozmiarze APS-C i rozdzielczości ponad 16.5 mln pikseli oraz w stałoogniskowy obiektyw najwyższej klasy: Leica Elmarit 24mm f/2.8 ASPH. Ekwiwalent małoobrazkowy ogniskowej tego obiektywu to 35mm – klasyczna ogniskowa stosowana w fotografii prasowej. Połączenie zalet nowego przetwornika z jakością optyki skutkuje doskonałym odwzorowaniem obrazu rejestrowanego przez aparat.


Leica X2 została wyposażona w nowy, udoskonalony system autofokusa. Z niezwykłą elastycznością dostosowuje się on do każdej sytuacji zdjęciowej i zapewnia szybkie, bardzo precyzyjne i niemal bezgłośne automatyczne nastawianie ostrości.


Aparat dysponuje szerokim zakresem nastaw: od pełnej kontroli manualnej po funkcje automatyczne. Jego obsługa jest prosta i intuicyjna. Wszystko to, w połączeniu z eleganckim i stylowym wzornictwem, nawiązującym do tradycyjnej stylistyki aparatów z czerwoną kropką.
Przetwornik obrazu zastosowany w Leice X2 jest niespotykanie duży, jak na aparat kompaktowy (APS-C, czyli ok. 18x24mm). Mimo wysokiej rozdzielczości matrycy (ponad 16 megapikseli), każdy pojedynczy piksel dysponuje sporą powierzchnią światłoczułą, dzięki czemu zbiera więcej informacji. W efekcie rejestrowany obraz charakteryzuje się dużym zakresem dynamiki, dokładnym odwzorowaniem barw oraz niskim zaszumieniem, nawet przy wysokich czułościach.


Dla przetwornika o rozmiarze APS-C tzw. mnożnik ogniskowej wynosi ok. 1.5x (oznacza to, że ogniskową obiektywu należy pomnożyć przez 1.5, aby uzyskać ekwiwalent dla klasycznego formatu małoobrazkowego – 24x36mm, stworzonego przez Leikę 99 lat temu). Obiektyw Leiki X2 – Elmarit 24mm f/2.8 ASPH., dysponuje zatem klasyczną ogniskową 35mm, stosowaną w fotografii reportażowej. Umiarkowanie szerokokątny charakter obiektywu, naturalnie odwzorowujący proporcje w kadrze, umożliwia uchwycenie decydujących momentów w najbardziej autentyczny sposób. To właśnie takimi obiektywami wykonano wiele najbardziej znanych, ikonicznych zdjęć w historii fotografii.


Optyka Leiki słynie ze swojej jakości. Elmarit 24mm, zastosowany w Leice X2, charakteryzuje się doskonałymi parametrami technicznymi, niespotykanymi w aparatach kompaktowych. Jego rozdzielczość, kontrast oraz poziom redukcji zniekształceń pozwalają mu skutecznie konkurować z najlepszymi stałoogniskowymi obiektywami do lustrzanek.
 
Leica X2 charakteryzuje się oszczędnym, ale wyrazistym, dobrze przemyślanym wzornictwem. Linearność i kompaktowość projektu, jego poręczna forma, przywołują na myśl aparaty Leica M. Wygląd, w połączeniu z solidnością i w pełni metalową konstrukcją, czynią z X2 typowy aparat marki Leica. Wrażenie solidności, widocznej już na pierwszy rzut oka, pogłębia się po wzięciu aparatu do ręki. Aparat jest dostępny w dwóch wersjach: w dyskretnej czerni lub z eleganckim srebrnym wykończeniem.


