Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Pejzaże Toskanii i Moraw


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Pejzaże Toskanii i Moraw
Dodał: Błażej Organisty
Miasto: Łódź
Lokalizacja: Łódzki Dom Kultury
Ulica: Traugutta 18
Termin: 07.04.2016 – 23.04.2016
Godziny otwarcia: od wtorku do soboty od 14.00 do 18.00
Adres WWW: www.ldk.lodz.pl
Wernisaż: 7 kwietnia o godzinie 18.00

"Sposób kadrowania na fotografiach Łukasza Frankowskiego jest szczególny: autor wybiera taki fragment pejzażu, którego centralnym motywem są uprawiane przez człowieka pola. Na wykonanych przez niego fotografiach widziane łagodne pagórki, bezkresne pola, szerokie plany z ograniczoną ilością szczegółów. Takie syntetyczne traktowanie kompozycji powoduje, że realistyczne zdjęcia zbliżają się często do abstrakcyjnych kompozycji.

Odcienie zieleni. Pejzaże Toskanii i Moraw, fot. Ł. Frankowski


W pejzażach Toskanii i Moraw nie zobaczymy żadnej postaci ludzkiej, chociaż autor kieruje obiektyw na tę część natury, w której widzą rękę człowieka: zaoraną ziemię, wschodzące rośliny uprawne, ślady sprzętu służącego do pracy w polu, czasem fragmenty dróg dojazdowych. Na niewielu można dostrzec ławkę, kapliczkę, dom – wszystko ukryte w dominującej zieleni. Na fotografiach jednak niczego nie brakuje. Porządek wprowadzony przez człowieka do środowiska symbolicznie zaznacza jego fizyczną obecność, pozwalając zachować siłę natury.

Odcienie zieleni. Pejzaże Toskanii i Moraw, fot. Ł. Frankowski


Unikanie nadmiaru elementów i wykorzystanie szerokich planów, a przede wszystkim ogromna rola światła i koloru pozwala mówić o fotografiach Frankowskiego jak o malarstwie. Wrażenie to potęguje miękka, falista linia, która dominuje w większości prac. Niektóre z nich kojarzą się ze szkołą z Pont-Aven i malarstwem Paula Gaugina, inne z abstrakcją geometryczną. Niezależnie od tego, z jakim kierunkiem malarskim połączymy prace artysty, zawsze nasza uwaga skierowana zostanie na niezwykłą wrażliwość na kolor i jego odcienie oraz różnorodność faktur załamujących w
różny sposób światło. Żaden malarz nie miał tak rozbudowanej palety barw jak natura – Frankowski ujawnia tu jej doskonałość.

Odcienie zieleni. Pejzaże Toskanii i Moraw, fot. Ł. Frankowski


W pracach prezentowanych na wystawie doskonałość natury zestawiona jest z działalnością człowieka, jednak w sferze wizualnej są to zjawiska współistniejące ze sobą bez szkody dla żadnego z nich. Jest w nich wiele spokoju, sprzyjają wyciszeniu i swoją dekoracyjnością sprawiają wiele przyjemności, zapewne nie tylko dlatego, że w naszej szerokości geograficznej tak bardzo brakuje nam słońca, lecz dlatego, że ich autor potrafi dostrzec to, czego brakuje nam współcześnie jeszcze bardziej – piękna." – Karolina Jabłońska, kurator wystawy.

Odcienie zieleni. Pejzaże Toskanii i Moraw, fot. Ł. Frankowski


Łukasz Frankowski – absolwent Uniwersytetu i Politechniki Łódzkiej. Fotograf amator, który po kilkuletnich poszukiwaniach skupia się głównie na fotografii krajobrazowej (nurt Kieleckiej Szkoły Krajobrazu), pozwalającej łączyć pasję utrwalania pejzaży i zamiłowania do wędrówek.

Kurator: Karolina Jabłońska

Zobacz także:
Wstyd we Wrocławiu
Półportret
"To, co trwałe" Tomasza Tomaszewskiego
Nasze fascynacje
Wystawa w Dużym Pokoju
Wystawa Piotra Cieśli
Majdan w obiektywie Jakuba Szymczuka
Na nowo. Warszawiacy 1945–55
Przejście Moniki Cichosz
Marylin Monroe we Wrocławiu
Sansara Nepal
Wystawa Czarne i Białe



Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.448s.