"Podróżujemy nie po to by wiedzieć lecz po to by nie wiedzieć, by dosięgnąć czegoś innego niż gładka ulotna powierzchnia rzeczy, by zobaczyć siebie w świetle płynącym skądinąd".
|
Klasztor w Karshy, fot. Alfred Sosgórnik |
Impresje himalajskie nie są typową prezentacją podróżniczą, nie relacjonują, nie opisują przebiegu, nie są chronologiczne, ani spójne merytorycznie, to
czysty subiektywizm, emocja i poznanie. To konieczność przeżywania świata, to zdziwienie, zmierzenie się ze stereotypem, weryfikacja własnych poglądów. To
siedem lat podróży do enklaw wolnej kultury tybetańskiej i do sąsiadującej z nią, górskiej duchowości
hinduizmu i sikhizmu.
|
Kadr z filmu ''Trans'', fot. Alfred Sosgórnik |
Na prezentację składają się
dwa autorskie filmy: "Trans" i "Mały Tybet", fragmenty filmu
"East from the West" oraz
ujęcia filmowe i zdjęcia powstałe w trakcie dokumentacji.
"Trans" został zrealizowany w sierpniu, wrześniu i listopadzie 2011 r. na terenie północnych
Indii i Nepalu. Osią akcji filmu jest
interakcja podróżnika z rzeczywistością zastaną i zmiany zachodzące w sposobie postrzegania otoczenia.
"Mały Tybet" został zrealizowany w sierpniu i we wrześniu 2013 r. w
Ladakhu. Realizację poprzedziły trzy lata dokumentacji przeprowadzonej przez Alfreda Sosgórnika w klasztorach Ladakhu, Zanskaru i Spiti.
|
Impresje himalajskie, fot. Alfred Sosgórnik |
Elwira Surdy
Operator filmowy, fotograf, dziennikarka TVP.
Udział w wyprawie na Chan Tengri w 2004 r. zapoczątkował trwającą do dziś pasję podróżniczo-filmową. Zrealizowany tam film
"chantengri.com" został wielokrotnie nagrodzony. Kolejne przedsięwzięcia to "Długodystansowiec" reż. Jacek Szarański, "Stan Snu", "Stan Życia" reż. Alfred Sosgórnik. Na Ukrainie dokumentowała życie Hucułów przedstawione później w filmie "Ja Hucuł" – opowieść z Karpat Wschodnich i "Wesołych Świąt Jura" reż. Danuta Buchczyk. Współtwórczyni filmów "Trans" i "Mały Tybet".
www.studioblur.net
|
Koniec modlitw w klasztorze Thikse, fot. Alfred Sosgórnik |
Alfred Sosgórnik
Marzyciel
Pomysłodawca i organizator wielu przedsięwzięć o ekstremalnym charakterze – jak wyprawy na największą turnię skalną
Trango Nameless Tower czy narciarsko-wspinaczkowe wyprawy w góry
Tien Szan i Kordyliery Peruwiańskie. Autor nowych dróg wspinaczkowych w Himalajach i Andach. Autor fotobloga "Oczami Buddów" i projektu kulturoznawczego "Człowiek w drodze". Laureat nagrody Kolosy. Autor filmów dokumentalnych, widowisk muzycznych i wideoklipów. Twórca muzyki filmowej.
www.czlowiek-w-drodze.net
TERRA – 14 Festiwal Slajdów Podróżniczych
Termin: 6–7 grudnia 2014
Lokalizacja: Kino Wisła, Plac Wilsona 2, Warszawa
Podczas czternastej edycji festiwalu TERRA fotografujący podróżnicy opowiedzą o swoich wyprawach i pasjach w warszawskim kinie Wisła.
W programie: opowieść o pięknym i tragicznym Kaszmirze, długa podróż po Australii w rytmie natury, niebanalne historie z Madagaskaru, odkrywanie duchowości w Himalajach, najpiękniejsze zakątki Turcji, fascynujące Chiny z dala od wielkiego miasta, dzikie i magiczne Bieszczady, krajobrazy i przyroda Islandii.
Cena biletu 17 zł (jeden pokaz)
Przedsprzedaż przez Internet
www.festiwalterra.pl do 30 listopada oraz osobiście w kinie Wisła od 4 do 7 grudnia
Więcej informacji: www.festiwalterra.pl
Zobacz także:Dwie twarze Pamiru – rowerem przez Tadżykistan i AfganistanFlexScan EV2730Q – kwadratowy monitor od EIZOLookout Unpublished 4W Wiedniu trwa Miesiąc Fotografii – Eyes On 2014Przy zakupie aparat OM-D lub obiektywu M.Zuiko otrzymasz kurs fotografiiPokaz slajdów "Chiny z dala od wielkiego miasta"Zarządzanie barwą w produkcyjnym druku fotografiiNowa seria projektorów o krótkim rzucie marki Epson"Warszawa lata 50." – nowy album wydawnictwa BOSZSpotkanie i warsztaty z koreańskim fotografem Lee SeungajeZwrot pieniędzy za zakup aparatu Pentax K3Aplikacja Movie Creator dla Windows Phone 8.1Otwarcie wystawy "Różnorodność fotografii otworkowej"Wernisaż wystawy Kasi Kalua-Kryńskiej "Between Two Moons"Cecylia Kukuczka – 14 x 8000 Jerzego KukuczkiPokaz slajdów "Nepal – podniebna kraina Himalajów"