Artysta wygłosi także wykład na miejscowym uniwersytecie (TAMK, Tampere University of Applied Sciences) i poprowadzi trzydniowe warsztaty dla studentów.Festiwal gościć będzie fotografów z Finlandii, Islandii, Niemiec, Rosji, Grecji, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Portugalii i Turcji. Andrzej Maciejewski jest jedynym Polakiem w tegorocznej edycji Backlight i jednocześnie jedynym zaproszonym artystą spoza Europy (artysta obecnie mieszka w Kanadzie).
|
Andrzej Maciejewski – Garden of Eden: Still Life with 4024(USA), 4025(USA), 4049(Honduras), 4410(USA) and 4026(USA). |
Podczas głównej wystawy festiwalu, w TR 1 Kunsthalle, prezentowane będą fotografie Andrzeja Maciejewskiego z projektu zatytułowanego "Garden of Eden". Są to starannie zaaranżowane martwe natury, zainspirowane malarstwem dawnych mistrzów, przedstawiające XXI- wieczne owoce i warzywa z supermarketów, z nalepkami albo opakowane w plastik. "Garden of Eden" jest jednym z najnowszych projektów Andrzeja Maciejewskiego. Został zrealizowany na przełomie 2010 i 2011, dzięki grantowi z Ontario Arts Council. Projekt został wyróżniony w Sony World Photo Awards i był już prezentowany na kilku wystawach w Wielkiej Brytanii i USA. W tej chwili pierwsza indywidualna wystawa "Garden of Eden" odbywa się w Camerawork Gallery w Portland (Oregon).
|
Andrzej Maciejewski – Garden of Eden: Still Life with 4030(New Zealand), 4927(Italy), 4940(USA), 3127(Mexico), 4433(Panama) and 4958(Mexico). |
Polska publiczność będzie mieć okazję zapoznać się z fotografiami z "Garden of Eden" , jak również ze starszym projektem "Weather Report" podczas polskiego tournee tych wystaw, które rozpocznie się w przyszłym roku. Prace artysty będą wystawiane między innymi w Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Suwałkach, Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Częstochowie, Bielsku-Białej i Suwałkach.
|
Andrzej Maciejewski – Garden of Eden: Still Life with 94210(Canada). |
Andrzej Maciejewski urodził się w 1959 w Warszawie. Studiował fotografię w Zespole Szkół Fototechnicznych w Warszawie, Wyższej Szkole Fotografii w Ostrawie i na kursach ZPAF. W roku 1985 emigrował do Toronto (Kanada), gdzie pracował jako fotograf komercyjny, specjalizujący się głównie w architekturze. W roku 1998 przeprowadził się do wschodniej części Ontario, gdzie mieszka do dzisiaj.
Artysta opublikował trzy książki: "Bread" (1996), "Toronto Parks" (1997) i "After Notman (2003). Jego prace były wystawiane w Polsce, Niemczech, Kanadzie, USA, Wielkiej Brytanii i Ugandzie i znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. Canadian Museum of Contemporary Photography w Ottawie i McCord Museum of Canadian History w Montrealu.
Więcej informacji: www.klotzekstudio.com.
Strona festiwalu Backlight: www.backlight.fi
Zobacz także:Zamojski Tydzień Fotografii – Fakty z życiaZbigniew Podsiadło – "Łemkowyna"Iomega Helium – przenośne dyski dla Mac-ówFotograficzna strzelanka we WrocławiuFirmware 2.0 dla aparatu Panasonic LUMIX DMC-LX5FotoGeA.com we wrześniu – z nosem w gwiazdachSony Alpha NEX-5N: pierwsze wrażenia i zdjęcia testoweTest amatorskich lustrzanek Nikona, cz. IV: Który model jest najlepszy dla Ciebie?Test amatorskich lustrzanek Nikona, cz. III: Nikon D7000 – ma wszystko, co trzebaTest amatorskich lustrzanek Nikona, cz. II: Nikon D5100 – można poszalećTest amatorskich lustrzanek Nikona, cz. I: D3100 – po prostu rób zdjęciaWiem, co kupuję: monitor dla fotografaTEST: AF-S NIKKOR 50 mm f/1.8G - nowe wcielenie klasyka