W tym roku mija siedemdziesiąta rocznica zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji
Muzeum Miejskie Wrocławia przypomni jak wyglądał i czym żył Wrocław w latach 40. XX wieku. Wyobrażenie o tych trudnych latach reorganizacji miasta dają
fotografie Adama Feliksa Czelnego (1909 – 1992), które w Muzeum Miejskim Wrocławia gromadzi Dział Historii Wrocławia. Na wystawie pokazane zostaną fotografie, które w większości nie były wcześniej pokazywane ani publikowane.
|
Czy to było możliwe |
Adam Feliks Czelny urodził się w 1909 roku niedaleko Gorlic, w 1927 roku ukończył szkolę operatorki filmowej w Warszawie, następnie pracował w różnych zakładach fotograficznych. Do Wrocławia przyjechał w 1947 roku z Gdańska dołączając do grupy pionierów wrocławskiej fotografii, dokumentujących postępy przy odbudowie miasta m. in.: Krystyny Gorazdowskiej, Henryka Makarewicza i Bronisława Kupca. Pracował jako fotoreporter Wrocławskiego Kuriera Ilustrowanego, następnie Gazety Robotniczej, a potem Słowa Polskiego.
Zmarł w 1992 roku we Wrocławiu. W kadrach Adama Czelnego zatrzymał się ówczesny pejzaż miasta, szczególnie jego przeobrażenie z wielkiego gruzowiska w ośrodek miejski, choć mocno poturbowany, to jednak nadający się do życia.
|
Czy to było możliwe |
Na fotografiach widać, jak spod usuniętych cegieł wyłaniają się elewacje budynków i układ ulic.
Zrujnowane gmachy publiczne i kościoły odzyskują dawny wygląd. W obiektywie fotografa miasto dosłownie podnosi się z ruin. Adam Czelny, jako prasowy fotoreporter szczegółowo dokumentował życie codzienne mieszkańców od ich pracy, przez ważne uroczystości państwowe po niedzielne spacery w parku. Fotografie jego autorstwa mają nieocenione walory historyczne i edukacyjne, dlatego w 1983 roku Muzeum Historyczne (obecnie odział Muzeum Miejskiego Wrocławia) nabyło bezpośrednio od autora niemal całe jego archiwum.
Wystawa czynna do 30.08.2015 roku. Ekspozycji towarzyszy katalog zawierający ok. 240 fotografii.
Miejsce: Muzeum Miejskie Wrocławia, Ratusz, Oddział Sztuki Mieszczańskiej;
Adres: Rynek;
Pomysłodawca i kurator wystawy: Halina Okólska (kierownik Muzeum Historycznego);
Okres otwarcia: 29 maja – 30 sierpnia 2015;
Godziny otwarcia: środa – sobota: 10.00 – 17.00, niedziela: 10.00 – 18.00
Wystawa płatna: bilet normalny – 10 zł., bilet ulgow – 7 zł.
Zobacz także:Wernisaż wystawy Moje BeskidyWernisaż wystawy Black WhiteWernisaż wystawy EmulsjaWystawa Barwy Ruin 1947Trwa wystawa "Tybet. w drodze do Kumbum"Wystawa Ralpha Gibsona w stolicyW niedzielę finał i początek wystawy o NiemenieWernisaż wystawy w Piekarach Śląskich już dziś!Dziś rusza wystawa Romana Vishniaca w muzeum PolinDziś wernisaż wystawy o papieżuWystawa Unit Diany FiedlerWystartował jubileuszowy konkurs Foto-FestiwalJuż dziś wernisaż wystawy Summertime!Wernisaż wystawy "Negatyw rzeźby. Rzeźba negatywu.""Pejzaże we mgle" – wystawa fotografii Doroty KyciaWystawa Moje BeskidyMikroskopowa wystawa EmulsjaBarwy Ruin 1947