Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Wystawa Krzysztofa Gierałtowskiego pt. "Wigry nasze Wigry"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Wystawa Krzysztofa Gierałtowskiego pt. "Wigry nasze Wigry"
Dodał: Przemysław Imieliński
Miasto: Zamość
Lokalizacja: Galeria Fotografii ''Ratusz''
Ulica: Rynek Wielki 13
Termin: 06.04.2018 – 14.05.2018
Adres WWW: www.mmw.pl
Wernisaż: 6 kwietnia 2018 roku, godz. 16.00

Z mikołajewską, dawniej cieszkińską skarpą jestem związany od lat 70-tych, kiedy dobiłem do niej żaglóweczką Mak i zobaczyłem 5 kilometrową wysrebrzoną drogę do Cimochowizny. Później na zakupionej 1000 metrowej działce sadziliśmy drzewka owocowe, pamiątką po których są dziś mirabelki i dzika czereśnia. Jeszcze później na skarpę przeniosłem z odległego o 16 kilometrów Gatnego, 80-letni drewniany chłopski dom Ślużyńskich. Dom powstały z połówki zbudowanego w Świętym Wojciechu, w roku mojego urodzenia, przedwojennego pensjonatu, zaginionego na wojnie majora.

Czarna Hańcza uchodzi z Wigier w Magdalenowie, fot. Krzysztof Gierałtowski


Suwalszczyzna, ziemia gdzie z Podlaskich Gierałtów na stanowisko bakałarzewskiego organisty przywędrował w 1903 dziadek Kazimierz, stała się dla mojej rodziny prawdziwą małą ojczyzną. Stąd w 1920, mój szesnastoletni ojciec wyruszył do bitwy Nadniemeńskiej, jako ochotnik w batalionie karabinów maszynowych 41 Suwalskiego Pułku Piechoty. Mój pierwszy oseskowy pobyt w nadwigierskiej Gawrych Rudzie zawdzięczam temu, że w latach 1936-38 ojciec, był w Suwałkach lekarzem tegoż 41 Pułku im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Potem w latach 50-tych pływałem z ojcem po Wigrach pychówką, na brzeg i nie wolno było wyłazić, bo krowy, tak jak wcześniej w dniu zakończenia wojny dziadek Kazimierz, leciały na minach do Bozi.

Zdjęcie z wystawy ''Wigry nasze Wigry'', fot. Krzysztof Gierałtowski


W latach 1978/1979 na terenach dzisiejszego Wigierskiego Parku Narodowego, współpracując z wziętą, reporterką Krystyną Jagiełło, zrobiłem serię zdjęć. Planowaliśmy wydanie albumu w olsztyńskim Wydawnictwie Pojezierze. Pracowaliśmy rok – zimą, wiosną, latem i jesienią. Ona słuchała opowieści nadwigierskich ludzi, ja fotografowałem. Zdjęcia przekazałem dziennikarce w burzliwym roku 1980 i dwa lata później wpadł mi w ręce jej "dzienniczek" Cztery pory roku, zapis opowieści mieszkańców o życiu i historii tej ziemi. Moich zdjęć nie było. Czułem się oszukany.

Temat był "spalony" i na 35 lat utonął w wielosettysięcznym archiwum, a ja zająłem się moją zasadniczą pracą, portrecisty kronikarza polskich indywidualności. Wrócił w rozmowach z miłośnikiem fotografii Jarosławem Borejszo, dyrektorem Wigierskiego Parku Narodowego, który docenił wartość czarno-białych zdjęć sprzed 35 lat. Henryk Kudela, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Nad Czarną Hańczą" z zespołem zdecydowali wydać katalog wystawy. Zaproponowałem, aby uzupełnić zdjęcia cytatami z reportażu Krystyny Jagiełło.

Zdjęcie z wystawy ''Wigry nasze Wigry'', fot. Krzysztof Gierałtowski


Kiedy po latach patrzę na historyczne dziś zdjęcia powstałe na przełomie 1978–1979 r., które wpisują się w modny dziś trend archeologii fotografii, widzę ich naiwność, która ostro kontrastuje z moim dzisiejszym warsztatem opartym na wieloletnim doświadczeniu tworzeniu portretów, ale stanowi to być może o ich wartości. Widzę jednocześnie, że fotografie te są bliskie idei "Fotografii ojczystej" Jana Bułhaka, której 60-tą rocznicę powstania będziemy obchodzić w 2018. [...]
Krzysztof Gierałtowski


Krzysztof Gierałtowski – członek Związku Polskich Artystów Fotografików ZPAF i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Członek Korespondent Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPh; stypendysta polskiego i holenderskiego Ministerstwa Kultury, Rządu Republiki Francuskiej jak też Agencji Informacyjnej USA i Fondation pour une Entraide Intellectuelle Européenne oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
W 2007 dostał od Ministra Kultury RP srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Laureat nagrody K.C. Norwida 2011. Otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2013 w dziedzinie sztuk wizualnych.
W 2014 dostał od Prezydenta RP Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a od Ministra Spraw Zagranicznych Odznakę Honorową « Bene Merito » za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Zobacz także:
Wystawa "W poszukiwaniu koloru" Włodzimierza Kałdowskiego
Wystawa "Ślady naszych śladów" Marcina Sudzińskiego
Joanna Rajkowska – "Samobójczynie"
"Then and Now". Wystawa alternatywnych technik fotografii
Wystawa fotografii "Ulica" Pracowni Edukacji Fotograficznej ZUTW
Wystawa "Arnes" Jana Brykczyńskiego
Wystawa "Nasze fascynacje 2018" w Muzeum Ziemi PAN
Wystawa fotografii "Zła podróż" Adama Wyżlicy
Pieniny okiem Marka Rysia
Wystawa "Misterium transgresji w skali szarości" Piotra Dudaka
Wystawa "Stany splątane" Magdaleny Andrynowskiej
Wystawa Marzeny Wasikowskiej "Biosfera"
Wystawa "Tryptyk Wschodni. Chiny, Tybet, Mongolia" w PAN Muzeum Ziemi
Dwie wystawy Ryszarda Karczmarskiego "Kamera w podróży" i "Drzewa"



Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 5.323s.