Minęły niemal dwa miesiące, od kiedy firmy rozwijające i promujące standard 4/3 ogłosiły powstanie jego zmodyfikowanej wersji o nazwie
Micro Four Thirds, czyli pierwszego systemu aparatów kompaktowych z wymienną optyką. Pierwszym producentem, który zaprezentował działający model takiego cyfraka oraz przeznaczone dla niego obiektywy był Panasonic. Konstrukcja ta nosi nazwę
Lumix DMC-G1 i niebawem trafi do sprzedaży. Na łamach Fotografuj.pl mieliśmy niedawno okazję zamieścić
przykładowe zdjęcia wykonane prototypem tego aparatru.
W międzyczasie, podczas odbywających się w Kolonii targów Photokina drugi z "wielkich" systemów 4/3 i Micro 4/3 zaprezentował prototyp swojej wersji pierwszego aparatu należącego do tego systemu. Dzisiaj natomiast upublicznione zostały oficjalne zdjęcia produktowe tego modelu.
O nowym aparacie nie wiadomo w zasadzie nic. Znane są jedynie jego wymiary oraz pewne cechy zewnętrzne. Trzeba przyznać, że model ten jest wyjątkowo kompaktowy – mierzy zaledwie 120 x 65 x 32 mm. Olympus w wypowiedziach na temat swojego przyszłego produktu podkreśla, że aparat ten jest kierowany do osób, dla których tradycyjna lustrzanka jest zbyt duża i nieporęczna, natomiast aparaty kompaktowe oferują zbyt niską jakość obrazu.
Trudno oprzeć się wrażeniu, że naczelną zasadą przyświecającą twórcom prezentowanego aparatu jest prostota. Poza 2,5-calowym wyświetlaczem LCD na korpusie cyfraka znajduje się zaledwie kilka przycisków. Ponadto całość przywodzi na myśl stare aparaty analogowe oraz dalmierzowce. Nowy Olympus odznacza się przez to sporymi walorami estetycznymi dla miłośników "technologicznej klasyki".
Szczególną uwagę zwraca na siebie aparat w ujęciu z boku – okazuje się bowiem, że korpus aparatu jest niewiele grubszy od podłączonego do niego obiektywu typu pancake (zwanego w naszym kraju "naleśnikiem"). Jeżeli urządzenie w ostatecznej wersji zachowa takie wymiary, to będziemy mieli do czynienia z wyjątkowo łatwym do schowania i dyskretnym cyfrakiem.
Niestety Olympus nie tylko nie ujawnił żadnych danych technicznych tego aparatu, ani też nie zdradził żadnych informacji na temat potencjalnej daty premiery czy sugerowanej ceny. Może to zatem znaczyć, że cały projekt jest jeszcze w dość wczesnej fazie rozwojowej, przez co w wersji handlowej raczej nie ukaże się w tym roku. Pozostaje tylko czekać.
Strona producenta: www.olympus.com
Zobacz także:Metadata Working Group – wspólny formatSamsung HZ1 – bardzo szerokokątny hiperzoomSigma SD15 – czwarte podejście do lustrzankiOlympus zwraca gotówkę za obiektywyFujifilm Super CCD EXR – nowy przetwornik o poszerzonym zakresie tonalnymLeica S2 – w pół drogi między małym a średnim obrazkiemKolejne obiektywy i konwertery dla systemów 4/3, Sony i PentaxOlympus zapowiada nową lustrzankęLimitowane zestawy lustrzanek OlympusOlympus mju 1050SW – edycja "szampańskie złoto"Obiektywy i akcesoria dla systemu Micro 4/3Panasonic Lumix DMC-G1 – pierwszy cyfrowy kompakt z wymienną optyką