Leica X2 charakteryzuje się przejrzystym i nieskomplikowanym interfejsem użytkownika, wypracowanym na przestrzeni niemal 100 lat doświadczeń niemieckich inżynierów. Filozofia projektowania aparatów Leica opiera się na założeniu, że najważniejszy jest fotografowany obraz oraz moment wyzwolenia migawki. Fotografujący nie powinien być rozpraszany przez drugorzędne nastawy, za to te najważniejsze, decydujące o parametrach zdjęcia, powinny być łatwo dostępne. Tak właśnie zaprojektowano Leikę X2 – najważniejsze wartości – czas naświetlania i przysłona – dobierane są za pomocą klasycznych, wygodnych pokręteł na górnej ściance. Do ręcznego nastawiania ostrości służy łatwo dostępne pokrętło na tylnej ściance. Fotografujący może w pełni skoncentrować się na kompozycji kadru i wyborze momentu wykonania zdjęcia. Mimo tak logicznego i nieskomplikowanego interfejsu aparat dysponuje pełnym zakresem nastaw automatycznych i opcji, dostępnych w menu. Zmiana takich parametrów jak czułość czy balans bieli, kontrola nad głębią ostrości oraz innymi parametrami obrazu, pozwalają fotografującemu na świadome kreowanie wyglądu i klimatu zdjęć. Pomaga w tym duży (2.7") monitor LCD o wysokim kontraście, zapewniający pełną kontrolę nad aparatem, jak również jasny i szczegółowy podgląd kadru nawet przy słabym oświetleniu sceny.
 
Szerokie możliwości Leiki X2 zapewniają swobodę twórczą. Duży przetwornik i jasny obiektyw umożliwiają fotografowanie w niemal każdych warunkach. Jeśli jednak scena wymaga sztucznego doświetlenia – aparat dysponuje podnoszoną lampą błyskową oraz stopką akcesoriów, umożliwiającą współpracę z zewnętrznymi lampami o większej mocy: Leica SF 24D oraz Leica SF 58.


Do aparatu X2 dostępnych jest szereg akcesoriów opcjonalnych, umożliwiających dostosowanie go do oczekiwań i indywidualnego stylu każdego fotografa:
  • Zewnętrzny celownik elektroniczny Leica EVF2, montowany w stopce akcesoriów, pozwala na kadrowanie w klasyczny sposób, z aparatem "przy oku". Charakteryzuje się on doskonałą jakością odwzorowania, osiąganą dzięki rozdzielczości 1.4 mln pikseli. Może być odchylony o 90° do góry, tworząc "kominek", umożliwiający kadrowanie z pozycji charakterystycznej dla klasycznych aparatów średnioformatowych.
  • Poszerzony uchwyt dla prawej dłoni (tzw. grip), przykręcany od spodu do korpusu aparatu, zwiększa komfort fotografowania jedną ręką.
  • Elegancki futerał wykonany z czarnej skóry najwyższej jakości, przeznaczony do noszenia na ramieniu.
  • Klasyczny, skórzany futerał typu ever-ready, przeznaczony do noszenia na szyi.
  • Ergonomicznie zaprojektowany, skórzany półfuterał z powiększonym uchwytem dla prawej dłoni.
  • Praktyczna i ergonomiczna torba naramienna, mieszcząca aparat i akcesoria.

Leica X2 jest oferowana w pakiecie z profesjonalnym oprogramowaniem Adobe Photoshop Lightroom, przeznaczonym dla systemów Apple Mac OS X oraz Microsoft Windows. To cyfrowe oprogramowanie do przetwarzania obrazu posiada liczne funkcje zarządzania, przetwarzania i prezentacji cyfrowych fotografii. Użytkownik otrzymuje wraz z aparatem licencję na użytkowanie najnowszej, aktualnie dostępnej wersji pakietu Lightroom, którą należy pobrać ze strony Leiki po zarejestrowaniu aparatu X2.
Leica X2 jest już dostępna u autoryzowanych sprzedawców Leiki. Akcesoria do wyboru pojawią się po wprowadzeniu aparatu na rynek.

