Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Ignacy w 3D – wystawa fotografii członków Polskiego Klubu Stereoskopowego


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Ignacy w 3D – wystawa fotografii członków Polskiego Klubu Stereoskopowego
Dodał: Przemysław Imieliński
Miasto: Rybnik
Lokalizacja: Kopalnia Zabytkowa ''Ignacy''
Ulica: ul. Mościckiego 3
Termin: 30.06.2012 – 31.08.2012
Adres WWW: www.ignacy.miastorybnik.pl
Wernisaż: 30 czerwca 2012 r., godz. 15.00

W ramach INDUSTRIADY w Kopalni Zabytkowej "Ignacy" (www.ignacy.miastorybnik.pl) w Rybniku, będzie miała miejsce niecodzienna wystawa fotografii trójwymiarowej członków Polskiego Klubu Stereoskopowego (PKS) pt. "Ignacy w 3D". Fotografie powstały podczas krótkiego pleneru fotograficznego, jaki miał miejsce 1 kwietnia 2012 r. na teranie Kopalni Zabytkowej "Ignacy". Wtedy to członkowie PKS-u uczestnicząc w Festiwalu Podróżników ROZJAZDY 2012, organizowanego przez Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach, zwiedzali kopalnię i jednocześnie wykonywali swoje wyjątkowe fotografie. Na wystawie, którą widzowie będą oglądać w specjalnych trójwymiarowych okularach, swoje prace zaprezentują: Jerzy Mazur, Katarzyna Wasiuk, Tomasz Bielawski, Maciej Samulski, Borys Wasiuk, Mirosław Majcher i Krzysztof Ostrowski. Wystawa będzie czynna do 31.08.2012 r. w czasie zwiedzania Kopalni Zabytkowej „Ignacy”.

Ignacy w 3D, fot. Borys Wasiuk


Polski Klub Stereoskopowy (PKS) (www.stereoskop.org.pl) – jest niewielką organizacją, ale bez przerwy przyjmuje nowych członków z całej Polski. PKS organizował Ogólnopolskie Weekendy Trójwymiarowe w różnych punktach Polski, podczas których uczestnicy fotografowali w stereo-3D, oglądali zdjęcia i filmy trójwymiarowe, zapoznawali się ze sprzętem 3D oraz różnymi trójwymiarowymi technikami. Obecnie PKS prowadzi również warsztaty fotografii stereoskopowej i współpracuje z różnymi instytucjami. PKS jest członkiem International Stereoscopic Union (Międzynarodowego Stowarzyszenia Stereoskopowego). Członkowie PKS-u uczestniczą w międzynarodowych konkursach fotografii 3D, także tych akceptowanych przez NSA (National Stereoscopic Association) i PSA (Photographic Society of America) – wpływowych organizacjach fotograficznych o światowym autorytecie. Ma w dorobku pięć wystaw zbiorowych: "Zamek w Kórniku", "Wystawa zbiorowa", "PKS-em po Polsce", "PKS-em po świecie" i "Ignacy w 3D".

Ignacy w 3D, fot. Katarzyna Wasiuk


Kopalnia Zabytkowa "Ignacy"
Tradycje przemysłowe Rybnika sięgają XVII w., kiedy cystersi z pobliskich Rud uruchomili wzdłuż rzeki Rudy kilka zakładów hutniczych. Gwałtowny rozwój przemysłu nastąpił w poł. XIX w., kiedy w okolicy powstały kopalnie węgla kamiennego, a do miasta doprowadzono linię kolejową (1856 r.). W dzielnicy Niewiadom zachował się zespół zabudowań dawnej kopalni Hoym, uruchomionej w 1792 r. (od 1936 r. Ignacy) z szybami Oppburg (Głowacki) i Grundmann (Kościuszko), dwiema parowymi maszynami wyciągowymi z 1900 i 1920 r. oraz budynkami pomocniczymi. Atrakcją kopalni jest możliwość wejścia na punkt widokowy w dawnej wieży ciśnień o wysokości 46 m, z którego rozciąga się rozległa panorama ziemi rybnickiej.

Ignacy w 3D, Tomasz Bielawski


INDUSTRIADA – Święto Szlaku Zabytków Techniki
Technika faktycznie zbliża ludzi, poczujemy to 30 czerwca 2012 r., kiedy to rusza INDUSTRIADA (www.industriada.pl), czyli święto Szlaku Zabytków Techniki (www.zabytkitechniki.pl). Jest to już trzecia edycja jednodniowego festiwalu, który promuje unikalny w skali kraju turystyczny szlak samochodowy, skupiający 36 obiektów industrialnych z całego śląskiego regionu. Tego dnia wszystkie te obiekty w poindustrialnej scenerii, zorganizują specjalne koncerty, happeningi, spektakle, wystawy, konkursy i warsztaty kreatywne pełne pozytywnej energii. Jest to niepowtarzalna okoliczność poznania dziedzictwa przemysłowego Śląska, spuścizny kulturowej naszych przodków, obiektów, które miały tak istotny wpływ na życie i rozwój danego miejsca, regionu i lokalnej społeczności.

Kopalnia Zabytkowa "Ignacy": www.ignacy.miastorybnik.pl
Polski Klub Stereoskopowy: www.stereoskop.org.pl
INDUSTRIADA: www.industriada.pl
Szlaku Zabytków Techniki: www.zabytkitechniki.pl

Zobacz także:
XI Doroczna Wystawa Studium Fotografii ZPAF
Wystawa pokonkursowa BZ WBK Press Foto 2012 w Łomży
"Wyprawy" Marka Kamińskiego w Poznaniu
Rebis – w poszukiwaniu kamienia filozoficznego
BZ WBK Press Foto po raz pierwszy w Opolu
"Srebro – mokry kolodion" Piotra Pietrygi we wrocławskim Firleju
"Wietnam" Joanny Mrówki w Galerii Ciasna
''Behind the curtain'' w suwalskiej PAcamerze
M O Ż E M O R Z E ? Wielka woda w Leica Gallery
Ukraina w Gdańsku - Projekt "U" Kolektywu Sputnik
Sportowe fotografie Kuby Atysa we wrocławskim Domku Romańskim
Wrocław magiczny Bogdana Konopki we wrocławskim Starym Ratuszu



Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.719s.