Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wernisaż wystawy fotografii tajwańskiej w ROK Częstochowa


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Mimo zastosowania mniejszego przetwornika obrazu, wizjer Olympusa E-3 dorównuje jasnością i wielkością konkurencyjnym aparatom półprofesjonalnym z matrycami APS-C.
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wernisaż wystawy fotografii tajwańskiej w ROK Częstochowa
Dodał: Marcin Pawlak 19.05.2011
Galeria ART-FOTO Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie zaprasza 20 maja na wernisaż wystawy fotografii tajwańskiej. Wystawa potrwa do 8 czerwca.


W programie wernisażu:
  • pokaz parzenia herbaty,
  • koncert na erhu – Anna Krzysztofiak,
  • koncert na flecie – Yang Chung-Chih.

  • Chen Chih-hsiung – W rytmie natury i ludzkości
    Lazurowe jeziora, kobaltowo błękitne morza, zbocza gór porośnięte lasami, niziny w kolorze jadeitowej zieleni – to niektóre z wyjątkowych miejsc na Tajwanie. Pasja obserwacji natury, zmienności przestrzeni i warunków, oraz wzajemnego oddziaływania pomiędzy naturą i ludźmi, zaowocowała albumem fotografii prezentujących liryczne portrety Tajwanu, rytmu sezonowego krajobrazu i wpływu ludzi na otaczającą ich naturę.

    Domostwo zbudowane według starej tradycji patronuje dojrzewającym polom ryżu. Duchy przodków patrzących na tę scenę muszą być zadowolone widząc owoce swojej ciężkiej pracy jak i swoich potomków. Fot. Chen Chih-hsiung.

    Mimo, że Chen nie posiada profesjonalnego szkolenia fotograficznego, jego pasja prowadziła go do doskonalenia i poszukiwania najlepszych technik fotograficznych. W szczególności doceniono jego portrety prezentujące różne barwy światła, pokazujące w mistrzowski sposób kontrast pomiędzy światłem a cieniem, strukturą a konturami.

    Huang Ting-sheng – Połączenie spraw przyziemnych z niebiańskimi
    Dzięki swojej etnicznej różnorodności, Tajwan stał się wzorem miejsca, gdzie ludność o różnej orientacji religijnej obcuje w głębokim kontakcie z duchami i bożkami poprzez rytuały i pielgrzymki, a także wizyty w świątyniach, oraz przeróżne zwyczaje i tradycje.

    Ucieleśniając ducha Hu Yeh (bóstwo ''Mistrz Tygrys'') grupa wierzących ze świątyni Chaotien przechodzi ulicami Beigang wśród eksplodujących fajerwerków towarzyszących portretowi bóstwa. Fot. Huang Ting-sheng.

    W ostatnich dwudziestu latach, Huang Ting-sheng utrwalił na fotografii ponad 500 różnych uroczystości i zwyczajów religijnych. Jego pasja zatrzymania w kadrze dla potomnych religijnych uroczystości jest niezwykła, jako, że do tej pory zwyczaje i uroczystości religijne zostały tylko opisane.
    Fotografowanie religijnych uroczystości łączy się z przedstawieniem wrażliwych tematów, czy pracy wśród tłumu. Cierpliwość i poświęcenie zaowocowały stworzeniem poruszającego archiwum pokazującego ludzkość łączącą sprawy przyziemne z niebiańskimi.

    Chi Po-lin – Tajwan z lotu ptaka
    Natura oferuje nam niezliczone i różnorodne widoki, człowiek patrząc na nie z poziomu ziemi ma ograniczone możliwości postrzegania otaczającego go krajobrazu, co jest prawdą w większości przypadków.

    Gruba warstwa skały osadowej znanej jako ''mułowiec'' pokrywa znaczne obszary regionu Tialanliao w południowej części Tajwanu. Poprzez wieki woda wyżłobiła tam surrealistyczny krajobraz znany jako krajobraz księżycowy. Fot. Chi Po-lin.

    Nie dotyczy to Chi Po-lin. Jego wizja Tajwanu w porównaniu ze zwykłymi mieszkańcami wyspy jest szersza. W ostatnim dziesięcioleciu, Chi spędził ponad 1000 godzin latając helikopterem i robiąc ponad 200 tys. zdjęć z lotu ptaka uwieczniając na fotografiach zmienność krajobrazu. Kilka zdjęć prezentowanych na wystawie pozwala mam doświadczyć tego, że Tajwan to duża, urozmaicona geograficznie, tajemnicza i wyjątkowa wyspa.

    Liu Chen-hsiang – Niebiańska uczta sztuki
    Różnorodna kulturalnie tajwańska społeczność to fascynujący melanż dramatu i różnych gatunków tańca wywodzących się z tak różnorodnych źródeł jak dostojne majestatyczne pałace czy świątynie z sąsiedztwa, których kształt i styl obejmuje zarówno te wyrafinowane formy oraz powszednie, przyziemne.

    Wijące ruchy ciała tancerzy zlewają się z krzywymi liniami chińskiej kaligrafii w przedstawieniu światowej sławy Cloud Gate Dance Theatre. Stworzony przez tancerza-choreografa Lin Hwai-min w 1973 roku, Cloud Gate jest znany z łączenia motywów tradycyjnych ze współczesnymi przy wykorzystaniu specjalnych efektów dostępnych dzięki nowoczesnym technologiom. Fot. Liu Chen-hsiang.

