Proponowane wykłady mają służyć popularyzacji sztuki współczesnej przy uwzględnieniu rozmaitych uwarunkowań związanych z jej powstawaniem, funkcjonowaniem i oddziaływaniem na odbiorcę. Słuchacze – dzięki uczestnictwu w cyklu spotkań – będą mogli zaznajomić się z wiodącymi stylami i kierunkami w zakresie sztuk wizualnych na przestrzeni XX i XXI wieku, z dziełami i twórczością najbardziej reprezentatywnych artystów, a także poznać opiniotwórcze i kreatywne ośrodki, galerie oraz muzea. Każdy wykład będzie ilustrowany ok. 100–200 fotografiami (w formie wideoprojekcji), a również w miarę potrzeb – filmami w technologii wideo.
Sztuka mitografii, czyli "piąta kolumna" piękna
Sztuka ostatnich kilku dekad najwyraźniej porzuciła modernistyczne marzenie o obiektywizmie i swej społecznej, posłanniczej misji. Mimo to ani artyści ani odbiorcy nie potrafią patrzeć na świat bez korzystania z wizualnych protez, jakimi obfituje świat medialnych "igrzysk"... Bezcelowość sztuki, w odróżnieniu od domniemanej celowości natury, nie przeszkadza nam w tym, by współuczestniczyć w jej wytworach i zakładać na oczy "okulary" mitu. Sztuka, chociaż nie prezentuje rzeczy, a tylko je reprezentuje, choć nie mówi nam obiektywnej prawdy o świecie ani o języku, jest grą iluzji i "piątą kolumną" piękna o potężnym mitotwórczym potencjale. Być może jest także naszym prywatnym rewanżem odegranym na realności. Dowodzą tego dzieła rozlicznych artystów, którzy zaprzęgają w swe artystyczne działania procedurę nostalgii oraz ironii, uwodząc świat pokładem najbardziej skompromitowanych i najbardziej pożądanych uczuć, emocji czy ekscytacji.
Roman Lewandowski jest krytykiem i teoretykiem sztuki, niezależnym kuratorem oraz wykładowcą akademickim na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 2001–2002 prowadził Galerię Kronika w Bytomiu. Obecnie związany z Bałtycką Galerią Sztuki Współczesnej w Słupsku. Autor ponad 250 publikacji w czasopismach, książkach, katalogach wystaw i witrynach internetowych. Członek stowarzyszenia Fort Sztuki. Mieszka w Słupsku i w Krakowie.
W okresie 2002–2008 był kuratorem kilkudziesięciu wystaw w Polsce i za granicą (Belgia, Włochy, Niemcy, Węgry). Jest także koordynatorem i organizatorem sesji i sympozjów naukowych poświęconych problematyce sztuki współczesnej.
Miasto: Słupsk
Lokalizacja: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Galeria Kameralna
Ulica: Partyzantów 31a
Adres WWW: baltic-gallery.art.pl
Termin: 13.02.2008, godz. 18:00
Zobacz także:11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "ZOOM – ZBLIŻENIA"Kreatywne Warsztaty Fotograficzne BlackBook.pl w GliwicachKonkurs "W krainie śniegu i lodu" rozstrzygnięty!Konkurs World Press Photo 2008 rozstrzygnięty!Konkurs "Elastyczna Praca w Obiektywie"Ruszyła kolejna edycja konkursu "Grand Press Photo 2008"Konkurs Hasselblad Master Award 2008 rozstrzygnięty!Konkurs ''Zabawy w cyfrowej ciemni'' rozstrzygnięty!Kolejna edycja prestiżowych konkursów LeicaKonkurs na najlepsze zdjęcie dotyczące ochrony środowiska naturalnegoKonkurs Zeissa na najlepsze zdjęcie 2007 rokuKonkurs fotograficzny "Magic Hour"Konkurs "Noc na Ziemi" rozstrzygnięty!