Prezentowane na wystawie prace, to abstrakcyjne obrazy form mikrokrystalicznych różnych substancji, uzyskane przy pomocy mikroskopu optycznego oraz specjalnych technik oświetlenia. Zasadniczą techniką oświetleniową zastosowaną w tym przypadku jest technika światła spolaryzowanego.
|
Mikroskopem malowane, fot. Marek Miś |
Niektóre ze zdjęć, jak np. "Cukier i sól" powstały przy użyciu techniki łączonej – światła spolaryzowanego, oświetlenia Rheinberg'a oraz tzw. oświetlenia skośnego. W innych przypadkach, poza prostą polaryzacją, użyto dodatkowych elementów optycznych modyfikujących światło spolaryzowane aby uzyskać większą różnorodność barwną.
|
Mikroskopem malowane, fot. Marek Miś |
W swoich pracach staram się ukazać piękno mikroświata poprzez różnorodność jego form i barw. Poza formami czysto abstrakcyjnymi, na prezentowanych mikrofotografiach niejednokrotnie doszukać się można obrazów przypominających te z naszego "normalnego", dużego świata – rośliny, elementy pejzażu.
|
Mikroskopem malowane, fot. Marek Miś |
Każde, pierwsze spojrzenie w okular mikroskopu po umieszczeniu preparatu pod obiektywem jest kolejną, nową wyprawą w nieznany świat. Nigdy nie wiemy, co odnajdziemy przy następnym, choćby minimalnym, przesunięciu szkiełka pod mikroskopem. Właśnie owa tajemnica i ciągłe zaskoczenie sprawia, że mikrofotografia jest czymś wyjątkowym, niekończącą się przygodą.
|
Mikroskopem malowane, fot. Marek Miś |
Marek Miś – Urodziłem się w 1962 roku w Ełku, natomiast Suwalczaninem jestem od 25 lat. Ukończyłem biologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Fotografuję od ponad 30 lat. Ponieważ od zawsze fascynował mnie świat ukryty przed ludzkim wzrokiem, główną dziedziną uprawianej przeze mnie fotografii była do niedawna makrofotografia. Od kilku lat ustąpiła ona miejsca mikrofotografii. Swoje pierwsze zdjęcia przy użyciu mikroskopu wykonałem wprawdzie już w 1980 roku, jednakże z uwagi na braki sprzętowe oraz materiałowe tamtego czasu zarzuciłem ten rodzaj fotografii na długie lata. Technologia cyfrowa sprawiła, że powróciłem do dawnych fascynacji i obecnie zajmuję się przede wszystkim właśnie mikrofotografią. Od 1993 roku do chwili rozwiązania byłem członkiem suwalskiego klubu fotograficznego Pacamera. Od 1999 roku współpracuję z agencją fotograficzną East News. Moje fotografie publikowane były w wielu różnych wydawnictwach. Drugą moją ogromną pasją jest mikroskopia optyczna, co w chwili obecnej w sposób naturalny łączy się z uprawianą przeze mnie dziedziną fotografii.
|
Mikroskopem malowane, fot. Marek Miś |
Wystawy
1997 "Jesienny Salon Fotografii '97", Suwałki – wystawa zbiorowa
2001 "Salon Plastyki Suwalskiej", Suwałki – wystawa zbiorowa
2004 "Triennale Plastyki Suwalskiej", Suwałki – wystawa zbiorowa
2010 "Mieszkańcy Kropli Wody", Muzeum Wigier w Starym Folwarku – wystawa indywidualna
2010 "Vandens lašo gyventojai", Kowno – wystawa indywidualna
2011 "Olympus BioScapes", USA, Kanada – pokonkursowa, zbiorowa wystawa objazdowa
Konkursy
1996 "Foto-Eko '96" – wyróżnienie za zdjęcie "Za chwilę odlatujemy"
2009 "Nikon Small World" – wyróżnienie za zdjęcie "Closterium"
– wyróżnienie za zdjęcie "Micrasterias"
2009 "Olympus BioScapes" – wyróżnienie honorowe za zdjęcie "Cymbella"
2010 "Olympus BioScapes" – wyróżnieni honorowe za zdjęcie "Elodea canadensis"
Strona autorska:
Miasto: Suwałki
Lokalizacja: Galeria PAcamera, Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki
Ulica: Noniewicza 71
Termin: 20.05.2011 – 26.06.2011
Godziny otwarcia: 9:00-17:00 (w niedzielę nieczynne)
Adres WWW:
www.rokis.suwalki.pl www.mismicrophoto.com
Wernisaż: 20 maja, godz. 17:00
Zobacz także:Studium Fotografii ZPAF – spotkanie informacyjneSzybkie karty pamięci Sony Memory Stick PRO-HG Duo HXRekordowa panorama WrocławiaNowe statywy podróżnicze SiruiAparat Panasonic LUMIX G3 - najmniejszy i najlżejszyKonkurs Grand Press Photo 2011 rozstrzygnięty!Casio Exilim G1 w drodze na Marsa