Jakub Szymczuk fotografował
kijowski Majdan w jednym z najbardziej burzliwych okresów jego trwania. Zdjęcia prezentowane w MCK są zapisem trudów, lęków i dramatów przeżywanych przez obecnych tam ludzi. Jednocześnie projekt ten stawia ważne pytania o etykę fotografii, a także o naszą wrażliwość jako oglądających tą relację.
|
Majdan w obiektywie Jakuba Szymczuka |
Protest w Kijowie trwał od
listopada 2013 roku do lutego 2014 roku, a najbardziej dramatyczne wydarzenia, udokumentowane przez Szymczuka, rozgrywały się od 18 do 20 lutego 2014 roku. Wystawa przygotowana we współpracy z „Gościem Niedzielnym”.
|
Majdan w obiektywie Jakuba Szymczuka |
|
Majdan w obiektywie Jakuba Szymczuka |
"Na kijowskim Majdanie fotoreporter „Gościa Niedzielnego” Jakub Szymczuk zrobił wiele zdjęć, które stały się później symbolem tamtego protestu. Powstawały w ostatniej fazie konfliktu, a więc w drugiej połowie lutego 2014 r. Ilustrują napięcie na ulicach Kijowa, kiedy trwały jeszcze rozmowy, wreszcie są zapisem dwóch najbardziej dramatycznych dni 19 i 20 lutego. Wtedy władza zdecydowała się siłą stłumić trwające już trzy miesiące protesty. Spośród tych zdjęć jedno jest wyjątkowe, w symbolicznym skrócie wyraża tragizm kijowskiego Czarnego Czwartku. Przedstawia młodego ochotnika z Dublan Anatolija Żałowagę , zastrzelonego przez snajpera oraz próbującego go ratować Olega Packana. Jakub zrobił je w górnej części ulicy Instytuckiej o godz. 10.24 czasu miejscowego. Tożsamość uwiecznionych na zdjęciu postaci poznaliśmy dzięki temu, że skontaktował się z nim ojciec Anatolija, pragnąc poznać okoliczności śmierci syna.
Ta fotografia została ogłoszona Zdjęciem Roku 2014 oraz Zdjęciem 10-lecia konkursu Grand Press Photo." - Opis kuratora wystawy, Andreja Grajewskiego.