Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski jako pierwsi Polacy przeszli
Wielki Szlak Himalajski w 2015 roku. Przejście szlaku zajęło im 120 dni. Zafascynowani górami, szczególnym sentymentem darzą Himalaje, w które powracają z mniejszą lub większą regularnością i w różnych porach roku.
3 grudnia, w sobotę, o godz. 18.30 w ramach 16. edycji festiwalu TERRA zaprezentują pokaz slajdów pod tytułem Wielki Szlak Himalajski".
|
Wielki Szlak Himalajski na festiwalu TERRA |
Liczący 1700 km
Wielki Szlak Himalajski uważany jest za jeden z najtrudniejszych i najwyżej położonych szlaków górskich na świecie. Jest to również bardzo urozmaicony terenowo i przyrodniczo szlak górski – prowadzi przez dżungle, lodowce, suche płaskowyże, malownicze wioski i tereny zupełnie odludne. W najwyższym punkcie trasy przełęcze przekraczają wysokość 6000 m n.p.m. i pokonanie ich wymaga odpowiedniej aklimatyzacji oraz przygotowania technicznego. Droga jest w wielu miejscach trudna orientacyjnie, wymaga nieustannej nawigacji i pracy z mapą i kompasem. Szlak poza popularnymi wśród turystów regionami tj. np.: rejon Everestu czy Annapurny nie jest wytyczony i oznakowany. Na wielu odcinkach nie ma żadnej infrastruktury turystycznej, co powoduje konieczność transportowania odpowiedniej ilości żywności, gazu oraz ekwipunku górskiego tj: namiot, śpiwory, maty do spania itp.
|
fot. Bartosz Malinowski |
Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski jako pierwsi Polacy przeszli Wielki Szlak Himalajski w 2015 roku. Przejście szlaku zajęło im 120 dni – rozpoczęli 6 września 2015 w Taplejung na wschodzie Nepalu, zakończyli 4 stycznia 2016 w Simikot na dalekim zachodzie. Trasę przeszli bez wsparcia tragarzy, kucharzy i przewodników. Obecnie planują przejście kolejnych etapów Wielkiego Szlaku Himalajskiego – w Indiach, Butanie i Pakistanie.
|
fot. Bartosz Malinowski |
Poznali się w 2008 w Argentynie i tak już zostali razem. Zafascynowani górami, szczególnym sentymentem darzą
Himalaje, w które powracają z mniejszą lub większą regularnością i w różnych porach roku.
|
fot. Bartosz Malinowski |
W roku 2009 po raz pierwszy pojechali w Himalaje
Nepalu na trekking wokół Manasalu, w roku 2011 spędzili dwa miesiące wędrując w
Himalajach Indyjskich, dokąd powrócili w styczniu 2013, żeby przejść po zamarzniętej rzece Zanskar z krainy Ladakh do krainy Zanskar, szlakiem zwanym
Chadar – Lodowa Droga.
O festiwalu
Podczas szesnastej edycji festiwalu TERRA fotografujący podróżnicy i
fotografowie opowiedzą o swoich wyprawach i pasjach w warszawskim kinie Wisła. W programie: tygiel kulturowy wschodniej Turcji, wędrówki z kaukaskimi pasterzami w Gruzji, relacja z długiej zimie w Antarktyce, przejście liczącego 1700 km Wielkiego Szlaku Himalajskiego, fascynacja pięknem Norwegii, klimatyczna podróż po nieczęsto odwiedzanej Mauretanii, opowieść o sile tradycji polskich górali, zjawiskowe krajobrazy Australii i Nowej Zelandii również z lotu drona.
Termin: 3-4 grudnia 2016
Miejsce: Kino Wisła
Adres: Warszawa, Plac Wilsona 2
Bilet wstępu na jeden pokaz: 18 zł
Więcej informacji:
www.terra.waw.pl oraz
www.festiwalterra.pl
Zobacz także:Wernisaż ZwierciadełStare Tychy. FotografieListopadowy MyOlympusSuperksiężyc w obiektywieCzwartkowe slajdy w LunieFestiwal TERRA, cz. 3Festiwal TERRA, cz. 2Festiwal TERRAWizje Natury 2016Plener na JurzeFestiwal TERRAWorld Travel Show