Tak sam autor opowiada o wystawie: "Wystawa dotyczy moich zainteresowań problemem rejestracji czasu w fotografii w odniesieniu do czasu otwarcia migawki oraz specyfiki warstwowej budowy materiału barwnego i prób przełożenia tych eksperymentów w ideę artystyczną a co za tym idzie przesunięcie akcentu z dokumentalnej funkcji fotografii w stronę jej wartości symbolicznej i artystycznej. Wykorzystuję materiał barwny niejako wbrew „instrukcji obsługi”. Fotografia jest dla mnie narzędziem analizy i interpretacji świata. Umożliwia zobaczenie znanej rzeczywistości w inny sposób, niedostrzegalny w codziennym bytowaniu. Poszerza sferę widzialności."
|
fot. Zbigniew Tomaszczuk |
Zbigniew Tomaszczuk - dr fotografii (od 2001), wykładowca, krytyk, członek ZPAF. Urodzony w 1949 we Wrześni. Absolwent Wyższego Studium Fotografii w Warszawie (1985-89) i ASP w Poznaniu - Wydziału Komunikacji Multimedialnej (1999-2001). Autor książek "Łowcy obrazów. Szkice z historii fotografii" (Warszawa 1998), "Świadomość kadru. Szkice z estetyki fotografii" (Września 2003) i "Odwzajemnione spojrzenie. O fotografii otworkowej" (Wrocław 2004). W latach 1985-1996 pracował jako główny specjalista do spraw fotografii w Centrum Animacji Kultury w Warszawie. Od 1996 pracuje jako wolny fotograf i wykładowca. W latach 2000-2004 redaktor naczelny "Kwartalnika Fotografia", autor licznych tekstów nt. fotografii, drukowanych w wielu pismach o sztuce (m.in. "Fotografia", "6x9", Exit). Animator życia fotograficznego, w tym organizator sympozjów i wystaw (np. "Fotografia wyobraźni", Warszawa, 1991).
Wartość prac Tomaszczuka polega na tym, że w tych najlepszych udało mu się pogodzić sprzeczności estetyczne z formą dokumentalno-reportażową i z wynikłą z konceptualizmu i sztuki fotomedialnej lat 70., które podlegają takiej samej ironicznej autorefleksji. Prace w zbiorach: Musée d'Elysée w Lozannie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Mała Galeria ZPAF-CSW w Warszawie. (Krzysztof Jurecki)
Miasto: Warszawa
Lokalizacja: Galeria 2b+r
Ulica: Bukowińska 22a (budynek „Przyorle”, najbliższe metro: Wilanowska)
Termin: 16.01.2011 – 07.02.2011
Godziny otwarcia: lobby, galeria czynna całą dobę
Adres WWW: www.2b.art.pl
Wernisaż: 15.01.2011, godz. 19:00
Zobacz także:JESTEM I SĄ NA TO DOWODY - przedłużenie promocji"Spotkania ze znanymi polskimi fotografami" – Michał MutorKurs Photoshopa dla fotografującychOtwarcie wystawy aktu pt. MATERIA nieZŁOMnie pięknaWernisaż wystawy Konrada Adama Mickiewicza czyli Foto-FobieInnowacyjne narzędzie do zarabiania na fotografii!Zewnętrzny monitor LCD do aparatów i kamer od SonyRealistyczne nagrania 3D dzięki nowym kamerom Panasonic HDC-TM90 oraz HDC-SD90Wernisaż wystawy HADES? Tomasza TomaszewskiegoInteraktywna edukacja o ultrakrótkim rzucieZmiana werdyktu jury w 4. Konkursie Fotograficznym DilmahSANYO PLC-WL2503 – krótkoogniskowy projektor z interaktywnym pióremTrzy nowe modele kamer od PanasonicBlenda i dyfuzor w jednym - nowy wideotutorial LastoliteOlympus PEN - to już system...Olympus PEN E-PL1 – na co dzień i w podróży