Na stronie internetowej instytutu obejrzeć można fotografie wykonane pomiędzy 1938 i 2006 rokiem. Kolorowe i czarno-białe zdjęcia ukazują stały proces topnienia lodowca Grinnell na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. Dokładna analiza udostępnionych w wysokiej rozdzielczości zdjęć pozwala zaobserwować stałe cofanie się lodowca i bujny rozwój roślinności, który jeszcze bardziej zwiększa nagrzewanie się gleby, przyspieszając tym samym topnienie lodu i śniegu.
|
Fotografie ukazujące wpływ ocieplenia klimatu na lodowiec Grinnell na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. Fot.: T.J. Hileman (Glacier National Park Archives), Carl Key (USGS), Dan Fagre (USGS), Karen Holzer (USGS). |
The Northern Rocky Mountain Science Center prowadzi stałą dokumentację zmian zachodzących na lodowcu. Ze zgromadzonych przez instytut danych wynika, iż jeszcze w połowie XIX wieku powierzchnia lodowca wynosiła ok. 2,88 km zaś w 1933 roku zmniejszyła się ona już do nieco ponad jednego kilometra kwadratowego. Naukowcy przewidują, że wszystkie pokrywy lodowe występujące na terenie parku znikną całkowicie około 2030 roku.
Miejmy nadzieję, że tego typu projekty badawczo-fotograficzne, dzięki naocznemu ukazywaniu błyskawicznego tempa, w jakim globalne ocieplenie zmienia otaczający nas świat, doprowadzą w końcu do powstania silnego ruchu społecznego na rzecz ograniczenia zanieczyszczania środowiska. Świadomości zagrażającego nam niebezpieczeństwa wydaje się wzrastać nie tylko w wyniku pracy naukowców, ale – co niezwykle cieszy – także polityków. Dziś właśnie były amerykański wiceprezydent Al Gor za działalność na rzecz upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatycznych uhonorowany został Pokojową Nagrodą Nobla. Oby tego typu wydarzenia nie służyły jedynie uśpieniu naszych sumień, lecz zmobilizowały nas do rzeczywistych działań.
Fotografie lodowca Grinnell w wysokiej rozdzielczości: www.nrmsc.usgs.gov (pliki JPEG i TIFF)
Strona The Northern Rocky Mountain Science Center (NRMSC): www.nrmsc.usgs.gov
Zobacz także:Pomóż szerpankom!LFI 7/2007 – kolejny numer e-magazynu nie tylko dla użytkowników LeikiGigapan dla każdego!The Digital Journalist – wydanie październikoweAlexandra Boulat nie żyjeBezpłatny podręcznik fotografii dla użytkowników Nikona D7043. Studencki Festiwal Piosenki – akredytacje dla fotoreporterów i dziennikarzyFotografia Dzikiej Przyrody 2006Pierwszy aparat z soczewkami olejowymiChargepod – naładuj wszystko na raz3. edycja konkursu fotograficznego National Geographic rozstrzygnięta!Nikony D2Xs lecą w kosmosZaplecze 4/2007 już w Sieci!