Wystawa prezentuje fotografie Bartosza Mateńki, Pitera Trojanowskiego i Marka M. Berezowskiego. Pierwsza z realizacji opowiada
o spotkaniu ze śmiercią w afrykańskim szpitalu. Drugi cykl jest próbą
rekonstrukcji świata widzianego oczami dziecka. Trzeci zaś, to wejrzenie w
kosowską społeczność dotkniętą konfliktem etnicznym. Wernisaż połączony będzie z dyskusją pt. "Ogląd czy pogląd. Subiektywny arealizm fotografii." z udziałem dr Anny M. Zarychty.
|
fot.Piotr Trojanowski |
|
fot. Marek M. Berezowski |
|
fot.Bartosz Mateńko |
Z pozoru nic nie łączy tych realizacji. Jednak jeśli odejdziemy od semiotycznej
analizy obrazów i spojrzymy z szerszej perspektywy, zobaczymy dążenie autorów
do wniknięcia w światy w które wniknąć się nie da. Zobaczymy
wiarę w moc sprawczą aparatu fotograficznego, jako narzędzia docierającego głębiej, cofającego czas, rozumiejącego lepiej. Takie oczekiwania wobec fotografii leżą z resztą u jej podstaw i towarzyszą nam do dziś. Autorzy wystawy zdają sobie jednak sprawę z tej pułapki i są zdania, że fotografia jest przede wszystkim prezentowaniem samych siebie, swoich leków, wyobrażeń, tylko oglądem, kąpielą w strumieniu nieświadomości.
Piotr Trojanowski - absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez trzy lata był asystentem w pracowni fotografii na wydziale grafiki w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Tworzy w obszarach fotografii otworkowej oraz wielkoformatowej. Duchowo czas wypełnia mu córka oraz taekwon-do.
Bartosz Mateńko - rocznik ’87 Szczecinianin, fotograf. Oscyluje w szeroko pojętym nurcie fotografii reportażowej, dokumentalnej i ulicznej. Prowadzi autorskie warsztaty, zajęcia terapeutyczne z dziećmi z zespołem DOWNa. Uczestniczył w warsztatach z fotografami takimi jak: Bruce Gilden, Tomasz Tomaszewski, Enrico Bossan, Joe McNally. Swoje prace wystawiał w Polsce, Niemczech, Portugalii, Litwie, Belgii, Bułgarii, Słowacji i Izraelu.
www.bartoszmatenko.com
Marek M. Berezowski - absolwent Fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej (PWSFTViT) i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowany przede wszystkim fotodokumentem, preferuje projekty długoterminowe, m.in. Kosowo (od 2007 r.), Miastomorfozy (od 2013, r., rozwój miast „wschodu"), Squaty (od 2008 r., warszawskie centra kultury alternatywnej). Obecnie realizuje także film dokumentalny o Polakach w Chinach.
Kiedy: Piątek 6.12, godzina: 20
Gdzie: OFF Piotrkowska
ul. Piotrkowska 140, Łódź
Wystawa czynna 6-8 grudnia (pt-niedz) w godz. 13:00-20:00
Zobacz także:Syberia – opowieści z tundryProblem w używaniu obiektywów Sigmy z Nikonem DfSpotkanie z Karoliną Jonderko w KrakowieSony World Photography Awards 2014 – ostatni tydzień zgłoszeńAparat Sinar p-MF-LZapisy osobiste – spotkanie z Andrzejem WiktoremDrugi bezlusterkowiec Canona – EOS M2Aukcja fotografii we Wrocławiu – Gwiazdy kina i muzyki lata 60., 70. i 80. XX wiekuWystawa fotografii górniczej Bolesława Dymińskiego w Jastrzębiu-ZdrojuAnna Mirgos – wystawa ''Obieg zamknięty'' w ŁodziPromocja Olympusa – zwrot gotówki nawet do 1050 złKonkurs fotograficzny ''Piękno i magia szarości''