W konkursie Environmental Photographer of the Year mogą wziąć udział zarówno zawodowcy, jak i amatorzy z całego świata posługujący się w swojej pracy aparatami cyfrowymi lub analogowymi. Prace można nadsyłać pocztą elektroniczną do 31 lipca 2008 na adres
epoty@ciwem.org. Zgłoszenia muszą zawierać tytuł zdjęcia, informację na temat kategorii, do której zgłaszana jest praca, imię i nazwisko autora oraz dokładne dane teleadresowe. Każdy z uczestników może zgłosić maksymalnie sześć zdjęć, zaś ich minimalne rozmiary powinny wynosić 148,5 x 210 mm (A5) przy rozdzielczości 300 dpi. Pojedynczy plik nie powinien mieć jednak większej objętości niż 1 MB.
|
Fotografia, która zdobyła I miejsce w kategorii Środowisko miejskie w zeszłorocznej edycji konkursu CIWEM Environmental Photographer of the Year. Fot. Sudipto Das / The Times of India. |
Kategorie tematyczne
W tym roku zgłoszenia można nadsyłać w pięciu kategoriach tematycznych, a zwycięzca każdej z nich otrzyma prestiżowy tytuł Fotografa Roku:
- Zmiany klimatyczne – prace w tej kategorii powinny ilustrować wpływ globalnego ocieplenia, którego doświadczają współcześni mieszkańcy Ziemi. Fotografie powinny ukazywać miejsca i ludzi, którzy odnoszą korzyści ze zmian klimatycznych, sposoby adaptacji do tych zmian oraz sposoby ochrony ekosystemów i społeczności, dla których ocieplenie klimatu może okazać się groźne w skutkach. Zadaniem fotografa jest ukazać wpływ zmian środowiska na rozwój ekonomiczny, degradację środowiska oraz lokalnych społeczności, a ich ochronę jako sprawę najwyższej wagi.
- Black & Veatch’s World of Difference – w tej kategorii zadaniem autora jest ukazania innowacyjnych projektów i osób, dzięki którym nasze środowisko naturalne poprawia się i rośnie jakość życia społeczeństw. Innym sposobem może być przedstawienie niepożądanych lub korzystnych wpływów różnorodnych technologii przemysłowych i zmian kulturowych, które mogą wpłynąć na dalszy rozwój ludzkości.
- Jakość życia – zdjęcia nadsyłane w tej kategorii mają natomiast ukazywać różnorodne formy życia na wsi lub w mieście, zarówno w aspekcie jednostkowym, jak i w odniesieniu do całych społeczeństw. Tematem może być praca, spędzanie czasu wolnego, aktywność kulturalna i religijna, społeczna niesprawiedliwość, dyskryminacja rasowa oraz wpływ otoczenia na standardy życia różnych społeczeństw.
- Naturalny świat – w tej kategorii oceniane będą zdjęcia ukazujące niewiarygodną różnorodność i piękno naszego środowiska naturalnego, które powinny przypominać o konieczność jego ochrony.
- Poniżej 21 lat – ta kategoria przeznaczona jest dla wszystkich młodych twórców, którzy chcieliby ukazać najważniejsze problemy i dla swojej generacji. Organizatorzy nie określają w tej kategorii precyzyjnego tematu, liczą na to, że młodzi ludzie sami zdecydują, o czym istotnym chcą opowiedzieć. Jedynym ograniczeniem jest wiek autora, który w momencie powstania zdjęcia nie powinien przekroczyć 21 lat.
Nagrody
Organizatorzy nie przewidują żądnych nagród rzeczowych, jednak prestiż związany z uzyskaniem tytułu Fotografa Roku CIWEM jest trudny do przecenienia. Zwycięskie prace zostaną także opublikowane w międzynarodowym miesięczniku WEM wydawanym przez CIWEM oraz będą częścią całorocznej wystawy objazdowej. Dodatkowo zdjęcia laureatów będą cały czas prezentowane w serwisie CIWEM. Fotografie laureatów poprzedniej edycji konkursu można zobaczyć na stronie
www.ciwem.org.
Laureaci Environmental Photographer of the Year 2007: www.ciwem.org
Laureaci Environmental Photographer of the Year 2006: www.ciwem.org
Więcej informacji: www.ciwem.org
Zobacz także:Konkurs Zeissa na najlepsze zdjęcie 2007 rokuTom Carter: "CHINA: Portrait of a People"Konkurs fotograficzny "Magic Hour""Królestwo Orłów" ze zdjęciami Brutusa Östlinga książką roku 2008 według WWF!''5 klatek'' 5/2007 już w Sieci!Startuje ''CYBERFOTO 2008''!Zaplecze 5/2007 już w Sieci!Konkurs "Noc na Ziemi" rozstrzygnięty!Czy UK jest OK? – konkurs fotograficznyKonkurs "Barwy jesieni" rozstrzygnięty!Konkurs Sony World Photography Awards, Cannes 2008