Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Sputnik Photos w Zamościu


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sputnik Photos w Zamościu
Dodał: Błażej Organisty 22.11.2016
Publikacja „Stracone terytoria. [Niekompletny] spis rzeczy” jest próbą zdefiniowania zjawisk, wydarzeń, procesów oraz mierzenia się z pamięcią po ZSRR. Prezentacja książki obędzie się w najbliższy czwartek.


Sputnik Photos oraz Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zapraszają na spotkanie–prezentację publikacji w ramach projektu „Stracone terytoria”, które odbędzie się 24 listopada o godzinie 19:00 w "Szkole Życia" w Zamościu. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Rayss. Wstęp jest wolny.

W ciągu ostatnich ośmiu lat (2008–2016), fotografowie Sputnik Photos pracowali w byłych republikach ZSRR. Powstało liczące kilka tysięcy fotografii Archiwum „Straconych terytoriów”, które stało się podstawą dla wystaw, książek oraz instalacji. Każda z nowo powstających narracji dotyka innego aspektu ważnego dla obszaru postradzieckiego.

Publikacja „Stracone terytoria. Niekompletny spis rzeczy” jest próbą zdefiniowania zjawisk, wydarzeń, procesów oraz mierzenia się z pamięcią po ZSRR. Dwudziestu jeden autorów – pisarze, dziennikarze, politolodzy, historycy, artyści i kuratorzy – stworzyło osobisty atlas postradzieckich skojarzeń. Dodatkowo dla każdego z nich inspiracją stały się wybrane fotografie z Archiwum „Straconych terytoriów”. Książka ta nie jest przewodnikiem po świecie radzieckim, ale mówi o wielu ważnych i aktualnych problemach regionu, który cały czas ulega przemianom, próbując określić swoją pozycję i uporać się z pamięcią o Imperium, które rozpadło się dwadzieścia pięć lat temu.

Stracone terytoria. Niekompletny spis rzeczy


Photobook „Lost Territories: Fruit Garden” jest wizualną parafrazą słów genetyka i honorowego członka Radzieckiej Akademii Nauk Iwana Miczurina – „Nie możemy czekać na dobrodziejstwa przyrody: brać od niej – oto nasze zadanie”. Książka ta jest śladem badawczej aktywności, w której pod warstwą przypadkowości i chaosu kryje się uporczywe dążenie do celu. Poszukiwanie to jest obsesyjne, a serie eksperymentów zamiast rezultatom każą przyglądać się kolejnym podejmowanym próbom. Opresja radzieckiej ideologii odbija się tu w zdegradowanym i uprzedmiotowionym świecie natury. Tytułowy sad staje się poligonem, na którym testowane są poszczególne moduły: przestrzeń, zwierzęta, mikroorganizmy, rośliny i ludzie. Wszystkie są częścią wielowymiarowego, ideologicznego eksperymentu prowadzonego bez względu na konsekwencje.

Archiwum „Straconych terytoriów” (z ang. „Lost Territories” Archive – LTA) to baza zdjęć, z których budowane są narracje w ramach projektu „Stracone terytoria”. Indywidualne projekty fotografów Sputnik Photos zostały zdekonstruowane, a pojedyncze obrazy pozbawione swojego oryginalnego otoczenia. Ze względu na dokumentalny charakter fotografie nie utraciły wyjściowych kontekstów, lecz stały się budulcem dla zupełnie nowych, odrębnych wątków. Poszczególne narracje, uwzględniając chronologię ich powstawania, będą oznaczone odpowiednimi numerami (LTA1, LTA2, LTA3 etc.).

Sputnik Photos to międzynarodowy kolektyw założony w 2006 roku przez fotografów z Europy Środkowo-Wschodniej. Doświadczenie transformacji regionu, z którego pochodzą artyści, stało się pretekstem do wspólnego komentowania zachodzących w nim procesów społecznych, politycznych i kulturowych. Posługując się fotografią, filmem i książką fotograficzną, kolektyw od ponad dekady buduje zapis transformacji obszaru byłego bloku wschodniego. Artyści działają przy wsparciu zespołu kuratorów, pisarzy, grafików i animatorów kultury. Wychodząc od fotografii dokumentalnej, członkowie kolektywu rozważają jej współczesny wymiary i funkcję, eksperymentują z formą i treścią. Ważną sferą działań Sputnik Photos są różnorodne formy edukacji wizualnej, które wspierają i promują młodych twórców z regionu.

Więcej informacji: www.sputnikphotos.com

Zobacz także:
Warsztaty fotograficzne
Festiwal TERRA, cz. 5
Polski katalog nagrodzony w Paryżu
Wokół narodzin fotografii
Wernisaż Zwierciadeł
Stare Tychy. Fotografie
Markowski w Un-Posed
Superksiężyc w obiektywie
Silesia Art Biennale 2016
Album Red Bull Illume
Festiwal TERRA
"Eyes On" Wiedeń
WAW in WRO
Zwycięzcy PKFS
Disconnect na Imagination Day

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.161s.