Fotografia jako pełnoprawna dziedzina sztuk wizualnych rozwija się w Polsce niezwykle dynamicznie - świadczy o tym między innymi ogromna popularność szkół i kierunków fotograficznych, a także pochodne im kursy i warsztaty. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszą się również wystawy i festiwale fotograficzne, których na kulturalnej mapie Polski jest coraz więcej.
TIFF powstał z myślą o dynamicznym rozwoju kultury wrocławskiej, w obszarze której wciąż niewystarczająco miejsca poświęca się właśnie fotografii. Wiosną tego roku, w czasie organizacji cyklu polsko-niemieckich autorskich spotkań fotograficznych i wystaw towarzyszących, pojawiło się nieśmiałe pragnienie, aby fotografia we Wrocławiu wzrosła do poziomu, który przywróci miastu pozycję silnego ośrodka fotograficznego w Polsce. Powołanie do życia festiwalu jest bowiem nawiązaniem do bogatej tradycji wrocławskiej twórczości fotograficznej, która na przestrzeni lat oddziaływała na cały kraj i państwa sąsiednie. TIFF dąży do tego, aby wznowić ten kierunek i stać się katalizatorem dla rozwoju fotografii poprzez oferowanie różnorodnym środowiskom (lokalnym, artystycznym i akademickim) melanżu aktywności w obrębie fotografii i sztuk pokrewnych.
Jesienna edycja TIFF skupi następujące sekcje programowe: Autorskie Pokazy Slajdów, Debiuty, Warsztaty, 5. Piętro, Salon Filmowy, Wystawy Towarzyszące, Koncerty i Klub Festiwalowy.
W pierwszej kolejności organizatorzy zapraszają do udziału w spotkaniach z polskimi i niemieckimi fotografami, którzy podczas autorskich pokazów slajdów i wystaw im towarzyszących podzielą się swoimi zawodowymi i artystycznymi doświadczeniami.
TIFF stworzy również możliwość prezentacji własnej twórczości debiutującym fotografom, rozpoczynającym swoją artystyczną karierę. W ogólnopolskim konkursie „Debiuty 2011” wyłoniono 5 laureatów, którzy zaprezentują się szerokiej widowni podczas indywidualnych spotkań autorskich. Część z nich pokaże także swoje wystawiennicze prace.
Mając na uwadze edukację artystyczną, nie można pominąć formuły warsztatowej. Osobom zainteresowanym nabyciem nowych umiejętności w zakresie fotografii proponujemy wzięcie udziału w warsztatach prowadzonych przez uznanych pedagogów i fotografów.
W ostatnich latach szkolnictwo fotograficzne w Polsce przeżywa swój największy w historii rozwój. TIFF postanowił wydobyć fotografie z podziemi szkolnych i umieścić je na 5 piętrze Muzeum Współczesnego Wrocław. Będzie to okazja, aby zobaczyć nierzadko bardzo dojrzałe, zrealizowane w różnych konwencjach i stylistykach prace młodych artystów.
Działaniami uzupełniającymi są debaty, podczas których uczestnicy festiwalu będą mogli spotkać się z przedstawicielami polskich ośrodków akademickich i instytucji kultury. Dla sympatyków filmu przygotowano natomiast kameralne kino festiwalowe, a wieczorami koncerty oraz Klub Festiwalowy, gdzie w mniej oficjalnej, ale jakże artystycznej, atmosferze będzie można oddać się inspirującym rozmowom o fotografii i nie tylko...
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem festiwalu na www.tiff.wroc.pl
Organizatorami TIFF – Trochę Innego Festiwalu Fotografii są Fundacja BLIK oraz Towarzystwo im. Edyty Stein.
Strona Festiwalu: www.tiff.wroc.pl
Zobacz także:Wystawa laureatów BZ WBK Press Foto 2011 w TarnowieNIKON partnerem Asseco Resovia RzeszówNowy video tutorial od QuantumAktualizacja do wersji Capture NX 2.2.8Powstał INSTYTUT 116 - przestrzeń dla artystów i twórcówKultury Świata - INDONEZJABezprzewodowy wydruk fotografii z Epson PX730WD i PX830FWDTajemnica ogromnych rąk w centrum Warszawy odkrytaSB-N1 – lampa błyskowa dla systemu Nikon 1Nikon 1 V1 - pionier w nowym systemie bezlusterkowców NikonaTEST: Olympus PEN E-P3 - alternatywa dla lustrzankiSony Alpha SLT-A77: pierwsze wrażenia i zdjęcia testoweSony Alpha NEX-5N: pierwsze wrażenia i zdjęcia testoweTest amatorskich lustrzanek Nikona, cz. IV: Który model jest najlepszy dla Ciebie?Test amatorskich lustrzanek Nikona, cz. III: Nikon D7000 – ma wszystko, co trzebaTest amatorskich lustrzanek Nikona, cz. II: Nikon D5100 – można poszalećTest amatorskich lustrzanek Nikona, cz. I: D3100 – po prostu rób zdjęciaWiem, co kupuję: monitor dla fotografaTEST: AF-S NIKKOR 50 mm f/1.8G - nowe wcielenie klasyka