Bogdan Konopka (ur. 1953) w ocenie krytyków i miłośników fotografii uznawany jest za jednego z najważniejszych europejskich artystów-fotografików ostatnich lat. Tworzy od połowy lat 70. i jako jeden z nielicznych polskich artystów, zrobił międzynarodową karierę. Obecnie mieszka w Paryżu, gdzie zdobył sławę jako autor głośnych albumów m.in. o Paryżu i Lyonie. Jego prace podziwiać można w renomowanych galeriach i muzeach. W maju 2012 roku do grupy instytucji, które miła okazję prezentować twórczość Bogdana Konopki dołączy również Muzeum Miejskie Wrocławia. Specjalnie na tą wystawę Bogdan Konopka przygotuje niepokazywane wcześniej we Wrocławiu fotografię z cyklu poświęconego stolicy Dolnego Śląska.
|
Wrocław magiczny, fot. Bogdan Konopka |
Ponieważ najchętniej fotografuje tkankę miejską od początku swojej działalności konsekwentnie zapisuje na kliszy atmosferę i wygląd Wrocławia, z którym jest szczególnie związany. Przez lata fotografie z tego cyklu nie mogły ujrzeć światła dziennego, ponieważ nie sprzyjał temu klimat polityczny tamtych czasów. Dopiero po ich wystawieniu – w Angers we Francji w roku 1991 – "Le Monde" uznał je za rewelację. To właśnie na doświadczeniach związanych z Wrocławiem, wyrosła sława Bogdana Konopki. Wielokrotnie przemierzał z aparatem miasta w których przyszło mu żyć i mieszkać: Wrocław, Angers, Paryż, Pekin. Seria "Niewidzialne miasto" wystawiona na festiwalu w Arles w 1994 roku przyniosła mu międzynarodowy rozgłos, a za serię "Szary Paryż" otrzymał Europejską Nagrodę Fotografii – Grand Prix de la ville de Vevey w 1998 roku.
|
Wrocław magiczny, fot. Bogdan Konopka |
Na wystawie zobaczyć można zarówno prace z lat 70 XX wieku jak i te najnowsze, wykonane specjalnie na wystawę we wrocławskim Ratuszu. W ostatnich piętnastu latach prace Konopki można było oglądać w wielu, czasem bardzo egzotycznych krajach niemal wszystkich kontynentów. Wystawy fotografii artysty tak znanego jak Bogdan Konopka zdarzają się w Polsce niezwykle rzadko, a każda z nich jest wielkim wydarzeniem i prawdziwym świętem sztuki. Niewątpliwie tak będzie również w przypadku wystawy w Muzeum Miejskim Wrocławia. Głównymi organizatorami wystawy są: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Muzeum Miejskie Wrocławia. Kuratorem wystawy jest Anna Kania.