Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Papierowe odbitki są nadal bardzo popularne!


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze zdjęcie zostało naświetlone nie na celuloidowym, ani nawet szklanym negatywie, lecz na płytce cynkowej pokrytej… asfaltem syryjskim?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Papierowe odbitki są nadal bardzo popularne!
Dodał: Przemysław Imieliński 28.11.2007
Niedawna ankieta firmy Epson pokazuje, że Europejczycy w XXI w. wciąż kochają fotografię i obawiają się świata, z którego miałyby zniknąć papierowe odbitki, choć cyfrowa rewolucja rozprzestrzenia się na Starym Kontynencie.


Odbitki zdjęć to od ponad wieku trwały element naszej kultury, zaś w miarę jak coraz więcej Europejczyków przekonuje się do rozwiązań cyfrowych, dostęp do natychmiastowej fotografii wysokiej jakości w warunkach domowych staje się prostszy niż kiedykolwiek. Ankieta przeprowadzona ostatnio przez firmę Epson pokazała, że choć większość (95 procent) jej klientów ma cyfrowe aparaty i przechowuje zdjęcia cyfrowo, to Europejczycy wciąż nie mogą wyobrazić sobie świata bez papierowych odbitek.

Świat bez zdjęć byłby smutny i bezosobowy
50 procent ankietowanych, wśród których znalazły się osoby z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Hiszpanii i Włoch, stwierdziło, że świat bez zdjęć byłby "bezosobowy", natomiast 49 procent uznało, że byłby "smutny". Respondenci zgadzali się również, że świat taki byłby "bezbarwny" (35 procent), "samotny" (22 procent) i "przygnębiający" (25 procent). Dowodem znaczenia odbitek jest fakt, że 80 procent uczestników ankiety swoje ulubione zdjęcia przechowywało właśnie w postaci odbitek.

Jak lubimy oglądać zdjęcia?
Poproszono także ankietowanych, żeby ocenili wg własnych preferencji pięć metod oglądania zdjęć. Odbitki po raz kolejny okazały się najlepszą formą, wyprzedzając oglądanie zdjęć na ekranie komputera, na telefonach komórkowych, w aparatach cyfrowych lub na telewizorze. Pokazało to, jak silne jest przywiązanie Europejczyków do fizycznych odbitek.
 
"Rozmawiając z naszymi klientami o ich potrzebach w zakresie drukowania odkryliśmy, że nawet we współczesnym, cyfrowym świecie, ludzie wciąż kochają zdjęcia, które można obejrzeć i dotknąć. Przedstawianie zdjęć w albumach lub jako dekorację wnętrza domu stanowi tradycję, zaś badanie wskazuje, że świat, w którym nie byłoby takiej możliwości, byłby bezosobowy, a dla wielu osób wręcz przygnębiający." – powiedział Piotr Dudek, szef polskiego biura firmy Epson.
 
Choć 66 procent ankietowanych odczuwa największe zadowolenie podczas oglądania odbitek i w takiej formie, w większości przypadków, przechowuje ulubione zdjęcia, to 72 procent przebadanych przez firmę Epson osób wciąż ma więcej zdjęć cyfrowych niż papierowych. Odsetek ten wzrasta do 89 procent wśród nastawionego technologicznie pokolenia 18-20-latków. Faktem jest, że wiele spośród zapisanych zdjęć może nie być wartych drukowania, jednak użytkownicy aparatów powinni zastanowić się, czy mają w swojej kolekcji cyfrowych obrazów takie, których nie chcieliby stracić w razie awarii sprzętu bądź utraty danych.

Papierowe odbitki zawsze w modzie
"Jest mało prawdopodobne, aby odbitki kiedykolwiek wyszły z mody, ponieważ era cyfrowa najwyraźniej ma niewielki wpływ na sentyment, jaki Europejczycy odczuwają do posiadania i dzielenia się odbitkami zdjęć. Oczywiście istnieje też niewielka grupa osób, które wszystkie swoje zdjęcia przechowują w postaci cyfrowej. Ryzykują one, że utracą na zawsze swoje ukochane fotografie w razie awarii, utraty lub uszkodzenia sprzętu." – mówi Piotr Dudek.
 
"Druk zdjęć jest obecnie wyjątkowo prosty. Użytkownicy mogą je edytować i personalizować w zaciszu własnego domu, uzyskując efekty lepsze niż w laboratorium fotograficznym. Drukarki fotograficzne firmy Epson wykorzystują tusze fotograficzne Claria oferowane w osobnych pojemnikach. Pozwala to na oszczędny druk, ponieważ wymienia się tylko zużyte kolory. Podzielenie się wyjątkową fotografią z przyjaciółmi lub krewnymi nie mogłoby być jeszcze prostsze. Wspomnienia nie muszą blaknąć, gdy tak łatwo je wydrukować, przekazać je innym i cieszyć się nimi."

Zobacz także:
Produkcja aparatów cyfrowych w Chinach w roku 2007 przekroczy 80 milionów sztuk
86% Anglików uważa się za osoby niefotogeniczne
Photoshop Elements 6.0 już po polsku!
Rostislav Stach: "Fotołowy – naucz się fotografować zwierzęta na łonie natury”
"Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 195 ujęć Scotta Kelby'ego" – o robieniu zdjęć praktycznie
Dobre wyniki Olympusa za pierwsze półrocze
Epson wprowadza do sprzedaży nowe tusze i papiery fotograficzne
Najchętniej fotografujemy bliskich i krajobrazy
3. edycja konkursu fotograficznego National Geographic rozstrzygnięta!

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.368s.