Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Slajdy z podróży na wielkim ekranie - 11. Festiwal Slajdów Podróżniczych – TERRA


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Fotografia w wydaniu cyfrowym nie liczy sobie – jak mogłoby się wydawać – 5 czy 10 lat, lecz istnieje już od ponad ćwierć wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Slajdy z podróży na wielkim ekranie - 11. Festiwal Slajdów Podróżniczych – TERRA
Dodał: Marcin Pawlak 04.11.2011
W dniach od 3 do 4 grudnia odbędzie się 11. Festiwal Slajdów Podróżniczych Terra, organizowany przez Katarzynę i Andrzeja Mazurkiewiczów - znanych podróżników fotografów, organizatorów wypraw eksploracyjnych do Azji.


Przez dwa dni sale warszawskiego kina Wisła wypełnią miłośnicy podróży. Zobaczą zdjęcia wyświetlane na wielkim ekranie, usłyszą pełne emocji opowieści fotografujących podróżników i posłuchają muzyki świata.
 
W czasie Festiwalu powędrujemy ulicami Hawany i Trynidadu, zanurkujemy w Zatoce Świń, odwiedzimy plantację trzciny cukrowej i zatańczymy salsę. Anna-Olej Kobus i Krzysztof Kobus – autorzy pokazu, w poszukiwaniu kolonialnych i socrealistycznych klimatów wybrali się na Kubę wraz z sześcioletnim Michasiem i czteroletnim Stasiem.

Pozowanie do zdjęć z nieodłącznym cygarem pozwala dorobić do nader skromnej pensji. fot. Anna Olej-Kobus, Krzysztof Kobus.

Spotkamy też wielu dobrych ludzi i przeżyjemy niemało przygód wyruszając z Anią i Robbem Maciągami na ośmiomiesięczną rowerową wyprawę Jedwabnym Szlakiem - z Turcji przez Syrię, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan aż do Chin.

Szosa Pamirska, Tadżykistan. fot. Ania i Robb Maciąg .

Marek Tomalik od wielu lat zafascynowany australijskim outbackiem odkryje niektóre tajemnice Aborygenów - rdzennych mieszkańców Australii żyjących w zgodzie z naturą.

Aborygeńskie ryty naskalne u podnóża Burringurrah (Mt Augustus), największego monolitu skalnego świata, Australia Zachodnia, Park Narodowy Mt Augustus, fot. Marek Tomalik.

Natomiast przyrodnik i fotograf Grzegorz Leśniewski w przepięknej diaporamie zadziwi fascynującym światem przyrody wschodniej Polski. Zobaczymy m.in. jesienne zlotowiska orłów, tokowiska cietrzewi i głuszców, godowe obyczaje saren, bieszczadzkie wilki.

Mysz polna (Apodemus agrarius), wąchająca maka polnego, fot. Grzegorz Leśniewski.

Monika Witkowska zabierze nas na polarną wyprawę jachtem wzdłuż wybrzeży północnej Kanady, Alaski i Czukotki, próbując odpowiedzieć na pytania: czy Eskimosi rzeczywiście całują się nosami i dlaczego penis morsa kosztuje kilkaset dolarów?

Wyspa Wrangla, fot. Monika Witkowska.

Bogatą historię i różnorodne krajobrazy zachodniej Turcji przedstawią Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie. Obejrzymy ślady wielkich antycznych kultur i piękne meczety, powędrujemy szlakiem licyjskim, dotrzemy w góry Taurus, zachwycimy się baśniową Kapadocją.

Dziewczyny w Błękitnym Meczecie w Istambule, fot. Andrzej Mazurkiewicz.

Podróżując śladami Marco Polo z Anną i Marcinem Szymczakami oraz 4-letnią Igą dotrzemy do mało znanych zakątków Chin Zachodnich. Przemierzymy pustynię Badai Jaran, powędrujemy przez góry Bogda Shan, odwiedzimy tybetańskie klasztory.

Na pustyni Badai Jaran będącej częścią Gobi występują największe wydmy na świecie. Ich wysokość dochodzi do 500 metrów. fot. Anna i Marcin Szymczakowie.

I w końcu, przez tajemniczy, egzotyczny i wciąż mało znany Sudan poprowadzi nas swoimi nastrojowymi zdjęciami i opowieścią Marcin Jamkowski, który był świadkiem odkrywania nubijskich grobowców i kościołów, tańczył z derwiszami i wspinał się w górach Taka.

Gubby, grobowce mistyków i islamskich świętych mężów na cmentarzu w okolicach Starej Dongoli nad Nilem. W Islamie nie istnieje oficjalne pojecie ''świętych'', ale religijność tradycyjna, obrzędowa kreuje lokalnych mędrców na pośmiertnych bohaterów. Do ich grobów ciągną z daleka pielgrzymki wiernych po błogosławieństwo. fot. Marcin Jamkowski.


