Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Wystawa "Królowie Lubelscy" Pawła Totoro Adamca


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aby w aparatach Canon PowerShot sprawdzić, jaka wersja firmware'u jest obecna w aparacie, należy przygotować sobie odpowiednią kartę pamięci?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Wystawa "Królowie Lubelscy" Pawła Totoro Adamca
Dodał: Przemysław Imieliński
Miasto: Zamość
Lokalizacja: Galeria Fotografii ''Ratusz''
Ulica: Rynek Wielki 13
Termin: 27.01.2017 – 07.03.2017
Adres WWW: www.ztf.pl
Wernisaż: 27 stycznia 2017 r., godzina 16.00

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne serdecznie zaprasza wszystkich na pierwsze w tym roku otwarcie wystawy fotografii. Rok wystawienniczy 2017 w Galerii Fotografii Ratusz ZTF rozpocznie Królami Lubelskimi Pawła Totoro Adamca z Lublina.
 
Projekt miał na celu aktywizację środowiska seniorów. Był także próbą odejścia od stereotypowego myślenia o wieku i o wynikających z niego ograniczeniach. Uczestniczki wzięły udział w kostiumowych sesjach zdjęciowych, wcielając się w rolę nierzeczywistych władczyń Lubelszczyzny. 8 cykli zdjęć ukazało ich dystans do życia i otwartość względem różnych form sztuki. Za scenografie posłużyły tereny przyrodniczo i krajobrazowo ważne dla miasta, takie jak wąwozy, dolina rzeki Bystrzycy, zbiorowiska typu ols, łęg, grąd, bór czy synantropy. Projekt jest powiązany stylistycznie i ideowo z poprzednim przedsięwzięciem autora, realizowanym na V i VI Land Art Festiwal na Podlasiu, zatytułowanym "Królowie nadbużańscy".

Topielica, fot. Paweł Totoro Adamiec


Warunkiem udziału w sesjach zdjęciowych do "Królów lubelskich" był wiek powyżej 60 roku życia, a także obecne zamieszkiwanie terenów Lubelszczyzny. Do projektu zgłosiło się kilkanaście osób, przeważnie kobiet. Jego teatralna specyfika wymagała ubrania nietypowych kostiumów i stworzenia nietradycyjnych makijaży, wykonanych przez Pawła Adamca. Ogromnym zaskoczeniem dla samego autora było całkowite oddanie się seniorów głównemu zamysłowi oraz pełne wczuwanie w klimat sesji. Problemu nie stanowiło wejście do wody, przejście przez gęste pokrzywy, wdrapywanie się na zbocza czy pozowanie w deszczu. W efekcie powstała teatralna, barwna i zróżnicowana stylistycznie seria pokazująca nierealną dynastię królowych Lublina. Każda z postaci zyskała własną historię i rzeczywistość.

Rebelia, fot. Paweł Totoro Adamiec


Fotografie, makijaże, kostiumy wykonał Paweł Totoro Adamiec – fotograf, charakteryzator, projektant, architekt krajobrazu, wykładowca Instytutu Architektury Krajobrazu KUL i Lubelskiej Szkoły Fotografii. W projekcie udział wzięły: Zofia Gorgol (Flora), Teresa Gajkoś-Chojnacka (Wróżbitka), Danuta Maciąg (Zielarka), Ryszarda Bejda (Szamanka), Grażyna Jung (Rebelia), Grażyna Węgorowska (Iskra), Krystyna Szydłowska (Topielica), Jadwiga Dudziak (Kapłanka).

Zielarka, fot. Paweł Totoro Adamiec


Paweł Totoro Adamiec (1982) – fotograf, charakteryzator, projektant, architekt krajobrazu. Wykładowca KUL i Lubelskiej Szkoły Fotografii. Swoje prace publikował w wielu światowych i polskich wydawnictwach i portalach (takich jak Wysokie Obcasy, Duży Format, National Geographic, Make-Up Artist Magazine, Szeroki Kadr). Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Żurawie 2011, Blog Vogue Italia 2012, Gardenia 2015 (+Garden Concept), Człowiek Roku 2016 – kategoria kultura. Autor okładki do pierwszej polskiej encyklopedii mody Fashion Book Poland. Członek Fundacji Kultury Audiowizualnej Beetle.pl oraz Agencji Multimedialnej Kaiju.pl.
 
Podstawy wiedzy przyrodniczej i artystycznej zdobył na architekturze krajobrazu KUL. Fotografiką kreatywną zaczął zajmować się w 2009 roku. Na potrzeby sesji zdjęciowych wykonuje kostiumy, makijaże, fryzury i scenografie, sięgając po nietypowe materiały i techniki pracy. Inspiracji szuka w przyrodzie, muzyce i baśniach oraz świecie mody. W swoich pracach ukazuje mocno zniekształconą, teatralną rzeczywistość. Szczególną uwagę zwraca na emocjonalny wymiar zdjęć oraz dowolność ich interpretacji.
 
Jest autorem projektów aktywizacyjnych, włączających w działania artystyczne różne grupy wiekowe i społeczne. Specjalizuje się w projektowaniu i kształtowaniu przestrzeni osiedlowych oraz publicznych terenów zieleni. Prowadzi badania dotyczące znaczenia i doboru roślinności w obszarach zabudowy wielorodzinnej oraz jej udziału w strukturach ekologicznych miasta.

Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zamość i będzie czynna do 7 marca 2017.

Więcej informacji: www.ztf.pl

Zobacz także:
Wystawa "Wulkany błotne w Azerbejdżanie"
Wystawa Tomasza Sobeckiego "Dynamika miasta"
Wystawa zdjęć Borysa Makarego – "Niewidzialne dialogi"
Urok prowincji w fotografii Jerzego Piątka
Dotykając fotografii
David we Wrocławiu
Światło-Czułość
Bliski Wschód w Zielonej Bramie
Push The Sky Away
Wystawy ambrotypii
Festiwal "Obecność"



Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.516s.