Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie wybrali się do Turcji na miesiąc, aby przygotować prezentację o tym ciekawym kraju. Turcja zachwyciła ich tak bardzo swoją różnorodnością, że wracali tam jeszcze kilkakrotnie i zebrali materiał na dwie pełnometrażowe prezentacje. W sobotę,
3 grudnia, o godz. 11.00 w ramach 16. edycji festiwalu TERRA zaprezentują pokaz slajdów pod tytułem
"Turcja wschodnia - między Araratem a Eufratem".
|
Zachód słońca nad jeziorem Van, fot. Andrzej Mazurkiewicz |
Masowa turystyka w Turcji kończy się na Kapadocji i Riwierze Tureckiej. Dalej na wschód rozciąga się bardziej prowincjonalna Turcja, po której podróżuje się trudniej niż w zachodniej części tego kraju, ale ma dużo bardziej azjatycki charakter.
Wielokulturową mozaikę tworzą między innymi: bliskowschodnie klimaty na południu przy granicy z Syrią i Irakiem, kościoły syryjskie na płaskowyżu Tur Abdin, kościoły gruzińskie w górach Kaczkar, ruiny starej stolica Ormian w Ani i Akdamar – ormiański kościół nad jeziorem Van, rzymskie mosty i mozaiki, niezwykły grobowiec Antiocha na górze Nemrut, kurdyjskie miasta Dogubayazit z orientalną twierdzą Iszak Paszy i Diyarbakir z bizantyjskimi murami z czarnego bazaltu, ciekawe seldżuckie zabytki: cmentarz Ahlat czy meczet w Divrigi z niezwykłymi portalami, kosmopolityczna Antakya i Sanli Urfa – miejsce narodzin proroka Abrahama oraz wiele innych ciekawych miejsc.
|
Cmentarz Ahlat nad jeziorem Van, fot. Andrzej Mazurkiewicz |
Zachwycają też
różnorodne krajobrazy począwszy od Araratu – samotnego wulkanu wyrastającego z płaskowyżu przy zbiegu granic Turcji, Iranu i Armenii, przez porośnięte bujną roślinnością Góry Kaczkar i wybrzeże Morza Czarnego z plantacjami herbaty, błękitne jezioro Van u stóp wulkanów Nemrut i Suphan, żyzną Anatolię nawodnioną dzięki zaporom na Tygrysie i Eufracie aż do pustynnego płaskowyżu Tur Abdin przy granicy z Syrią i Irakiem. Czas tutaj płynie wolniej, a ludzie częściej zapraszają na aromatyczną herbatę i długie rozmowy.
|
Jezioro Uzungol w Gorach Pontyjskich, fot. Andrzej Mazurkiewicz |
Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie to podróżnicy, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Turcję, Gruzję Kirgizję a także Wenezuelę i Tanzanię. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotują wyprawy trekkingowe w Himalaje, prezentują pokazy slajdy ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA.
|
Kościół ormiański na wyspie Akdamar na jeziorze Van, fot. Andrzej Mazurkiewicz |
O festiwalu
Podczas szesnastej edycji festiwalu TERRA fotografujący podróżnicy i
fotografowie opowiedzą o swoich wyprawach i pasjach w warszawskim kinie Wisła. W programie: tygiel kulturowy wschodniej Turcji, wędrówki z kaukaskimi pasterzami w Gruzji, relacja z długiej zimie w Antarktyce, przejście liczącego 1700 km Wielkiego Szlaku Himalajskiego, fascynacja pięknem Norwegii, klimatyczna podróż po nieczęsto odwiedzanej Mauretanii, opowieść o sile tradycji polskich górali, zjawiskowe krajobrazy Australii i Nowej Zelandii również z lotu drona.
Termin: 3-4 grudnia 2016
Miejsce: Kino Wisła
Adres: Warszawa, Plac Wilsona 2
Bilet wstępu na jeden pokaz: 18 zł
Więcej informacji:
www.terra.waw.pl oraz
www.festiwalterra.pl
Zobacz także:"Eyes On" WiedeńWAW in WROWernisaż "Le factice"Zapomniany fotograf TatrPlener na JurzePiątkowe wernisażeTrwa Krajobraz PolskiWykład o fotografii warszawskiejKolej Transsyberyjska w LunieBalkan PlaygroundZamojski KontekstFestiwal TERRAGrand Prix Fotofestiwal 2017Jury Fotofestiwalu 2017NY we WrocławiuFotofestiwal 2017I am a woman – wernisażOFF na ostatniej prostejAukcja fotografii