Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Wystawa Leszka Żurka "Lutry. Dokument wyobrażony"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 jest w chwili obecnej jedynym modelem aparatu łączącym w sobie mechanizmy mechanicznej stabilizacji matrycy, ochrony przed kurzem, Live View oraz obrotowego wyświetlacza LCD?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Wystawa Leszka Żurka "Lutry. Dokument wyobrażony"
Dodał: Przemysław Imieliński
Miasto: Gdańsk
Lokalizacja: Gdańska Galeria Fotografii
Ulica: Gdańsk, Długi Targ 24
Termin: 12.11.2017 – 30.01.2018
Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli, w godz. 10.00–17.00
Adres WWW: www.mng.gda.pl
Wernisaż: 10.11.2017, godz. 18.00

Tytuł wystawy i projektu to pogardliwe określenie ludności pochodzenia niemieckiego wyznania ewangelickiego a dokładniej luterańskiego. Tak często nazywano ich na Kaszubach, gdzie przeważali katolicy obrządku rzymskiego, narodowości polskiej (kaszubskiej), czasem pochodzenia niemieckiego. Kaszubi i Lutry żyli obok siebie przez setki lat, zagroda w zagrodę, dom w dom. Była między nimi zarówno zgoda, jak i niechęć. Łączyły ich interesy, więzy krwi, praca w polu na nieurodzajnej ziemi, bieda, a często też szczere przyjaźnie. Niechęć i wrogość najczęściej były podsycane z zewnątrz przez konflikty na tle narodowościowym. Wszystko skończyło się z nadejściem II wojny światowej. Przemoc Nazistów zrodziła nienawiść do ludności niemieckiej. Ostateczny kres wzajemnych kontaktów Kaszubów i Luteran nastąpił w 1945 roku, kiedy to jedną decyzją zakończono okres kilkusetletniego sąsiedztwa. Pozostały domy, gospodarstwa, świątynie, cmentarze. W opuszczonych domostwach pojawili się nowi sąsiedzi. W kościołach zamalowano wizerunki Marcina Lutra. Stopniowa pamięć miejscowych o tych, którzy musieli odejść, zatarła się. Coraz mniej było śladów po dawnych mieszkańcach. W latach 70. "zniknęła" większa część miejskich cmentarzy ewangelickich. Te na wsiach powoli zarastały, ale trwały. Do dziś pozostało ich niewiele, a fakt ich nielicznej obecności to świadectwo skutecznego wymazania z historii obecności innej nacji. Poprzez zawirowania dziejowe obarczonej winą, skazanej na wygnanie i wyrugowanej z pamięci zbiorowej.

Bez tytułu, Hopowo, 2015–2017, fot. Leszek Żurek


Artysta wizualny Leszek Żurek szuka dziś sposobu na przywrócenie atmosfery tamtego świata przeszłości w swoich czarno-białych fotografiach. Formalnie sięga po środki podnoszące napięcie i dramaturgię zdjęć, jak na przykład wielokrotna ekspozycja czy element ruchu. Tematycznie tworzy dokument wyobrażony we własnej pamięci i złożony z zasłyszanych historii. Jego fotografie są próbą oddania indywidualnej narracji i wytworem nieobiektywnej dokumentacji śladów ludzi i świata minionego. Nawiązuje do graficznej dokumentacji obiektów archeologicznych Piranesiego, w których autor poszerzał realnie istniejące budowle o własne widzenie zachowanych fragmentów starożytności.

Bez tytułu, Przebędowo, 2015–2017, fot. Leszek Żurek


Wystawie towarzyszy katalog poszerzający wiedzę na temat sytuacji społeczno-historycznej regionu Kaszub przed 1945 rokiem. W tekście głównym prof. dr hab. Maciej Szymanowicz precyzyjnie określa tło topograficzne a zarazem etniczne ludności protestanckiej i katolickiej, analizując współczesną fotograficzną wizję Leszka Żurka. Wymiar socjologiczny przerywania więzi sąsiedzkich tamtego czasu odnajdujemy w esejach Heleny Leman, która ustami ostatnich świadków rugowania ludności ewangelickiej opowiada historie z Połęczyna, Egiertowa, Kaplicy i innych kaszubskich wsi.
 
Leszek Żurek jest tegorocznym stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałka Województwa Pomorskiego.

Bez tytułu, Szymbark, 2015–2017, fot. Leszek Żurek


Leszek Żurek – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w dziedzinie fotografii. Wykładowca fotografii i psychofizjologii widzenia w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, oddział Gdańsk. Autor fotografii dwóch publikacji albumowych Paradissus Marie oraz Kościół Mariacki w Żukowie. Twórca docenionych cykli fotograficznych (m.in. Moje ogrody, Powidoki, Sekrety, Niepamięci, Kalotypie, Z tego brzegu czasem widać drugi brzeg) oraz prac wideo (filmy Mantra, Powitanie prezentowane w ramach wykładów zagranicznych Krzysztofa Jureckiego pt. Suplement do polskiej sztuki wideo 1980–2006). Współpracuje z muzeami w Trójmieście, głównie z Muzeum Miasta Gdyni. W swych pracach zaprasza widza w podróż w głąb siebie. Posługując się fotografią, zadaje ważne pytanie o tożsamość minionych istnień oraz o trwałość pamięci.

23 listopada 2017 roku, godz. 16.30 zapraszamy na wydarzenie towarzyszące wystawie, wykład prof. UAM dr hab. Macieja Szymanowicza pt. "Odkrywanie terytoriów. Kreacja wizerunku Niemców i Ziem Odzyskanych w polskim fotoreportażu pierwszej dekady po II wojnie światowej", które będzie poświęcone sposobom kreowania wizerunku Ziem Odzyskanych w prasie powojennej.

Więcej informacji: www.mng.gda.pl

Zobacz także:
Wystawa "Mistyczne Indie"
National Geographic Photo Ark – największa wystawa zagrożonych gatunków
Wystawa ''Our World is Beautiful''
Wystawa fotografii ''RAW a blues''
Dwie wystawy w Galerii Bielskiej BWA
Stany skupienia wody w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie
Bogdan Dziworski – f/5,6
Wystawa "Sportografia" Chrisa Niedenthala
Andreas Hürlimann "Skały i piaski – fotografie z siedmiu kontynentów"
Czarno-biały świat lat 60. w fotografii Ildefonsa Bańkowskiego
Wystawa "Akt" Andrzeja Kazimierza Wróblewskiego
Wystawa "Bonjour Paris" Ignacego Cembrzyńskiego



Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.585s.