Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  "Rebis – w poszukiwaniu kamienia filozoficznego" – plener fotograficzny w Beskidzie Niskim


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Victor Hasselblad swoją karierę rozpoczął praktyką w zakładach Zeissa?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

"Rebis – w poszukiwaniu kamienia filozoficznego" – plener fotograficzny w Beskidzie Niskim
Dodał: Marcin Pawlak 16.09.2011
Krakowska Grupa Athanor oraz Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, zapraszają w dniach 22 – 25 września 2011 r. na ekspedycję fotograficzno – antropologiczną w Beskidzie Niskim. "Rebis – w poszukiwaniu kamienia filozoficznego". Plener fotograficzny poprowadzi Zbigniew Podsiadło, pośród wykładowców znajdą się: dr Mateusz Wierciński, dr Angelika Uziębło, dr Elżbieta Wiącek, inż. arch. Grzegorz Ratajski, poeta łemkowski Petro Murianka.


Świadomość historyczna istnieje wtedy, kiedy przeszłość jakiejś kultury nie jest abstrakcją, lecz mnóstwem obrazów.
Czesław Miłosz, O tożsamości
 
Pamięć o nas istnieje tak długo, jak długo inni pamiętają o nas.
Omar Hajjam

Projekt ekspedycji zrodził się z fascynacji kulturą zaginionych, bądź ginących już grup etnicznych, która to fascynacja z czasem zaczęła nabierać cech coraz bardziej świadomych poszukiwań naszej tożsamości, ukształtowanej przez wielokulturowe dziedzictwo kraju, w którym przyszło nam żyć. Dla tych, którym bliskie są tradycje tolerancji, tradycje inspirowania się tym, co inne, oczywiste jest, że szukając swoich korzeni, dotrzemy prędzej czy później nie do jakiegoś bliżej nieokreślonego centrum naszej kultury chrześcijańskiej, ale na jej obrzeża, na pogranicza ścierania się wielu kultur.


Właśnie w jednym z takich miejsc, w położonej w południowo-zachodniej, najwyższej części Beskidu Niskiego miejscowości Wysowa – Zdrój, chcielibyśmy spotkać się z tymi, dla których takie poszukiwania również nie są obce. Z początkiem jesieni, w terminie 22 – 25 września, w towarzystwie antropologów, kulturoznawców i artystów, będących niekwestionowanymi autorytetami w swoich dziedzinach, zamierzamy przyjrzeć się kulturze Bojków, Łemków, Romów i Karaimów. Swoją obecność zapowiedzieli m.in.: dr Mateusz Wierciński, dr Angelika Uziębło, dr Elżbieta Wiącek, Pani Daria Gomulińska, inż. architekt Grzegorz Ratajski, Piotr Trochanowski, znany jako Petro Murianka.
 
Wiedzę i entuzjazm ludzi, zajmujących się zgłębianiem kultury zaginionych grup etnicznych postanowiliśmy połączyć z naszą pasją fotografowania. W czasie pobytu w jednym z najbardziej malowniczych o tej porze roku regionów naszego kraju będziemy mieli niecodzienną okazję doskonalić swój warsztat fotograficzny. Plenerowe zajęcia poprowadzi bowiem nieustająco służący radą i doświadczeniem Zbigniew Podsiadło, artysta fotografik, prezes Górskiego Okręgu ZPAF, autor m.in. słynnego cyklu fotograficznego "Łemkowyna", oddającego w sposób niepowtarzalny klimat i wieloetniczną tradycję terenów położonych w Beskidzie Niskim. Obrazy, które przez kolejne dni będziemy utrwalać na fotografiach, pomogą nam również skomponować Pani Weronika Ratajska, opowiadając o kolorze, Pani Małgosia Michałowska, opowiadając o złotym podziale, pespektywie, świetle i cieniu oraz inż. arch. Grzegorz Ratajski, przybliżając zagadnienia związane z architekturą sakralną.
 
Mamy nadzieję, że zapowiadający się niezwykle atrakcyjnie program naszego spotkania pomoże nam z jednej strony w pełni wykorzystać potencjał miejsca, udzielającego nam gościny, a z drugiej na tyle uwrażliwić zmysły, aby z szacunkiem i w sposób bardziej świadomy rejestrować obiektywami naszych aparatów snute przez to miejsce opowieści. Zostaną one zaprezentowane na poplenerowej wystawie w Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki" w Krakowie.

Więcej informacji: www.athanor.pl

Zobacz także:
Canon PowerShot S100 – duże możliwości w kompaktowej obudowie
PowerShot SX40 HS – nowy hiperzoom Canona
Ricoh GR Digital IV - klasyk po raz czwarty
Firmware 1.2 dla Olympusa E-5
Konkurs fotograficzny "Śląsk – pochwalmy się Europie"
Fotografie Andrzeja Maciejewskiego na międzynarodowym triennale Backlight
Zamojski Tydzień Fotografii – Fakty z życia
Sony Alpha SLT-A77: pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe
Sony Alpha NEX-5N: pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe
Test amatorskich lustrzanek Nikona, cz. IV: Który model jest najlepszy dla Ciebie?
Test amatorskich lustrzanek Nikona, cz. III: Nikon D7000 – ma wszystko, co trzeba
Test amatorskich lustrzanek Nikona, cz. II: Nikon D5100 – można poszaleć
Test amatorskich lustrzanek Nikona, cz. I: D3100 – po prostu rób zdjęcia
Wiem, co kupuję: monitor dla fotografa
TEST: AF-S NIKKOR 50 mm f/1.8G - nowe wcielenie klasyka

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.213s.