Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Publikacje  >  Fotografie dokumentujące wpływ zmian klimatycznych na lodowiec


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Fotografie dokumentujące wpływ zmian klimatycznych na lodowiec
Dodał: Przemysław Imieliński 12.10.2007
Amerykański Instytut Badawczy Północnych Gór Skalistych – The Northern Rocky Mountain Science Center (NRMSC) opublikował niezwykle interesujące zdjęcia, ukazujące zmiany, jakim na skutek globalnego ocieplenia klimatu podlega jeden z kliku lodowców znajdujących się na terenie Parku Narodowego Glacier położonego w stanie Montana.


Na stronie internetowej instytutu obejrzeć można fotografie wykonane pomiędzy 1938 i 2006 rokiem. Kolorowe i czarno-białe zdjęcia ukazują stały proces topnienia lodowca Grinnell na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. Dokładna analiza udostępnionych w wysokiej rozdzielczości zdjęć pozwala zaobserwować stałe cofanie się lodowca i bujny rozwój roślinności, który jeszcze bardziej zwiększa nagrzewanie się gleby, przyspieszając tym samym topnienie lodu i śniegu.

Fotografie ukazujące wpływ ocieplenia klimatu na lodowiec Grinnell na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. Fot.: T.J. Hileman (Glacier National Park Archives), Carl Key (USGS), Dan Fagre (USGS), Karen Holzer (USGS).

The Northern Rocky Mountain Science Center prowadzi stałą dokumentację zmian zachodzących na lodowcu. Ze zgromadzonych przez instytut danych wynika, iż jeszcze w połowie XIX wieku powierzchnia lodowca wynosiła ok. 2,88 km zaś w 1933 roku zmniejszyła się ona już do nieco ponad jednego kilometra kwadratowego. Naukowcy przewidują, że wszystkie pokrywy lodowe występujące na terenie parku znikną całkowicie około 2030 roku.
 
Miejmy nadzieję, że tego typu projekty badawczo-fotograficzne, dzięki naocznemu ukazywaniu błyskawicznego tempa, w jakim globalne ocieplenie zmienia otaczający nas świat, doprowadzą w końcu do powstania silnego ruchu społecznego na rzecz ograniczenia zanieczyszczania środowiska. Świadomości zagrażającego nam niebezpieczeństwa wydaje się wzrastać nie tylko w wyniku pracy naukowców, ale – co niezwykle cieszy – także polityków. Dziś właśnie były amerykański wiceprezydent Al Gor za działalność na rzecz upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatycznych uhonorowany został Pokojową Nagrodą Nobla. Oby tego typu wydarzenia nie służyły jedynie uśpieniu naszych sumień, lecz zmobilizowały nas do rzeczywistych działań.

Fotografie lodowca Grinnell w wysokiej rozdzielczości: www.nrmsc.usgs.gov (pliki JPEG i TIFF)
Strona The Northern Rocky Mountain Science Center (NRMSC): www.nrmsc.usgs.gov

Zobacz także:
Pomóż szerpankom!
LFI 7/2007 – kolejny numer e-magazynu nie tylko dla użytkowników Leiki
Gigapan dla każdego!
The Digital Journalist – wydanie październikowe
Alexandra Boulat nie żyje
Bezpłatny podręcznik fotografii dla użytkowników Nikona D70
43. Studencki Festiwal Piosenki – akredytacje dla fotoreporterów i dziennikarzy
Fotografia Dzikiej Przyrody 2006
Pierwszy aparat z soczewkami olejowymi
Chargepod – naładuj wszystko na raz
3. edycja konkursu fotograficznego National Geographic rozstrzygnięta!
Nikony D2Xs lecą w kosmos
Zaplecze 4/2007 już w Sieci!

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.068s.