Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Rocznica tragedii w Zhanaozen na Krakowskim Przedmieściu


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Dla potrzeb misji wahadłowca Discovery (STS-48) powstała specjalna, cyfrowa wersja analogowego Nikona F4?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Rocznica tragedii w Zhanaozen na Krakowskim Przedmieściu
Dodał: Alina Plata 16.12.2013
16 grudnia 2013 r. przypada druga rocznica pacyfikacji strajku pracowników sektora naftowego w kazachskim mieście Zhanaozen. Z tej okazji Fundacja Otwarty Dialog zorganizowała wystawę fotografii ''Zhanaozen 2011 – prawda o prawach i wolności''. Zdjęcia zrobili sami uczestnicy i naoczni świadkowie tamtych wydarzeń. Ekspozycję będzie można oglądać na Krakowskim Przedmieściu od środy 11 grudnia do 19 grudnia br., tuż obok Bramy Głównej Uniwersytetu Warszawskiego.


Historia ukazana na zdjęciach to obraz tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce w mieście Zhanaozen w 2011 r., kiedy to kilkumiesięczny strajk robotników zakończył się otwarciem ognia do jego uczestników. Oficjalne dane mówią o 17 zabitych i 86 rannych. Nieoficjalnie - nawet o 80-100 ofiarach.

W rządzonym autorytarnie od ponad 20 lat przez Prezydenta Nursułtana Nazarabajewa kraju, prawa człowieka i wolność słowa, nie są respektowane. Osobiście przekonał się o tym Bolat Atabayev - znany na całym świecie reżyser teatralny i jeden z najwybitniejszych współczesnych kazachskich artystów. Był świadkiem i bezpośrednim uczestnikiem tych wydarzeń. Za czynny udział w strajku i działalność opozycyjną został osadzony w więzieniu, z którego zwolniono go 3 lipca 2012 r. Uwolnienie Atabayeva możliwe było m.in. dzięki uhonorowaniu go Nagrodą Goethego za wkład w rozwój kultury i języka niemieckiego w Kazachstanie. Chcąc uniknąć międzynarodowego skandalu, kazachskie władze zdecydowały się zwolnić go z więzienia, a następnie zmusiły do opuszczenia kraju.

''Chciałbym, żeby kiedyś taka wystawa mogła być pokazana w Kazachstanie. Na razie jest to niemożliwe. Oglądamy ją w Warszawie, bo Polacy doskonale rozumieją, co oznacza brak wolności i życie w sowieckim zniewoleniu'' – powiedział podczas otwarcia wystawy Bolat Atabayev.



Na wernisażu wystawy, wśród gości, znalazł się również poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Marcin Święcicki, który aktywnie współpracuje z Fundacją Otwarty Dialog w kwestii obrony praw człowieka w Kazachstanie. Święcicki, podczas otwarcia wystawy wyraził swoje poparcie dla tego typu działań: ''Jestem dumny, że wystawę, dotyczącą wydarzeń tak ważnych dla współczesnej historii Kazachstanu, możemy pokazać w Warszawie. Liczę na to, że jak najwięcej osób pozna prawdę o wolności i prawach człowieka w Kazachstanie''. Wystawę otworzył Adam Michnik – działacz opozycyjny okresu PRL, redaktor naczelny Gazety Wyborczej.

Zobacz także:
World Press Photo 2014
Pokaz specjalny filmu "Nowojorska ulica w obiektywie" fotografki Cheryl Dunn
Wrocław lat pięćdziesiątych XX wieku na fotografiach Stefana Arczyńskiego
Wystawa Marty Stysiak w Galerii Obok ZPAF
Samyang 10mm f/2.8 dla aparatów z matrycą APS-C
Seria filtrów szarych Hoya PROND
Jestem z Polski – kinowy pokaz fotografii Wojtka Wieteski
DxO FilmPack – aktualizacja do wersji 4.5
DxO Optics Pro 9.1
Strumień Nieświadomości – wystawa fotografii i dyskusja w Łodzi
Syberia – opowieści z tundry
Problem w używaniu obiektywów Sigmy z Nikonem Df
Spotkanie z Karoliną Jonderko w Krakowie
Sony World Photography Awards 2014 – ostatni tydzień zgłoszeń
Aparat Sinar p-MF-L
Zapisy osobiste – spotkanie z Andrzejem Wiktorem

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.356s.