Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Wystawa "Mistyczne Indie"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Fotografia w wydaniu cyfrowym nie liczy sobie – jak mogłoby się wydawać – 5 czy 10 lat, lecz istnieje już od ponad ćwierć wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Wystawa "Mistyczne Indie"
Dodał: Przemysław Imieliński
Miasto: Tarnobrzeg
Lokalizacja: Galeria Tarnobrzeskiego Domu Kultury
Ulica: Słowackiego 2
Termin: 03.11.2017 – 23.11.2017
Adres WWW: tdk.tarnobrzeg.pl
Wernisaż: 10 listopada 2017 r., godzina 18.15

Autorzy fotografii zabiorą gości w niezwykłą wyprawę na południe Indii – do Kerali. Podróżników przyciągają tutejsze plaże, góry i malownicze rozlewiska. Najciekawsze są jednak miejscowe festiwale – święta plonów, parady słoni, wyścigi łodzi i oczywiście pełne mistycyzmu obrzędy religijne. Jest ich tam bez liku. Nie na darmo o Kerali mówi się, że to "God's own country", kraj który bogowie umiłowali i są w nim niemal na wyciągnięcie ręki. Głównym celem ekspedycji były dwa niezwykłe lokalne święta: Kodungallur Bharani i Chamayavilakku.

Indie, fot. Bogdan Myśliwiec


Kodoongallur Bharani to święto poświęcone jednej z najgroźniejszych indyjskich bogiń – Kali. Jednym z jej największych przeciwników był demon Daarika, z którym bogini stoczyła krwawą i ostatecznie zwycięską walkę. Aby obłaskawić boginię, którą rozzłościły poniesione w boju rany, żołnierze zwani Bgoothaganam tańczyli dla niej i śpiewali. Na pamiątkę tego wydarzenia do świątyni Bhagavathy przyjeżdżają wierni, by uczcić zwycięstwo swojej bogini i po raz kolejny dla niej zatańczyć. Najbardziej niesamowitymi uczestnikami widowiska są wyrocznie zwane Velichappad, religijni guru ubrani w czerwone szaty, dzierżący w dłoniach tradycyjne ceremonialne miecze. By zdobyć łaskę swojej bogini, składają jej ofiarę z własnej krwi, nacinając skórę głowy, tak by krew spływała po ich twarzach.

Indie, fot. Waldemar Lipiński


Chamayavilakku to indyjskie święto na cześć bogini Lakszmi (zwanej w tym regionie Bhagavathi) obchodzone już od średniowiecza. Legenda głosi, że dawno temu grupa pasterzy znalazła kokos, który postanowili rozbić kamieniem. Jednak kokos zamiast pęknąć zaczął krwawić. Zaskoczeni mężczyźni pobiegli więc po radę do astrologów. Ci uświadomili ich, że to bez wątpienia znak od bogów i objawiła się im sama bogini Bhagavathi. Wierni szybko zaczęli składać w miejscu zdarzenia ofiary podczas ceremonii zwanej Pudźa. W owych czasach rytuał ten był zarezerwowany tylko dla kobiet, więc pasterze i okoliczni mężczyźni przebrali się w damskie stroje, by też móc w nim uczestniczyć To poświęcenie spodobało się bogini i zwyczaj trwa po dziś dzień. Odwiedzając więc Chamayavilakku zobaczymy mężczyzn w perukach, makijażu, ubranych w pięknie zdobione sari lub suknie, maszerujących wokół świątyni z darami dla bogini, dokładnie tak jak miało to miejsce setki lat temu.

Indie, fot. Jan Skwara


Oprócz religijnych festiwali autorzy mieli też okazję podpatrzyć codzienne życie mieszkańców Wybrzeża Malabarskiego, zobaczyć jak mieszkają, pracują i odpoczywają. Na zdjęciach będzie można zobaczyć sceny z dużych portowych miast, jak i maleńkich wiosek zagubionych pomiędzy rozlewiskami.

Autorami zdjęć są: Justyna Machel, Waldemar Lipiński, Bogdan Myśliwiec, Paweł Putała i Jan Skwara.

Indie, fot. Justyna Machel


Fotografie powstały podczas fotowyprawy zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pakuj Plecak. W trakcie wernisażu będzie można posłuchać anegdot z podróży, dowiedzieć się więcej o południowoindyjskiej kulturze, a także skosztować indyjskich przysmaków.

Zobacz także:
National Geographic Photo Ark – największa wystawa zagrożonych gatunków
Wystawa ''Our World is Beautiful''
Wystawa fotografii ''RAW a blues''
Dwie wystawy w Galerii Bielskiej BWA
Stany skupienia wody w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie
Bogdan Dziworski – f/5,6
Wystawa "Sportografia" Chrisa Niedenthala
Andreas Hürlimann "Skały i piaski – fotografie z siedmiu kontynentów"
Czarno-biały świat lat 60. w fotografii Ildefonsa Bańkowskiego
Wystawa "Akt" Andrzeja Kazimierza Wróblewskiego
Wystawa "Bonjour Paris" Ignacego Cembrzyńskiego
Wystawa "Złote Tarasy z cyklu Pasaże" Jowity Bogny Mormul
Wystawa "Góry x 19"
Wystawa "Identity" Michała Jóźko



Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.421s.