Wystawę
Fotografia dzikiej przyrody 2016 tworzą prace wyłonione spośród 50 tysięcy zdjęć, wykonanych przez ponad 4 tys. fotografów z 95 krajów, które zostały zgłoszone w 52. edycji prestiżowego konkursu organizowanego przez
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Prace zostały ocenione w 16 kategoriach, m.in.: Ssaki, Ptaki, Płazy i gady, Bezkręgowce, Rośliny, Pod wodą, Na lądzie, Z lotu ptaka, Miasto, Detale czy Impresje.
Na wystawie zobaczymy 100 zdjęć autorstwa 79 fotografów z 22 krajów.
|
Splecione życia, fot. Tim Laman (USA) |
Autorem najlepszej fotografii i zdobywcą tytułu
Fotograf Dzikiej Przyrody Roku 2016 został Amerykanin
Tim Laman, autor zdjęcia "Splecione życia" przedstawiającego młodego orangutana wspinającego się na drzewo w Parku Narodowym na indonezyjskiej wyspie Borneo. Zdumiewający kadr zwraca uwagę na to, że populacja orangutanów co roku drastycznie się zmniejsza z powodu wycinki lasów i kłusownictwa.
|
Próba eksmisji, fot. Ganesh H. Shankar (Indie) |
Nagrodzono również
zdjęcia juniorów, w trzech kategoriach wiekowych: do 10 lat, 11–14 lat oraz 15–17 lat.
Tytuł Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody Roku 2016 wywalczył 16-letni Gideon Knight z Wielkiej Brytanii, który wykonał zdjęcie kruka siedzącego na gałęzi drzewa, na tle księżyca w pełni.
|
Znikająca ryba, fot. Iago Leonardo (Hiszpania) |
Zdjęcia prezentowane na wystawie ukazują niezwykłość krajobrazu, flory i fauny, niesamowite piękno i różnorodność otaczającego nas świata, ale również zagrożenia. Dzięki wnikliwemu spojrzeniu fotografów i ich umiejętnościom poznajemy relacje, jakie zachodzą w przyrodzie, jesteśmy świadkami zdarzeń, które fascynują i bulwersują, budzą zachwyt, radość i strach.
Zdjęcia uzupełniają opisy, wyjaśniające, jak powstały dane prace oraz co przedstawiają.
|
Podrzucanie termita, fot. Willem Kruger (RPA) |
Tradycja eksponowania wystawy Fotografia dzikiej przyrody w Muzeum Górnośląskim ma już 15 lat. Instytucja, jako jedyna w Polsce, brała udział we wszystkich polskich edycjach konkursu.
W tym roku wystawa potrwa miesiąc. Towarzyszą jej liczne zajęcia edukacyjne.
Zobacz także:Portret Dolnego Śląska na szklanej fotografiiWystawa "Push the sky away" Piotra ZbierskiegoWystawa "Królowie Lubelscy" Pawła Totoro AdamcaWystawa "Wulkany błotne w Azerbejdżanie"Wystawa Tomasza Sobeckiego "Dynamika miasta"Wystawa zdjęć Borysa Makarego – "Niewidzialne dialogi"Urok prowincji w fotografii Jerzego PiątkaDotykając fotografiiDavid we WrocławiuŚwiatło-CzułośćBliski Wschód w Zielonej BramiePush The Sky AwayWystawy ambrotypii