    Liu Chen-hsiang fotografujący tajwańskie tańce i tradycyjne sceny dramatu skoncentrował swoje działania na przystosowaniu form technik fotografowania w celu przedstawienia różnorodności stylów tańca i ruchów aktorów, oraz światła i aranżacji sceny. W jego pracach możemy podziwiać uchwyconą w kadrze ulotność sił emocjonalnych, z jakimi od wieków artyści ożywiają serca i umysły widowni.

    Niezwykły Tajwan
    Tajwan, Republika Chińska (RCh), to kraj odznaczający się różnorodnością etniczno-kulturalną jak i pięknem natury. Wyspa o powierzchni ok. 36 tys. km kw. – odpowiadającej wielkości Holandii, Szwajcarii czy stanu Maryland w USA – położona jest na Zachodnim Pacyfiku pomiędzy Japonią i Filipinami.
     
    Zamieszkuje ją 23 miliony ludzi – przy czym populacja wyspy jest wyższa od populacji ¾ narodów na świecie. Społeczeństwo wyspy to niezwykła mieszanka pochodzenia chińskiego, malajsko-polinezyjskiego, japońskiego i zachodniego, którą połączyła pasja dla wolności i braterstwa.
     
    Na nizinach występuje klimat tropikalny i subtropikalny, tymczasem w centralnej części wyspy panuje klimat umiarkowany. Takie warunki klimatyczne oraz żyzna gleba i obfite deszcze przyczyniły się do występowania wielce różnorodnej fauny i flory, czyniąc z wyspy raj na ziemi.
     
    Multikulturalny i kosmopolityczny duch ma swoje korzenie w burzliwej historii ostatnich wieków. Przed XVII wiekiem wyspa była zamieszkiwana przez malajsko-polinezyjską ludność posługującą się językami austronezyjskimi, używanymi do dnia dzisiejszego przez niektóre tubylcze plemiona. Gdy wraz z XVII wiekiem, na wyspie pojawili się emigranci i zarządcy kolonialni z Azji i Europy – Holendrzy, Hiszpanie, Japończycy, Chińczycy, a w ostatnich czasach mieszkańcy Południowo-wschodniej Azji – tajwańskie społeczeństwo przeszło metamorfozę, a to wpłynęło na wzajemne oddziaływanie pomiędzy grupami społecznymi i światem zachodnim.
     
    Łączenie się i wzajemne oddziaływanie nurtów w tajwańskim społeczeństwie przyczyniło się w ostatnich kilkunastu wiekach do stworzenia otwartej, pluralistycznej społeczności zdolnej do asymilacji elementów cywilizacji z całego świata w sposób specyficzny i harmonijny. Czynniki te wpłynęły na rozwój ich bogatego życia kulturalnego, wzrost ducha przedsiębiorczości, który uplasował Tajwan pośród głównych gospodarek na świecie, oraz wypromowanie uniwersalnych wartości takich jak wolność, demokracja, prawa człowieka, czy rządy prawa.
     
    W 2008 roku RCh była 26 gospodarką na świecie, osiemnastym partnerem handlowym i posiadała czwarte rezerwy na świecie, przy czym PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca wynosił ponad 17 000 USD. Tajwan uplasował się także na czołowych miejscach w produkcji i usługach high-tech takich jak układy scalone, czy panele LCD. Tajwańscy biznesmeni to także czołowi inwestorzy za granicą.
     
    Od kilkunastu lat Tajwan otrzymuje najwyższe noty pośród krajów azjatyckich w raportach przygotowywanych przez Freedom House. Na arenie międzynarodowej rząd jak i pozarządowe organizacje dokładają wszelkich starań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego wyspy, a także na rzecz promocji pokoju i dobrobytu.
    Krótko mówiąc dzisiejszy Tajwan plasuje się wśród najbardziej dynamicznych i patrzących w przyszłość społeczności.

    Miasto: Częstochowa
    Lokalizacja: Galeria ART-FOTO Regionalnego Ośrodka Kultury
    Ulica: Ogińskiego 13a
    Termin: 20.05.2011 – 08.06.2011
    Adres WWW: www.rok.czestochowa.pl
    Wernisaż: 20 maja, godz. 18:00

    Zobacz także:
    Congo in Limbo - spotkanie z Cédric'iem Gerbehaye
    Fotorelacja z Libii we wrocławskim Falansterze
    Duma Afryki na AfryKamerze 2011
    PENTAX 645D nagrodzony CAMERA GRAND PRIX 2011 JAPAN
    Nikon COOLPIX S9100 w rzeczywistości rozszerzonej
    Bliskie spotkania pewnego stopnia - wernisaż wystawy
    "Mikroskopem malowane" – wystawa fotografii Marka Misia
    Zagadkowe fotografie Dariusza Majgiera
    Szybkie karty pamięci Sony Memory Stick PRO-HG Duo HX
    ''Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii''

    Powrót do listy aktualności
    Konkurs  Konkurs
    Nocą wszystko wygląda inaczej

    Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
    Nocą wszystko wygląda inaczej
     
    Ostatnio dodane zdjęcie:
    [30.11.2018]
    Autor:
    Ilona Idzikowska
     
    Dodaj swoje zdjęcie
    Przejdź do galerii
    Poprzednie konkursy
    Nagrody w konkursie

     


    AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
    Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
    Czas generacji: 3.558s.