Ekspozycja Bogdana Dziworskiego "f/5,6" w Leica 6×7 Gallery Warszawa stanowi obszerną, przekrojową retrospektywą, prezentującą
całokształt wieloletniej twórczości fotograficznej Bogdana Dziworskiego. Podczas wystawy pokazanych zostanie
wiele niepublikowanych dotąd prac, specjalnie wyselekcjonowanych spośród rozległego archiwum fotografa.
|
Zdjęcie z wystawy ''f/5,6'', fot. Bogdan Dziworski |
Fotografie Bogdana Dziworskiego należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. To czarno-białe ujęcia, klasyczne w formie i treści wyrazu. Przedstawiają chwile z życia zwykłych ludzi: młodych i starych, ładnych i brzydkich, w pracy czy podczas zabawy.
Twórczość Bogdana Dziworskiego to nie tylko fotografia uliczna i reportaż z drugiej połowy XX wieku. To również realizowany konsekwentnie, przez dekady, projekt cechujący się ogromnym ładunkiem emocjonalnym.
|
Zdjęcie z wystawy ''f/5,6'', fot. Bogdan Dziworski |
Bogdan Dziworski z zawodu jest
operatorem obrazu i twórcą filmowych dokumentów. Jego zdjęcia przypominają niejednokrotnie kadry z monochromatycznych filmów Polskiej Szkoły Filmowej:
Wajdy, Morgensterna czy Hasa. Nawyki, spojrzenie wyniesione z pracy z ruchomym obrazem czynią go doskonałym obserwatorem życia i rejestratorem ludzkich zachowań. Fotograf z doskonałą lekkością kadruje rzeczywistość, a przedstawione na zdjęciach sytuacje posiadają trudną do uchwycenia aurę, o której pisał Walter Benjamin w "Małej historii fotografii".
W efekcie każde zdjęcie to mini opowieść, która stanowi poetycką lub zabawną anegdotę.
|
Zdjęcie z wystawy ''f/5,6'', fot. Bogdan Dziworski |
Urodzony w Łodzi w 1941 roku, wybitny fotograf, operator, reżyser i scenarzysta filmowy – profesor Bogdan Dziworski w 1965 roku ukończył łódzki Wydział Operatorski PWSTiF. W 1994 roku otrzymał tytuł doktora, a w 2002 profesora zwyczajnego. W 2014 roku odznaczony złotym medalem "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis".
Współpracował z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów "Zespoły Filmowe". Jest autorem wielu znakomitych filmów dokumentalnych, głównie krótko- i średniometrażowych.
|
Zdjęcie z wystawy ''f/5,6'', fot. Bogdan Dziworski |
Wystawie będzie towarzyszył album pod tym samym tytułem, w którym znajduje się około
150 czarno-białych fotografii, kadry z filmów, eseje Adama Mazura,Tadeusza Sobolewskiego i Wojtka Wieteski oraz fragmenty korespondencji Autora z Andrzejem Wajdą.
Spotkania autorskie:
25.09 (poniedziałek), godz. 18:00, prowadzenie: Wojtek Wieteska
6.10 (piątek), godz. 18:00, prowadzenie: Rafał Łochowski
Projekcje filmowe i dyskusja z udziałem autora:
30.09 (sobota), godz. 16:30, ul. Mysia 3, Leica 6×7 Gallery, Mysia 3, III piętro
15.10 (niedziela), godz. 18:30, Kino Elektronik, ul Generała Zajączka 7
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz także:Wystawa "Sportografia" Chrisa NiedenthalaAndreas Hürlimann "Skały i piaski – fotografie z siedmiu kontynentów"Czarno-biały świat lat 60. w fotografii Ildefonsa BańkowskiegoWystawa "Akt" Andrzeja Kazimierza WróblewskiegoWystawa "Bonjour Paris" Ignacego CembrzyńskiegoWystawa "Złote Tarasy z cyklu Pasaże" Jowity Bogny MormulWystawa "Góry x 19"Wystawa "Identity" Michała JóźkoV Międzynarodowy Festiwal Fotografii "Wschodnia 2017"Wystawa "Czarno-biały Gdańsk lat 60."Wystawa ''Widoki z okien pracowni''Wystawa "Noc jest fotogeniczna"Rok 1900. Europa w fotografii Henryka CzeczottaWystawa zdjęć laureatów konkursu BZ WBK Press Foto