O Festiwalu:
Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA odbywający się od 2001 roku w pierwszy weekend grudnia w Warszawie to przegląd staranie wybranych, profesjonalnych pokazów slajdów z różnych zakątków świata.
Kluczem doboru pokazów nie są ekstremalne wyczyny podróżnicze - chyba, że są dobrze sfotografowane i opowiedziane – ale bardzo dobre prezentacje fotograficzne, z ciekawym komentarzem, przemyślaną kompozycją pokazu, ilustrowanych muzyką, pokazujące pasje autorów i emocje im towarzyszące. Organizatorzy tak dobierają prezentacje, by widzom pozostawiły piękne obrazy pod powiekami, zaciekawiły, zachwyciły, czy w końcu skłoniły do refleksji, a czasem także zainspirowały do własnych podróży. Festiwal TERRA ma za zadanie przekonać widzów o wyższości pokazów slajdów i kontaktu z żywym słowem nad innymi środkami przekazu.
Pierwsza edycja TERRY, która odbyła się w grudniu 2001 w Muzeum Etnograficznym w Warszawie okazała się sukcesem, festiwal co roku gromadzi liczną publiczność. Od czwartej edycji festiwal zmieniał miejsce w poszukiwaniu coraz większej sali i tak z Muzeum Etnograficznego przez Centrum Olimpijskie, Kinotekę i Kino Luna dotarł w 2010 roku do kina Wisła.
Data i miejsce:
Festiwal odbędzie się w dniach od 3-4 grudnia 2011 w kinie Wisła w Warszawie, pl. Wilsona 2.
Program
sobota 3 grudnia 2011
• godz. 11.00 - 12.30 - KUBA - MUZEUM NIESPEŁNIONYCH MARZEŃ - Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus
• godz. 13.30 - 15.00 - TYSIĄC SZKLANEK HERBATY - ZAPISKI Z JEDWABNEGO SZLAKU -Ania i Robb Maciąg
• godz. 16.00 - 17.30 – AUSTRALIA, GDZIE KWIATY RODZĄ SIĘ Z OGNIA - Marek Tomalik
• godz. 18.30 - 20.00 - PRZEZ PUSZCZE I BAGNA - PRZYRODA POLSKI WSCHODNIEJ - Grzegorz Leśniewski

niedziela 4 grudnia 2011
• godz. 11.00 - 12.30 - TURCJA ZACHODNIA - NA STYKU EUROPY I AZJI - Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie
• godz. 13.30 - 15.00 - ARKTYCZNY REJS - JACHTEM U CZUKCZÓW, ESKIMOSÓW I INUITÓW - Monika Witkowska
• godz. 16.00 - 17.30 - ŚLADAMI MARCO POLO - CHINY POZA UTARTYMI SZLAKAMI - Anna i Marcin Szymczakowie
• godz. 18.30 - 20.00 - SUDAN - POTOP W KRÓLESTWIE KUSZ - Marcin Jamkowski

Bilety:
Bilet na jeden pokaz - 15 zł
Karnet na jeden dzień - 45 zł
Przedsprzedaż biletów i karnetów od 5 października przez Internet za pośrednictwem formularza na stronie festiwalterra.pl

Organizatorzy:
Organizatorem Festiwalu jest Terra Incognita Agencja Podróżnicza prowadzona przez Katarzynę i Andrzeja Mazurkiewiczów - podróżników, autorów wystaw fotograficznych i książek, prekursorów profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce.
 
Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, a także Wenezuelę, Tanzanię i Turcję.
 
Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1995 r. organizują wyprawy trekkingowe w Himalaje.

Sponsorzy:
• Klub Podróży Horyzonty
• JanySport
• Wings Platinum 4
• Ceneria.pl
• Perfect

Kontakt z Organizatorami:
Terra Incognita Agencja Podróżnicza

Katarzyna Mazurkiewicz, ul. Wolska 115 A/6, 01-235 Warszawa
terra@terra.waw.pl, tel.: +48 22 836 65 51, tel. kom.: +48 600 193 298

Zobacz także:
NEX-7 też popłynął?
Lustrzanki Nikona i Sony zatonęły w Tajlandii
Ecoodpowiedzialni – razem z Sony pobij rekord zbiórki elektrośmieci
Sfotografuj łódzki Festiwal Designu
Internetowy sklep Adobe teraz po polsku
System Nikon 1 od dziś w sprzedaży
Fotografia podróżnicza - porady na dobry początek
Neutralne filtry szare połówkowe w fotografii krajobrazowej
TEST: Sony NEX-5N – udana modernizacja
MAKRO – kilka porad na dobry i... tani początek
Rajd Dolnośląski - warsztaty fotograficzne w wydaniu Akademii Nikona
TEST: Olympus PEN E-P3 - alternatywa dla lustrzanki

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.824s.