Pierwszą ekspozycję tworzą prace Austriaka
Andreasa Frankego – fotografa, ale także pasjonata nurkowania. Artysta stworzył serię podwodnych zdjęć z zatopionych statków, które za pomocą technik komputerowych połączył z inscenizowanymi scenami studyjnymi, nadając całości surrealistyczny charakter. Popularność zyskał dzięki projektowi
"The Sinking World", prezentowanemu w 2010 r. w niezwykłej sytuacji wystawienniczej –
na pokładzie potężnego okrętu wojskowego USS Vandenberg zatopionego u wybrzeży Florydy. Do wystawy dotarło i obejrzało ją około 10 000 nurków. Kolejny podwodny pokaz projektu zorganizowano na pokładzie okrętu Stavronikita zatopionego u wybrzeży karaibskiej wyspy Barbados.
|
Marie, fot. Andreas Franke |
Druga prezentowana w Galerii Bielskiej BWA wystawa ukazuje twórczość Holendra
Otto Snoeka, fotografa dokumentalisty, którego prace rejestrują
przeobrażenia demokratyczne, zmiany socjalne i kulturowe w Rotterdamie, rodzinnym mieście artysty, oraz w innych miejscach Europy. Twórca zwraca uwagę na rosnące poczucie tożsamości narodowej, które w wielu krajach łączy się ze wzrostem prawicowego nacjonalizmu. Podczas pracy Otto Snoek fotografuje z bliska ludzi zgromadzonych w tłumach na ulicach, w centrach handlowych czy podczas różnego rodzaju uroczystości.
|
Bez tytułu, fot. Otto Snoek |
Inauguracja 7. Foto Art Festival odbędzie się 13 października o godz. 19.00 w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. W różnych instytucjach, galeriach i muzeach od 13 do 29 października 2017 r., zostanie zaprezentowanych
15 wystaw fotografików. Są to: Michael Ackerman (Niemcy), Michał Adamski (Polska), Kristoffer Albrecht (Finlandia), Shobba Battaglia (Włochy), Andreas Franke (Austria), John Heseltine (Wielka Brytania/Francja), Tommy Ingberg (Szwecja), Frieke Janssens (Belgia), Jens Juul (Dania), Zisis Kardianos (Grecja), Antonin Kratochvil (Czechy), Alain Laboile (Francja), Oliver Merce (Rumunia), Otto Snoek (Holandia), Evgeniy Vasin (Rosja). Miłośnicy fotografii będą mogli oglądać prace wybitnych artystów oraz spotkać ich podczas
Maratonu Autorskiego (14–15 października). W programie festiwalu są także warsztaty fotograficzne, pokazy filmów o fotografii, wystawa –
FotoOpen i pokaz multimedialny
DiasShow. Wszystkie wystawy cechuje różnorodność, od tradycyjnego dokumentu i reportażu poprzez fotografię autorską po eksperymenty.
|
Z cyklu ''Przysięga'', fot. Andrzej Baturo |
Tegoroczny
Foto Art Festiwal w Bielsku-Białej po raz pierwszy nosi imię
Andrzeja Baturo, zmarłego w czerwcu br. artysty fotografika, współtwórcy festiwalu. Wydarzeniem przypominającym sylwetkę artysty jest wystawa prac Andrzeja Baturo – "Fotograficzne urywki" – w Klubokawiarni Aquarium w Galerii Bielskiej BWA (26 września – 5 listopada br.). Wyboru prac na wystawę dokonała Inez Baturo, artysta fotografik. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym 7. Foto Art Festivalowi.
Andrzej Baturo (1940–2017) – artysta fotografik, kurator bielskiej Galerii Fotografii B&B, fundator i wieloletni prezes Fundacji Centrum Fotografii, organizator polskich i międzynarodowych wydarzeń fotograficznych oraz wieceprzewodniczący Rady Artystycznej Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 70. zdobywał uznanie jako autor fotografii socjologicznej i fotoreportaży prasowych. Nagradzany za bezkompromisowość w dokumentowaniu realiów dnia codziennego rodaków, uznawany za wybitnego przedstawiciela fotografii socjologicznej, tzw. "czarnego reportażu" – dwukrotny zdobywca tytułu Fotoreportera Roku (1973, 1976). Twórca i organizator m.in. I Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Socjologicznej w Bielsku-Białej w 1980 roku – wówczas największej wystawy fotograficznej w powojennej Polsce. Od 2005 roku współtworzył, wraz z żoną Inez Baturo, Foto Art Festival – jeden z najciekawszych międzynarodowych festiwali fotografii w Polsce.
|
Z cyklu ''A władza czuwa'', fot. Andrzej Baturo |
Andrzej Baturo znany był także z fotografii górskiej i pejzażowej, którą zajął się w latach 80. XX wieku – otrzymał m.in. Grand Prix i I nagrodę na prestiżowym Festiwalu Sztuk Górskich w Antibes we Francji (1989).
Prace Andrzeja Batury zamieszczone są w m.in. w opracowaniach i antologiach: "Mistrzowie polskiego pejzażu", "Antologia Fotografii Polskiej", "Z kart fotografii polskiej". Fotografie jego autorstwa znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. W 2014 roku w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej miała miejsce duża wystawa retrospektywna twórczości artysty pt. "50 lat z fotografią". Wybór fotografii z bielskiej wystawy jubileuszowej prezentowany był w Starej Galerii ZPAF w Warszawie na wystawie "Andrzej Baturo – z perspektywy lat..." (listopad 2016 – styczeń 2017). Fotoreportaże Andrzeja Baturo, obok zdjęć m.in. Sławka Biegańskiego, Krzysztofa Barańskiego, Stanisława Cioka, znalazły się na głośnej wystawie pt. "Fotoreporterzy" w Muzeum Fotografii w Krakowie, poświęconej jednemu z najważniejszych zjawisk w historii fotografii – polskiemu reportażowi z lat 70. i 80. XX wieku. Wystawa w Muzeum Fotografii w Krakowie czynna jest do 27 października br.
Zobacz także:Stany skupienia wody w PAN Muzeum Ziemi w WarszawieBogdan Dziworski – f/5,6Wystawa "Sportografia" Chrisa NiedenthalaAndreas Hürlimann "Skały i piaski – fotografie z siedmiu kontynentów"Czarno-biały świat lat 60. w fotografii Ildefonsa BańkowskiegoWystawa "Akt" Andrzeja Kazimierza WróblewskiegoWystawa "Bonjour Paris" Ignacego CembrzyńskiegoWystawa "Złote Tarasy z cyklu Pasaże" Jowity Bogny MormulWystawa "Góry x 19"Wystawa "Identity" Michała JóźkoV Międzynarodowy Festiwal Fotografii "Wschodnia 2017"Wystawa "Czarno-biały Gdańsk lat 60."Wystawa ''Widoki z okien pracowni''Wystawa "Noc jest fotogeniczna"