Rzadko kiedy narracja – niejako na drugim planie – potrafi tak radykalnie zmienić odbiór prezentowanych ekspozycji. To swego rodzaju drugie dno, które nie pozwala zatrzymać się przy pięknym pejzażu. Piękno kosztuje, a w przypadku historii opowiedzianej przez Ulę Wiznerowicz, jest to cena bardzo wysoka. Czy to ma znaczenie, że zdjęcia robione były w Polsce? Mogły być robione wszędzie, i w tym jest ich siła przekazu. Destrukcyjna siła nałogu nie zna granic, nie likwiduje jej też zamożność społeczeństwa.
|
fot. Ula Wiznerowicz |
Jest kurtyna i świat za kurtyną. Tytuł wystawy
Behind the Curtain brutalnie przenosi widza z doświadczenia estetycznego w doświadczenie egzystencjalne. Sygnalizuje dwuwarstwowość przekazu. To, co widzisz, jest pierwszym kręgiem (dantejskim?) ludzkiego piekła. Piękne pejzaże wprowadzają dysonans odbioru. Surowa przyroda, obojętna na ludzki los, na przegraną walkę bohaterów (często nieobecnych) z własną słabością. Przyroda nie ocenia, nie wartościuje. A między ten fotograficzny zapis zewnętrznego świata wkrada się martwa natura wnętrz, widziana okiem artystki. Te kompozycje, chociaż powstałe z przedmiotów ubogich, też są piękne. Ubogie i niezbędne. Nikt ich nie ustawiał, ani nie poprawiał. Nikt z właścicieli ich nie wyrzuci. Stoją tam, gdzie są potrzebne.
|
fot. Ula Wiznerowicz |
Obiektyw rejestruje płowiejące kolory, wysłużony palnik gazowy, kota szukającego wygodnego miejsca w oparach papierosowego dymu, i może resztek pożywienia. Co jakiś czas o swojej obecności przypominają ludzie, bezsilni w szponach nałogu. Są pejzaże, których nie widzą. Są w końcu kobiety, które nie tracą nadziei.
Grzegorz Małkiewicz
|
fot. Ula Wiznerowicz |
Po ukończeniu studiów na wydziale fotografii Middlesex University w 2010 roku Ula Wiznerowicz została finalistką konkursu "New Sensation" organizowanego przez londyńską Saatchi Gallery i Channel 4. W nagrodę o artystce powstał film dokumentalny nakręcony i wyemitowany przez telewizję Channel 4:
jamesmh.net
Wiznerowicz otrzymała również trzecią nagrodę w konkursie FotoVisura Grant 2011 w Nowym Jorku. Jej prace były wystawiane we Włoszech, Anglii oraz Polsce, dzięki czemu zyskały sobie międzynarodowe uznanie.
Kurator wystawy: Andrzej Zujewicz
Zobacz także:Lab.fotografuj.pl – jak zrobić fotoksiążkęGrand Press Photo 2012. Zwycięzcy konkursu fotografii prasowejPolska na weekend: 12 najwspanialszych miejsc na fotograficzny plenerLab.fotografuj.pl – zobacz, co możesz zrobić ze zdjęciemAdobe Photoshop Lightroom 4 - co nowego?Adobe Photoshop CS6 - co nowego dla fotografa?