Warsztaty mają na celu rozwijanie i kształtowanie wiedzy z zakresu fotografii, niezbędnej teorii i historii, jednak w szczególności jego organizatorzy nastawieni są na kształcenie w kierunku doświadczeń praktycznych.
Spotkania realizowane są w formie wykładów połączonych z dyskusją i komentarzem do zadawanych tematów fotograficznych oraz ich realizacji, a także analizie zdjęć wykonywanych przez uczestników oraz fotografii wybranych autorów.
Każdy z uczestników powinien posiadać sprawny aparat fotograficzny, za pomocą, którego będzie mógł realizować zadane ćwiczenia przy współpracy osób prowadzących. Doświadczenie w zakresie fotografii nie jest wymagane, dlatego zapraszamy do udziału wszystkich chętnych, którzy dopiero zaczęli przygodę z fotografią, a także osoby ze sporym doświadczeniem.
Spotkania będą odbywały się w przygotowanej sali wykładowej z zapewnionym dostępem do biblioteki. Sala mieści się w centrum miasta w Gliwicach. Dla chętnych w warsztatach nie są prowadzone żadne rozmowy kwalifikacyjne ani też nie pobierane są dodatkowe opłaty z tego tytułu.
Program podstawowy (luty-marzec 2008)
Spotkania odbywać się będą w blokach po 2,5-3 godziny zegarowe, po godzinie 18.30 w wybrane dni tygodnia. Zajęcia obywają się w grupach 8 osobowych. Dla jednej grupy przypada jedno spotkanie w tygodniu. Na całość przypada 8 spotkań oraz dodatkowe 1 lub 2 warsztaty
plenerowo-studyjne (wybrana sobota lub niedziela 3-4h).
Tematyka spotkań obejmuje następujące zagadnienia:
- wprowadzenie;
- praktyczne wykorzystania aparatu;
- uzasadnienie użycia różnych ogniskowych obiektywu;
- interpretacja pomiaru ekspozycji;
- wykorzystanie filtrów fotograficznych;
- podstawy oświetlenia w portrecie;
- zasady kompozycji i budowy obrazu;
- kompozycja barwna;
- podstawy programów graficznych;
- historia fotografii z wyszczególnieniem fotografii portretowej i fotografii współczesnej;
- przykłady fotografii reportażowej i dokumentalnej z omówieniem;
- charakterystyka fotografii krajobrazu;
- pejzaż miejski;
- fotografia inscenizowana;
- krytyka i analiza obrazu;
- autorskie poszukiwania w fotografii.
Warsztaty będą ponawiane w tej formie raz w miesiącu w zależności od liczby osób zainteresowanych. Warsztaty programu podstawowego rozpoczynają się od 25 lutego lutego oraz od 3 marca 2008. Warsztaty będą ponawiane w zależności od ilości osób zainteresowanych.
Warsztaty tematyczne
Oprócz kursu w zakresie programu podstawowego planowane są również w ramach uzupełnienia następujące programy tematyczne:
- Warsztaty z fotografii dokumentalnej i reportażowej (z Mariuszem Foreckim) – marzec 2008
- Warsztaty z obróbki cyfrowej i przygotowanie do druku – marzec 2008
- Warsztaty fotografii krajobrazu - plener - maj 2008
Warsztaty są kontynuacją spotkań organizowanych od 2003 roku w Gliwicach. Zajęcia w 2008 roku prowadzić będą:
- Andrzej Marczuk - grafik i fotograf, prowadzi zajęcia na wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego o kierunku operatorskim, ukończył Instytut Fotografii Twórczej w Opawie
- Mariusz Forecki (gościnnie) - fotoreporter - prowadzi Agencję
Prasową i Fotograficzną TAMTAM w Poznaniu, zdobywca wielu nagród między innymi w konkursach Polskiej Fotografii Prasowej oraz Newsreportaż magazynu Newsweek, współpracuje z ogólnopolskimi tygodnikami, ukończył Instytut Fotografii Twórczej w Opawie - Marcin Liberski (gościnnie) - instruktor fotografii w Pałacu Młodzieży w Katowicach, prowadzi zajęcia w Technikum Fototechnicznym w Katowicach, ukończył Instytut Fotografii Twórczej w Opawie, założyciel Grupy '79
Organizatorzy warsztatów współpracują z
Agencją Prasową i Fotograficzną TAMTAM, firmą
Foto7 oraz
Magazynem Fotografii Dokumentalnej 5klatek.pl. Połączona współpraca umożliwia ciekawą i oryginalną formę warsztatów. Warsztaty mają też zapewnione wsparcie punktów usług fotograficznych zapewniających profesjonalne przygotowanie fotografii. W wyjazdach plenerowych uczestniczą instruktorzy zaproszeni specjalnie w celu poprowadzenia warsztatów.
Organizatorzy warsztatów zapraszają do korzystania z indywidualnych konsultacji fotograficznych, przeglądu portfolio i pomocy w realizacji fotograficznych pomysłów. Konsultacje prowadzone są przez fotografów o uznanym dorobku – absolwentów europejskich uczelni fotograficznych, redaktorów magazynu fotografii dokumentalnej 5klatek.pl, doświadczonych fotografów prasowych, laureatów wielu nagród i wyróżnień.
Informacje, zapisy i zgłoszenia
Strona WWW: www.blackbook.pl
e-mail: warsztaty@blackbook.pl
tel.: 0 697 292 429; 0 697 290 420
Zobacz także:11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "ZOOM – ZBLIŻENIA"Konkurs "W krainie śniegu i lodu" rozstrzygnięty!Konkurs World Press Photo 2008 rozstrzygnięty!Konkurs "Elastyczna Praca w Obiektywie"Ruszyła kolejna edycja konkursu "Grand Press Photo 2008"