Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  86% Anglików uważa się za osoby niefotogeniczne


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

86% Anglików uważa się za osoby niefotogeniczne
Dodał: Przemysław Imieliński 27.11.2007
Brytyjski oddział Canona opublikował ciekawe badania, z których wynika, że powszechność aparatów cyfrowych i łatwość publikowania zdjęć w Internecie wielu mieszkańców Wysp wpędza w kompleksy. Okazuje się też, że – podobnie jak popularne gwiazdy z pierwszych stron gazet – wypracowali oni sposoby, by na zdjęciach wyglądać lepiej niż w rzeczywistości lub… w ogóle z nich zniknąć.


Ponad połowa respondentów (52%) jako przyczynę niezadowolenia ze swojego wyglądu podała otyłość. Poza dużym brzuchem, powodem do unikania zdjęć jest także widoczny podwójny podbródek (33%). Trauma spowodowana możliwością złego zaprezentowania się na fotografii wynika przede wszystkim z powszechności aparatów i popularności prezentowania zdjęć w galeriach internetowych. Posiadanie aparatu cyfrowego deklaruje 95% Brytyjczyków, zaś do przynależności do online’owych społeczności typu Facebook, MySpace lub korzystania z galerii w rodzaju Flickr przyznaje się 78% mieszkańców Wysp.

Potrzeba matką wynalazku
Właśnie obawa przed tym, by nie znaleźć się bez swojej zgody w jednej z licznych galerii i nie zostać wyśmianym przez ich użytkowników spowodował, że wiele osób unika bycia fotografowanym lub stosuje różnego rodzaju techniki, mające na celu poprawienie własnego wyglądu:
  • 52% osób wciąga brzuch, gdy są fotografowane, a wartość ta jest jeszcze większa, gdy weźmie się pod uwagę same kobiety i wynosi wówczas już 60%;
  • 25% fotografowanych podnosi głowę, by naciągnąć fałdy skóry podbródka;
  • jedna osoba na pięć stara się ustawić bogiem do aparatu, by wyglądać szczuplej, zaś co dziesiąta krzyżuje w tym samym celu nogi;
  • niektóre osoby stosują także niemal zawodowe triki, starając się ustawić w odpowiedni sposób względem światła (19%) lub oświetlając własną postać od dołu (3%);
  • oczywiście łatwość z jaką można poddać edycji zdjęcia cyfrowe sprawia, że 20% użytkowników dokonuje ich edycji w programach graficznych, zaś procent osób manipulujących obrazem w przedziale wiekowym 16-24 lata sięga już 41%.
Inne stosowane metody to lekkie wysunięcie jednej z nóg do przodu, wypinanie klatki piersiowej, wydymanie warg, zamykanie ust, by nie pokazywać zębów, wykonywanie autoportretów z dużego dystansu i stosowanie silnego makijażu. Bywa i tak, że osoby silnie przewrażliwione na punkcie swojego wyglądu w ostatniej chwili przed naciśnięciem spustu migawki przez osobę fotografującą, chowają się za kimś lub nawet uciekają po za kadr.

Celebryci też mają swoje sposoby
Popularność Internetu i serwisów społecznościowych powoduje, że ryzyko opublikowania zdjęcia, na którym wyglądamy szczególnie niekorzystnie jest naprawdę bardzo duże. Dobrze wiedzą o tym także aktorzy i inne gwiazdy. Russell Clisby, który na zlecenie BBC od już od 28 lat fotografuje znane i popularne osobistości na lotnisku Heathrow, wymienia kilka ulubionych przez nie sposobów, które mają sprawić, że będą się na zdjęciach odpowiednio prezentować:
  • czarne okulary sprawiają, że osoba wydaje się bardziej okazała, a sam Russell twierdzi, że rzadko widzi, by znani ludzie nie mieli ich na nosie;
  • inny sposób to kapelusz, który ma podnosić prestiż lub kaptur mający ukryć zmęczenie po podróży. Na wszystkich zdjęciach Clisby’ego, które wykonał on Leonardo Di Caprio ma on zawsze kaptur naciągnięty na głowę;
  • wiele gwiazd jeszcze podczas lotu poprawia dokładnie swój makijaż, by po wyjściu z samolotu wyglądać efektownie;
  • jeśli jednak wszystkie te metody zawiodą, zawsze można jeszcze schować się za swoim ochroniarzem – dodaje Russell Clisby.
"Gwiazdy wiedzą, że zdjęcia, na których źle wyglądają natychmiast trafią do prasy, by pokazać, że wcale nie są oni tacy doskonali. Jednak na fotografiach rodzinnych czy z przyjaciółmi powinniśmy wyglądać naturalnie. Jeśli już bardzo wstydzimy się swojego podwójnego podbródka możemy poprosić, aby osoba fotografująca wykonała zdjęcie lekko z góry, ale najlepsze zdjęcia to te, na których bohaterowie cieszą się chwilą i nie zawracają sobie głowy swoim wyglądem” – mówi Russell.

Czy zdjęcia kłamią?
Ponad połowa (53%) respondentów twierdzi, że aparaty cyfrowe i możliwości współczesnych programów graficznych pozwalają nam uczynić się osobami bardziej atrakcyjnymi. Na podstawie przeprowadzonych badań sporządzona został m.in. mapa próżności. Okazuje się, że najwięcej osób poddających swoje zdjęcia cyfrowej edycji, by poprawić swój wizerunek, mieszka w Londynie. Najmniej przy swoich zdjęciach manipulują natomiast Irlandczycy.
 
"Kochamy fotografować i wracać do wspomnień oglądając zdjęcia, ale jednocześnie pragniemy wyglądać na nich jak najkorzystniej. Presja dobrego wyglądu wzmacniana jest dodatkowo poprzez świadomość, że nasze zdjęcie może zostać zamieszczone w Sieci i wystawione na widok publiczny. Jednak z drugiej strony współczesna technologia pozwala nam wyglądać dobrze, łatwiej niż kiedykolwiek dotąd" – podsumowuje wyniki badań Alessandro Stanzani, szef działu obrazowania Canon UK.

Więcej informacji: www.canon.co.uk

Zobacz także:
Firmware 1.0.5 dla Canona EOS 40D
CES 2008 już za dwa miesiące!
Internetowy Photoshop jeszcze w tym roku?
HP przekazuje produkcję cyfraków innej firmie
Fuzja firm Hoya i Pentax
Canon UK wycofuje z brytyjskich sklepów modele EOS 1D Mark III
Canon WFT-E2/E2A – nowy firmware, wersja 1.0.1
Canon – nowe profesjonalne drukarki i nośniki foto
Fotografie dokumentujące wpływ zmian klimatycznych na lodowiec
Najchętniej fotografujemy bliskich i krajobrazy

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 4.727s.