Jedną z cech charakterystycznych obiektywów projektowanych dla standardu Cztery Trzecie jest ich możliwie duża telecentryczność. Oznacza to, że obraz "rysowany" przez taki obiektyw pada na matrycę aparatu pod kątem zbliżonym do prostego w każdym punkcie kadru, w odróżnieniu od obiektywów tradycyjnych, które rzutują obraz pod kątem prostym tylko w centrum kadru, na jego obrzeżach zaś pod kątem ostrym.
|
Oferta firmy Olympus liczy sobie obecnie ponad 20 obiektywów. Wszystkie one zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o fotografii cyfrowej. |
Zabieg ten spowodowany jest faktem, że matryca w aparacie cyfrowym nie jest płaska – jak ma to miejsce w przypadku fotochemicznych materiałów światłoczułych – lecz ma strukturę przestrzenną, w postaci licznych zagłębień. Fakt ten powoduje występowanie w aparatach cyfrowych z tradycyjnymi obiektywami nasilenia na krawędzi zdjęcia takich zjawisk jak spadek ostrości,
aberracja chromatyczna poprzeczna oraz winietowanie, ponieważ promienie światła padające na matrycę pod kątem ostrym ulegają stosunkowo dużemu rozproszeniu oraz rozdzieleniu na barwy składowe.
W przypadku obiektów telecentrycznych wady te ograniczane są w maksymalnym stopniu, dzięki czemu obraz cechuje się wyrównaną jakością zarówno w centrum kadru, jak i na jego brzegach. Projektowanie i produkcja idealnie telecentrycznych obiektywów jest jednak trudnym i kosztownym zadaniem. W przypadku optyki należącej do E-Systemu procesy te są ułatwione przez mniejszy niż w innych lustrzankach cyfrowych przetwornik obrazu.