Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Rebis – w poszukiwaniu kamienia filozoficznego


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą jednoobiektywową lustrzanką małoobrazkową był wyprodukowany w 1948 roku Contax-S?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Rebis – w poszukiwaniu kamienia filozoficznego
Dodał: Marcin Pawlak
Miasto: Kielce
Lokalizacja: Filharmonia Świętokrzyska
Ulica: Żeromskiego 12
Termin: 01.09.2012 – 30.09.2012
Adres WWW: www.athanor.pl
Wernisaż: 31 sierpnia (piątek) 2012 r., o godz.18:00

Niezwykłe miejsce, niezwykli ludzie i niezwykły czas…
 
W dniach 22-25 września 2011 r., w Beskidzie Niskim, w miejscowości Wysowa – Zdrój odbył się zorganizowany przez Akademię Athanor, pod patronatem Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki z Krakowa, niecodzienny plener fotograficzny, a właściwie ekspedycja antropologiczno-fotograficzna, w której wzięło udział wielu znakomitych przedstawicieli świata nauki, kultury i sztuki, z różnych regionów Polski.

fot. Jolanta Sosińska

Pod hasłem "Rebis – w poszukiwaniu kamienia filozoficznego", ponad pięćdziesięciu uczestników tej niezwykłej wyprawy, miało okazję poznania długo skrywanej, niszczonej i tłumionej kultury łemkowskiej, która, o czym wciąż zdajemy się nie pamiętać, jest bardzo mocno wpisana w historię naszego kraju, a więc i w nas samych.

fot. Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk

Fotograficzny plener po kierunkiem Zbigniewa Podsiadło, artysty fotografika uznanego w kraju i za granicą, pomagającego od wielu lat ocalić właśnie tę krainę od zapomnienia, codzienne i pełne refleksji wizyty na cerkiewnym szlaku, poszukiwanie i wspólne odkrywanie najbardziej zapomnianych miejsc, a także interesujące wykłady i rozmowy ze znakomitymi kulturoznawcami, antropologami kultury, architektami, fotografami oraz twórcami ściśle związanymi z łemkowską ziemią, wypełniły całkowicie cztery bardzo intensywne wrześniowe dni. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi dr Elżbieta Wiącek, inżynierowie architekci Grzegorz Ratajski i Michał Rybak, dr Angelika Uziębło oraz najwybitniejszy poeta łemkowski Petro Murianka.

fot. Joanna Fedorowicz

Te poruszające łemkowskie wspomnienia stały się okazją do wywołania jeszcze ważniejszego tematu, a mianowicie problematyki związanej z mniejszościami narodowymi i etnicznymi w naszym kraju, wplątanymi w meandry współczesnej, i nie tylko, historii. Rozgorzało wiele dyskusji, ale wspólny wniosek był jeden – nikomu z nas nie wolno zapominać o swojej narodowej tożsamości, albowiem dopiero uznanie i przyjęcie odrębności poszczególnych grup etniczno-kulturowych tworzy prawdziwy, złożony obraz i przede wszystkim świadomość danego społeczeństwa. To one włączając się bezpośrednio w dzieje danego państwa, pomagają kształtować jego własną historię i kulturę.

fot. Jolanta Sosińska

I choć współczesny, pędzący świat, pochłonięty całkowicie szalonym wyścigiem donikąd, zdaje się lekceważyć i nie zauważać proszących o głos duchów przeszłości, to tak naprawdę jedynie zatrzymanie się i pochylenie nad tym co zostawili po sobie inni oraz oddanie szacunku i hołdu temu co minione, jest dopiero w stanie dopomóc nam, obecnym, odnaleźć właściwą drogę ku przyszłości. To właśnie owa suma doświadczeń przeszłych pokoleń, niezależnie od ich pochodzenia, niesie ze sobą Mądrość, jakiej na próżno szukać gdzie indziej…

fot. Katarzyna Pietka

Zrozumienia tej głębokiej prawdy nauczył nas między innymi tenże zaledwie kilkudniowy pobyt na jakże skrzywdzonej, lecz mimo tego nadal bardzo gościnnej łemkowskiej ziemi…

fot. Maciej Brzeziński

Pragniemy przedstawić Państwu efekt starań grupy ludzi, którzy wykorzystując swoją fotograficzną pasję, właśnie za pomocą obrazu zechcieli opowiedzieć innym o tym co poczuli, zobaczyli i odkryli, goszcząc tej jesieni w Kraju Łemków. Ma wystawie swoje prace zaprezentują: Anna Brzezińska, Maciej Brzeziński, Wojciech Buła, Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk, Jadwiga Fedorowicz, Joanna Fedorowicz, Wojciech Glinka, Joanna Janisiewicz, Monika Kij, Maciej Kij, Jolanta Kogut, Mirosław Mazur, Barbara Michałowska, Małgorzata Michałowska, Agnieszka Mycka, Alina Ostrowska, Katarzyna Piętka, Janusz Ploch, Zbigniew Podsiadło, Alicja Rybak, Dorota Rybak, Jan Rybak, Jolanta Sosińska, Tomasz Sosiński, Ewa Stec-Kuźniar, Barbara Sznajder, Elżbieta Wiącek.
Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk
Akademia Athanor

fot. Wojciech Buła


fot. Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk


fot. Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk


Zobacz także:
Maasai Mara - fotograficzny raj Afryki
Grand Press Photo 2012. Zwycięzcy konkursu fotografii prasowej
Polska na weekend: 12 najwspanialszych miejsc na fotograficzny plener
Adobe Photoshop Lightroom 4 - co nowego?
Sony Handycam NEX-VG20, czyli jak z aparatu zrobić kamerę
Polska na weekend: PODLASIE - gdzieś tam za Bugiem
Zwycięzcy konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2012
Nikon 1 V1 – jestem o krok przed Tobą
5 wskazówek dla fotografów na 2016 rok



Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.461s.