Dane techniczne
Obiektyw: Leica Elmarit 24 mm f/2.8 ASPH.
8 elementów w 6 grupach
1 soczewka asferyczna
Ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent 35 mm dla formatu małoobrazkowego)
Zakres przysłon: 2.8 do 16 (z krokiem co 1/3 EV)
Zakres odległości ogniskowania 30 cm – nieskończoność
Autofokus 1-punktowy / 11-punktowy / skupiony;
funkcja rozpoznawania twarzy
Przetwornik obrazu: APS-C CMOS, 16.5 mln pikseli (efektywnie 16.2 mln pikseli)
Rozdzielczość zdjęć: JPEG w proporcjach 3:2:
4928 × 3264 pikseli (16.1 MP),
4288 × 2856 pikseli (12.2 MP),
3264 × 2160 pikseli (7.1 MP),
2144 × 1424 pikseli (3.1 MP),
1632 × 1080 pikseli (1.8 MP)
DNG w proporcjach 3:2:
4944 × 3272 pikseli (16.2 MP)
Format zapisu: JPEG super fine, JPEG fine, DNG + JPEG super fine, DNG + JPEG fine
Kontrola ekspozycji
Tryby ekspozycji: Automatyka programowa (P),
Automatyka z priorytetem przysłony (A),
Automatyka z priorytetem migawki (S),
Nastawy ręczne (M)
Kompensacja ekspozycji: ±3 EV z krokiem 1/3 EV
Bracketing ekspozycji: 3 ekspozycje z odstępem od 1/3 do 3 EV
Tryby pomiaru światła: Inteligentny pomiar wielosegmentowy,
Pomiar centralny-ważony,
Pomiar punktowy (selektywny)
Nastawy balansu bieli: Auto, halogen, światło dzienne, błysk, zachmurzenie, cień, 2 nastawy manualne, ręczna nastawa temperatury barwowej z adjustacją
Zakres czułości ISO: Auto, ISO 100, ISO 200, ISO 400, ISO 800, ISO 1600, ISO 3200, ISO 6400, ISO 12500
Czasy migawki: 30 s–1/2000 s
Zdjęcia seryjne: 3 kl./s lub 5 kl./s, max. 8 ekspozycji w trybie DNG + JPEG fine
Tryby kolorystyczne: Standard, dynamiczny, naturalny, cz.-b. naturalny, cz.-b. z wysokim kontrastem
Lampa błyskowa
Tryby błysku: Auto, korekcja ekspozycji błyskiem, redukcja czerwonych oczu, błysk wypełniający, slow sync, studio, synchronizacja na początek lub koniec ekspozycji
Stopka zewnętrznej lampy: kompatybilna z lampami Leica SF 24D, Leica SF 58
Monitor: 2.7" TFT LCD, 230,000 pikseli, 100% kadru
Tryby podglądu: 16 miniatur, zoom (max. 16×), obrót obrazu
Nośnik danych
Pamięć wewnętrzna: ok. 110 MB
Karty pamięci: SD, SDHC
Złącza: HDMI out, USB (USB 2.0 high speed)
Zasilanie: Bateria litowo-jonowa. Wydajność: ok. 450 ekspozycji
Wymiary (szer. × wys. × gł.): ok. 124 × 69 × 51.5 mm
Ciężar: ok. 316/345 g (bez / z baterią)
Zawartość zestawu: Aparat, bateria (Leica BP-DC8), ładowarka (Leica BC-DC8), futerał baterii, skórzany pasek transportowy, przewód USB, zaślepka obiektywu
Oprogramowanie: Adobe® Photoshop® Lightroom® (do pobrania z Internetu po rejestracji aparatu)




Strona producenta: leica-camera.pl
Cena: 7350 zł

Zobacz także:
LEICA APO-SUMMICRON-M 50 mm f/2 ASPH
Leica M monochrom – czarno-biały dalmierzowiec
Lab.fotografuj.pl – zobacz, co możesz zrobić ze zdjęciem
Adobe Photoshop Lightroom 4 - co nowego?
Adobe Photoshop CS6 - co nowego dla fotografa?
Sony Handycam NEX-VG20, czyli jak z aparatu zrobić kamerę
Polska na weekend: PODLASIE - gdzieś tam za Bugiem
Zorza polarna – jak i kiedy fotografować światło północy?
Jak fotografować w deszczu i mgle
5 wskazówek dla fotografów na 2016 rok

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 5.275s.