Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wrocław lat pięćdziesiątych XX wieku na fotografiach Stefana Arczyńskiego


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą cyfrową lustrzanką, która umożliwiała swobodny podgląd fotografowanej sceny w każdych warunkach był Olympus E-330?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wrocław lat pięćdziesiątych XX wieku na fotografiach Stefana Arczyńskiego
Dodał: Alina Plata 29.01.2014
Przedłużono czas trwania wyjątkowej wystawy Stefana Arczyńskiego. Od 29.01 do 2.03 we wrocławskim Starym Ratuszu pokazanych zostanie około 100 klimatycznych fotografii Wrocławia lat 50. XX wieku.


Wystawa ta jest jedną z niewielu okazji by zobaczyć i poczuć atmosferę czasu lat 50. XX wieku. Stefan Arczyński utrwalił na swoich fotografiach wszechobecne jeszcze ślady II wojny światowej, porządkowanie i odbudowę miasta, wznoszenie nowych osiedli. Na wystawie znalazło się także wiele zdjęć o charakterze reportażowym, pokazujących życie ulicy, a także ważne wydarzenia i uroczystości, w tym fotografie wykonane podczas słynnego Wyścigu Pokoju.

fot.Stefan Arczyński, bułgarski kolarz karmi gołebie na rynku, 1953 rok

fot.Stefan Arczyński, Psie Budy, 1958 rok

Stefan Arczyński urodził się w 1916 roku w rodzinie polskich emigrantów w Essen. Swoją przygodę z fotografowaniem rozpoczął na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Po wybuchu wojny został wcielony do Luftwaffe i skierowany do Francji, a później na front wschodni. Ranny pod Stalingradem trafił do sowieckiego lazaretu i do niewoli. Jako członek Związku Polaków w Niemczech został zwolniony w 1946 i przekazany Polsce. Osiedlił się w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku, gdzie prowadził zakład fotograficzny. W roku 1950 przeprowadził się do Wrocławia. Przez ponad 70 lat pracy twórczej nie rozstawał się z aparatem. Fotografował rozerwany wojną Wrocław, widoki Śląska, Pomorza i Tatr, portrety oraz dokumentował swoje liczne podróże.

fot.Stefan Arczyński, KDM - Arkady 1958 rok

Stefan Arczyński reprezentuje niemiecką szkołę fotografii, która w latach dwudziestych naszego stulecia osiągnęła najwyższy światowy poziom. Stykając się przez kilkadziesiąt lat swojej pracy z nowymi trendami w fotografii artystycznej nie ulegał tym wpływom. Jego prace wyróżnia perfekcyjny warsztat, wrażliwość na rolę światła w budowaniu kadru i dążenie do uchwycenia ulotnego piękna rejestrowanej chwili.
Gdzie: Stary Ratusz, Rynek, Wrocław
Wystawa czynna do 29.01-02.03.2014.

Zobacz także:
Plecak dla fotografa Tamrac Expedition 8X
Pentax Q, Q7 i Q10 – nowy firmware
Archiwum zdjęć Zofii Rydet w internecie
Nikon Polska partnerem technologicznym PAP
"Unfinished Sympathy" – oda do życia
Samyang 10mm f/2.8 dla aparatów z matrycą APS-C
Seria filtrów szarych Hoya PROND
Jestem z Polski – kinowy pokaz fotografii Wojtka Wieteski
DxO FilmPack – aktualizacja do wersji 4.5
DxO Optics Pro 9.1
Syberia – opowieści z tundry
Problem w używaniu obiektywów Sigmy z Nikonem Df

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.805s.