Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Sudan – potop w Królestwie Kusz


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sudan – potop w Królestwie Kusz
Dodał: Marcin Pawlak 10.11.2011
Marcin Jamkowski, niezależny fotograf, filmowiec i dziennikarz specjalizujący się w tematach wyprawowych i popularnonaukowych podróżował przez dwa miesiące po Nubii z archeologami i samodzielnie. W niedzielę 4 grudnia o godz. 18.30 w ramach 11 edycji festiwalu TERRA zaprezentuje premierowy pokaz slajdów pod tytułem: "Sudan – potop w Królestwie Kusz".


Sudan na północ od Chartumu to dziś pustynna kraina Arabów. Kraj historycznie zwany Nubią, wypalony słońcem, skalisty, piaszczysty, przecięty przez jedną życiodajną rzekę – Nil, ma za sobą potężną historię sprzed arabskiego podboju.

Gubby, grobowce mistyków i islamskich świętych mężów na cmentarzu w okolicach Starej Dongoli nad Nilem. W Islamie nie istnieje oficjalne pojecie ''świętych'', ale religijność tradycyjna, obrzędowa kreuje lokalnych mędrców na pośmiertnych bohaterów. Do ich grobów ciągną z daleka pielgrzymki wiernych po błogosławieństwo. fot. Marcin Jamkowski/AdventuresPictures.eu

Nubia bywała zamożna – do dzisiaj działają kopalnie złota zaopatrujące 4 tysiące lat temu dwór egipskich faraonów. Królowie Nubii zarabiali krocie na handlu, dzięki temu, że ich kraj leżał na skrzyżowaniu szlaków łączących Czarna Afryke z wybrzeżami mórz: Czerwonego i Śródziemnego. Legendy o bogactwie sprowadzały jednak na Nubijczyków same kłopoty. Zazdrośni o zamożność faraonowie z Egiptu wyprawiali się ze stolicy w Tebach po złoto, miedź, drogie kamienie, heban, kość słoniową, skóry lamparcie dla kapłanów i kadzidła. Przyganiali też na północ długie rzędy czarnych niewolników. Ci bronili się wysyłając zastępy łuczników, tak zdolnych, że Nubię nazwano Królestwem Kusz. Wystarczyła chwila słabości Egiptu i ci czarni Nubijczycy sięgnęli nawet na sto lat po faraoński tron.

Wykopaliska prowadzone przez Polaków w miejscowości Szemkija w okolicach IV katarakty na Nilu maja odpowiedzieć na pytanie o południowy zasięg królestw nubijskich, które władały przez tysiąclecia terenami na dzisiejszym pograniczu Egiptu i Sudanu. Archeolodzy prowadzą wyścig z czasem – stanowiska badawcze są zalewane wodami sztucznego jeziora spiętrzanymi przez chińską tamę postawioną na najpotężniejszej rzece Afryki. fot. Marcin Jamkowski/AdventuresPictures.eu

Marcin Jamkowski podróżował przez dwa miesiące po Nubii z archeologami i samodzielnie. Przejechał kilka tysięcy kilometrów. Był przy odkopywaniu grobowców władców Nubii i badaniach śladów trzech chrześcijańskich królestw, które powstały nad Nilem... 500 lat przed chrztem Polski! Tańczył z Derwiszami i wspinał się na góry Taka na granicy Sudanu i Erytrei. Dokumentował pozostałości historycznej Nubii przed zalaniem ich wodami powstającego na Nilu nowego, sztucznego jeziora. Jego pokaz przeniesie widzów w głąb kraju, którego jeszcze nie odwiedzają turyści.

Dziandziałid – jeźdźcy dosiadający wielbłądów przejeżdżają przez Meroe. W tej dawnej stolicy ostatniego przedchrześcijańskiego królestwa Nubii stoi więcej piramid niż w całym Egipcie. fot. Marcin Jamkowski/AdventuresPictures.eu



Marcin Jamkowski
Rocznik 70. Z wykształcenia chemik, z zawodu reporter, z zamiłowania wspinacz i płetwonurek. Członek Explorers Club, elitarnej nowojorskiej organizacji zrzeszającej podróżników i odkrywców, pracuje jako niezależny fotograf, filmowiec i dziennikarz specjalizujący się w tematach wyprawowych i popularnonaukowych dla National Geographic, Newsweeka, Travelera, Polityki i Focusa. Dziennikarskie szlify zdobywał w Gazecie Wyborczej, a od 2000 r związał się z National Geographic. Początkowo był reporterem i fotografem, a z czasem redaktorem naczelnym polskiej edycji magazynu. W 2004 r. Marcin był kierownikiem wyprawy NG na bałtycki wrak "Steubena". Jego reportaż z tej ekspedycji ukazał się w NG na całym świecie w ponad 20 językach. Rok temu o wyprawie opublikował książkę "Duchy z głębin Bałtyku" (o badaniach "Steubena" Marcin opowiadał widzom festiwalu "Terra" w 2005 roku).


Marcin Jamkowski jest autorem trzech filmów dokumentalnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wyprawach wspinaczkowych, nurkowych i naukowych na pięciu kontynentach. Brał m.in. udział w podwodnych poszukiwaniach śladów antycznego miasta Nimphaion na Krymie, badaniach źródeł Amazonki w Peru, zdobywaniu dziewiczych ścian Mali i Madagaskaru, odkopywaniu grobowca nubijskiego króla w Sudanie i poszukiwaniach jaskiń u stóp posągów na Wyspie Wielkanocnej.
W 2009 r. otrzymał roczne stypendium w Cambridge w USA i studiował przez rok na Harvardzie i MIT. Prowadzi stronę internetową AdventurePictures.eu.


TERRA – 11 Festiwal Slajdów Podróżniczych
3-4 grudnia 2011
Kino Wisła, Plac Wilsona 2, Warszawa


Podczas jedenastej edycji festiwalu TERRA fotografujący podróżnicy opowiedzą o swoich wyprawach i pasjach w warszawskim kinie Wisła.
 
W programie: rodzinna podróż na Kubę, rowerowa wyprawa Jedwabnym Szlakiem, opowieść o australijskich Aborygenach, fascynująca przyroda wschodniej Polski, wędrówki po zachodniej Turcji, żeglarska ekspedycja po Arktyce, eksploracja mniej znanych Chin, odkrywanie tajemnic Sudanu.
 
Bilet wstępu na jeden pokaz – 15 zł, karnet na cały dzień – 45 zł
Przedsprzedaż przez Internet www.festiwalterra.pl do 30 listopada
oraz osobiście w kinie Wisła od 1 do 4 grudnia

Zobacz także:
Adobe Photoshop Lightroom 3.6 oraz Adobe Camera Raw 6.6 w wersji Release Candidate
Kodak sprzedał Image Sensor Solutions
Kobieta malowana światłem - warsztaty fotografii aktu
"Fenomenalne Powierzchnie Tnące" we wrocławskim BWA
Zostań Freestyle Reporterem
Tworzenie archiwum – nowe zajęcia Akademii Nikona
Kuba – muzeum niespełnionych marzeń
Recenzja: Nieznane twarze Marilyn Monroe
Panoramy w fotografii podróżniczej
Fotografia podróżnicza - porady na dobry początek
Neutralne filtry szare połówkowe w fotografii krajobrazowej
MAKRO – kilka porad na dobry i... tani początek
Rajd Dolnośląski - warsztaty fotograficzne w wydaniu Akademii Nikona

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.67s.