Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Festiwal TERRA, cz. 7


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Zaprezentowany w 2003 roku Olympus E-1 był pierwszą lustrzanką należącą do systemu Cztery Trzecie – zaprojektowanego od podstaw w pełni cyfrowego standardu SLR?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Festiwal TERRA, cz. 7
Dodał: Błażej Organisty 29.11.2016
Szesnasta edycja Festiwalu Slajdów Podróżniczych TERRA odbędzie się 3 i 4 grudnia w warszawskim Kinie Wisła. Przedostatnią prezentacją będzie "To co trwałe. Górale, tradycja i wiara" autorstwa Tomasz Tomaszewskiego.


Fotograf Tomasz Tomaszewski poświęcił dwa lata pracy, by uchwycić i przedstawić fascynujący go fenomen góralszczyzny. W niedzielę, 4 grudnia, o godz. 16.00 w ramach 16. edycji festiwalu TERRA przedstawi prezentację pod tytułem "To co trwałe. Górale, tradycja i wiara”.

Terra


Od wielu lat fascynowało mnie zjawisko góralszczyzny, lecz aby je przedstawić głębiej, należało poświęcić temu dwa lata pracywspomina fotograf. – Znając ograniczenia fotografii wiedziałem jednocześnie, że historia pełna wymagać będzie poważnego, rozszerzonego tekstu. Napisał go Grzegorz Kapla, który jak się okazało, ma podobny do mojego stosunek do ludzi oraz życia uważając,
że samo w sobie jest ono czymś niezwykłym, wręcz nadzwyczajnym.

Tomasz Tomaszewski wyjaśnia, że wybrał Bukowinę Tatrzańską, ponieważ reprezentuje ona większość tego, co według fotografów jest ważne i kojarzy się ze słowem "góralszczyzna."

Terra, Górale... fot. Tomasz Tomaszewski


Pragnęliśmy, by opisując oraz fotografując to wyjątkowe miejsce, przenieść wszystko w przestrzeń ogólną, symboliczną, odnoszącą się do całego Podhala. Szukaliśmy więc zjawisk i momentów, które można potraktować jako coś więcej aniżeli obiekt. Staraliśmy się raczej uczynić z nich temat, wyłowić ich atrakcyjną osobliwość, aby na końcu zamienić całość w symboliczny obrazkontynuuje Tomaszewski.

Terra, Górale... fot. Tomasz Tomaszewski


Podczas jednej z wielu rozmów Góral, zapytany o to, dlaczego tak dużo opowiada o tradycji i wierze, odpowiedział prostymi słowami: – Mówię o tym, bo lubię to, co trwałe”. W ten sposób powstał tytuł prezentacji, którą prezentuję z nadzieją, że chociaż w małym jej fragmencie odnajdą Państwo udaną ilustrację tego, co stanowi nasze dobro wspólne, nasze narodowe dziedzictwo.

Terra, Górale... fot. Tomasz Tomaszewski


Tomasz Tomaszewski posiada stopień doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych, jak: „Stern”, „Paris Match”, „GEO”, „New York Times”, „Time”, „Fortune”, „Vogue”, „Die Zeit”, „Elle”. Wydał kilka książek autorskich: Ostatni. Współcześni Żydzi polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie – inni ludzie tacy jak my, W centrum, Niezwykła Hiszpania, Rzut beretem, Zapewnia się atmosferę życzliwości, oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Indonezji, Brazylii, na Madagaskarze i w Polsce. Jest laureatem polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu ośmiu lat współpracuje z magazynem „National Geographic”, w którym opublikował osiemnaście esejów fotograficznych, a od 1999 roku jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

O festiwalu
Podczas szesnastej edycji festiwalu TERRA fotografujący podróżnicy i fotografowie opowiedzą o swoich wyprawach i pasjach w warszawskim kinie Wisła. W programie: tygiel kulturowy wschodniej Turcji, wędrówki z kaukaskimi pasterzami w Gruzji, relacja z długiej zimie w Antarktyce, przejście liczącego 1700 km Wielkiego Szlaku Himalajskiego, fascynacja pięknem Norwegii, klimatyczna podróż po nieczęsto odwiedzanej Mauretanii, opowieść o sile tradycji polskich górali, zjawiskowe krajobrazy Australii i Nowej Zelandii również z lotu drona.

Termin: 3-4 grudnia 2016
Miejsce: Kino Wisła
Adres: Warszawa, Plac Wilsona 2
Bilet wstępu na jeden pokaz: 18 zł
Więcej informacji: www.terra.waw.pl oraz www.festiwalterra.pl

Zobacz także:
Wernisaż w Łódzkim Domu Kultury
Tomasz Stańko w obiektywie
Namaste Nepal
Festiwal TERRA, cz. 6
Festiwal TERRA, cz. 5
Festiwal TERRA, cz. 4
Czwartkowe slajdy w Lunie
Festiwal TERRA, cz. 3
Festiwal TERRA, cz. 2
Festiwal TERRA
Kolej Transsyberyjska w Lunie
Sudan w Lunie
Czwartek w Lunie
Czwartkowe slajdy w Lunie

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.587s.