Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  Nikon nareszcie odświeża "stałki"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nikon nareszcie odświeża "stałki"
Dodał: Jarosław Zachwieja 26.03.2008
Wszystko wskazuje na to, że firma Nikon w 2008 roku rozbuduje ofertę jasnych obiektywów stałoogniskowych z napędem AF-S. Choć informacja ta nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzona, to wiadomo już, jakich modeli należy się spodziewać.


Od kiedy w sprzedaży zaczęły pojawiać się pierwsze korpusy cyfrowe Nikona, pozbawione tradycyjnego napędu autofokusa (zwanego potocznie "wiertarką"), takich jak Nikon D40 czy model D40x odświeżony niedawno pod postacią Nikona D60, użytkownicy lustrzanek tego systemu często zadają sobie jedno pytanie: czy w obliczu dążenia producenta do likwidacji napędu AF z amatorskich cyberluster firma Nikon zadba również o odświeżenie linii jasnych obiektywów stałoogniskowych. Wszystkie bowiem tak popularne i doskonałe optycznie "stałki" marki Nikkor o zakresie ogniskowych mniejszych niż 200 mm (pomijając obiektywy do makrofotografii) to dość stare konstrukcje wyposażone w tradycyjny napęd AF. Szybki i precyzyjny ultradźwiękowy silnik AF-S to z kolei domena i chluba nowych modeli typu zoom oraz bardzo drogich modeli stałoogniskowych do zastosowań sportowych oraz nieco tańszych "szkieł" makro (których oferta jest jednak bardzo uboga).
 
Wygląda na to, że firma Nikon poczuła jednak i tutaj oddech konkurencji na plecach (zalicza się do tego m.in. niedawna zapowiedź pełnoklatkowego obiektywu Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM) i przygotowuje w tym roku dużą niespodziankę dla miłośników "stałek". Nie jest to oficjalna informacja, wiadomo jednak, że jeszcze w 2008 roku (co oznacza zapewne tegoroczne targi Photokina oraz poprzedzający je miesiąc) zaprezentowane zostaną trzy nowe stałoogniskowe obiektywy AF-S. Będą to modele o ogniskowych 35 mm, 50 mm oraz 85 mm. Wszystkie one będą się też odznaczały jasnością f/1.4. Krążące po Internecie plotki wspominają też o bardzo atrakcyjnym modelu, który nie ma swojego odpowiednika w wersji AF: Nikkorze AF-S 24 mm f/1.4. O ile jednak pogłoski te są prawdziwe, będzie to konstrukcja raczej kosztowna. Nam pozostaje trzymać kciuki za powodzenie tych projektów i czekać na oficjalne informacje od przedstawicieli firmy Nikon.

Zobacz także:
Nikon Professional Services w Polsce
C Biogon T* 2,8/35 ZM – nowy obiektyw Zeissa dla dalmierzowców
75 rocznica obiektywów Nikkor
Panasonic SDHC-CF adapter
Nowy, jasny ''standard'': Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM
Hähnel HC-40D Infrapro – nowy grip na podczerwień
Leica M8 – dwa ekskluzywne zestawy limitowane
Aktualizacja firmware dla obiektywu Leica D SUMMILUX 25mm F1.4 ASPH
Nikon obniża cenę modelu D300
"Autofokus Canona EOS-1D Mark III działa lepiej niż kiedykolwiek"
Oznaczenia obiektywów Sigma
Co znaczą magiczne symbole DX, VR, G, AI-S, czyli oznaczenia obiektywów Nikona?

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.607s.