Historia ukazana na zdjęciach to obraz tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce w mieście Zhanaozen w 2011 r., kiedy to
kilkumiesięczny strajk robotników zakończył się otwarciem ognia do jego uczestników. Oficjalne dane mówią o 17 zabitych i 86 rannych. Nieoficjalnie - nawet o 80-100 ofiarach.
W rządzonym autorytarnie od ponad 20 lat przez Prezydenta Nursułtana Nazarabajewa kraju, prawa człowieka i wolność słowa, nie są respektowane. Osobiście przekonał się o tym
Bolat Atabayev - znany na całym świecie reżyser teatralny i jeden z najwybitniejszych współczesnych kazachskich artystów. Był świadkiem i bezpośrednim uczestnikiem tych wydarzeń. Za czynny udział w strajku i działalność opozycyjną został osadzony w więzieniu, z którego zwolniono go 3 lipca 2012 r. Uwolnienie Atabayeva możliwe było m.in. dzięki uhonorowaniu go Nagrodą Goethego za wkład w rozwój kultury i języka niemieckiego w Kazachstanie. Chcąc uniknąć międzynarodowego skandalu, kazachskie władze zdecydowały się zwolnić go z więzienia, a następnie zmusiły do opuszczenia kraju.
''
Chciałbym, żeby kiedyś taka wystawa mogła być pokazana w Kazachstanie. Na razie jest to niemożliwe. Oglądamy ją w Warszawie, bo Polacy doskonale rozumieją, co oznacza brak wolności i życie w sowieckim zniewoleniu'' – powiedział podczas otwarcia wystawy Bolat Atabayev.
Na wernisażu wystawy, wśród gości, znalazł się również poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Marcin Święcicki, który aktywnie współpracuje z Fundacją Otwarty Dialog w kwestii obrony praw człowieka w Kazachstanie. Święcicki, podczas otwarcia wystawy wyraził swoje poparcie dla tego typu działań: ''Jestem dumny, że wystawę, dotyczącą wydarzeń tak ważnych dla współczesnej historii Kazachstanu, możemy pokazać w Warszawie. Liczę na to, że jak najwięcej osób pozna prawdę o wolności i prawach człowieka w Kazachstanie''. Wystawę otworzył Adam Michnik – działacz opozycyjny okresu PRL, redaktor naczelny Gazety Wyborczej.
Zobacz także:World Press Photo 2014Pokaz specjalny filmu "Nowojorska ulica w obiektywie" fotografki Cheryl DunnWrocław lat pięćdziesiątych XX wieku na fotografiach Stefana ArczyńskiegoWystawa Marty Stysiak w Galerii Obok ZPAFSamyang 10mm f/2.8 dla aparatów z matrycą APS-CSeria filtrów szarych Hoya PRONDJestem z Polski – kinowy pokaz fotografii Wojtka WieteskiDxO FilmPack – aktualizacja do wersji 4.5DxO Optics Pro 9.1Strumień Nieświadomości – wystawa fotografii i dyskusja w ŁodziSyberia – opowieści z tundryProblem w używaniu obiektywów Sigmy z Nikonem DfSpotkanie z Karoliną Jonderko w KrakowieSony World Photography Awards 2014 – ostatni tydzień zgłoszeńAparat Sinar p-MF-LZapisy osobiste – spotkanie z Andrzejem Wiktorem