Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  PORADNIK KUPUJĄCEGO  >  Co znaczą magiczne symbole DX, VR, G, AI-S, czyli oznaczenia obiektywów Nikona?


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Co znaczą magiczne symbole DX, VR, G, AI-S, czyli oznaczenia obiektywów Nikona?
Autor: Marcin Pawlak
Oznaczenia obiektywów każdego mogą wprawić w zakłopotanie. Nikon należy pod tym względem do najbardziej "twórczych" producentów: litania AF-S VR DX G IF-ED II w nazwie wyprodukowanego przez niego obiektywu to dziś rzecz powszednia – kto jednak jest w stanie bez problemu je rozszyfrować?

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Oczywiście owe symbole w nazwie nie są bez znaczenia. Każdy z nich określa bądź to rozwiązania optyczne i mechaniczne, mające wpływ na jakość obrazu lub komfort pracy, bądź odmianę mocowania bagnetowego, co jest istotne ze względu na współpracę danego obiektywu z konkretnym korpusem. W tym momencie powinno paść pytanie – o jaką współpracę chodzi, przecież Nikon od 45 lat stosuje to samo mocowanie bagnetowe i często chwali się zgodnością swych korpusów z najstarszą nawet optyką. Niestety, jak to zwykle bywa, należy przeczytać uwagi zamieszczone "drobnym druczkiem" – owa zgodność bywa często bardzo iluzoryczna, zwłaszcza w wypadku korpusów amatorskich. Przyczyną jest właśnie bardzo długa historia optyki Nikona – przez 45 lat pojawiło się wiele kolejnych modyfikacji bagnetu F, które ze względów ekonomicznych nie są obsługiwane przez tańsze korpusy. Z jednej strony, można przyjąć, że faktycznie wśród amatorów nie ma zbyt wielu użytkowników optyki sprzed kilkudziesięciu lat. Z drugiej jednak, ograniczając możliwości stosowania starszych obiektywów, Nikon wymusza kupowanie swoich najnowszych produktów. Ostatnim, dość drastycznym posunięciem tego rodzaju było pozbawienie korpusu D40 możliwości automatycznego ostrzenia z obiektywami AF, które stanowią niemal połowę dzisiejszej oferty Nikona. Z tego powodu, jeśli zamierzamy posiłkować się starszą optyką, powinniśmy uważnie przestudiować oznaczenia na obiektywie. Samo to, że obiektyw ma bagnet Nikona, może nie wystarczyć, by prawidłowo współpracował ze współczesnym korpusem.

Początek długiej historii bagnetu F – Nikon F (po lewej). Charakterystyczne dla manualnych Nikkorów widełki umieszczone u góry obiektywu były konieczne, by zapewnić połączenie ze światłomierzami typu Photomic (po prawej, na korpusie F). Co ciekawe, amatorskie korpusy Nikona nigdy z nich nie korzystały.

Obiektywy Nikona oznaczane są mnóstwem skrótów. Część z nich określa odmianę bagnetu, inne odnoszą się do rozwiązań optycznych (np. soczewki niskodyspersyjne) czy funkcjonalnych (np. wewnętrzne ogniskowanie). Niestety, rozmieszczane są na obiektywie dość chaotycznie: symbole DX czy ED są często umieszczane obok nazwy obiektywu (chociaż stanowią jej integralną część), oznaczenie VR (stabilizacja obrazu) też ma tendencje do wędrowania w różne miejsca. Dlatego też patrząc na obiektyw, trudno niekiedy orzec, jak właściwie on się nazywa… Nie jest to bynajmniej przypadłość wyłącznie Nikona – w oznaczeniach szkieł Sigmy panuje tak radosny bałagan, że na ich własnej stronie WWW ten sam obiektyw miewa kilka różnych nazw.

Logikę, którą kieruje się Nikon przy rozmieszczaniu oznaczeń na obiektywie trudno niekiedy rozszyfrować. W tym wypadku na obiektywie AF-S VR Micro-Nikkor 105mm F/2.8G IF-ED pojawiło się oznaczenie powłok Nano Crystal Coat (litera N), które nie wchodzi w skład nazwy obiektywu. Zabrakło natomiast miejsca dla symbolu IF, który jest jej integralną częścią.


A, AI, AI-S – kilka ważnych symboli w nazwach Nikkorów
Pod względem zgodności obiektywu z korpusem, najważniejsze jest oznaczenie odmiany bagnetu (chociaż z czasem zaczęło ono obejmować rodzaj napędu AF). Jest to pierwszy człon nazwy i może to być jeden z następujących wariantów:
 
AI, AI-S, AF, AF-I, AF-S
 
Brak jednego z powyższych elementów w nazwie obiektywu (pomijając serię "Nikon Lens Series E") oznacza, że jest to szkło z serii przeznaczonych do współpracy z pierwszym profesjonalnym Nikonem F, tzw. pre-AI lub non-AI. Jest to o tyle ważne, że są one pozbawione wycięć na pierścieniu ustawiania przysłony, zapewniających komunikację z korpusem. Sprawia to, że ich założenie do współczesnego korpusu powoduje uszkodzenie umieszczonych na nim zaczepów.
 
Obiektywy typu AI i AI-S są w pełni funkcjonalne tylko na korpusach serii D2 i D200, w amatorskich lustrzankach cyfrowych nie działa z nimi pomiar ekspozycji.
Szkła typu AF, AF-I oraz AF-S współpracują poprawnie z wszystkimi produkowanymi w ostatnich latach korpusami. Wyjątkiem jest nowy amatorski model D40, który zapewnia automatyczne ostrzenie tylko z obiektywami AF-S i AF-I.

Skrócona tabela zgodności obiektywów Nikona
Ponieważ od zdolności korpusu do współpracy ze starszymi odmianami bagnetu F zależy możliwość wykorzystania starszej (a w niektórych przypadkach, jak D40, nawet zupełnie współczesnej) optyki Nikona, zamieszczamy skróconą (do szkieł będących obecnie w użyciu) tabelę zgodności lustrzanek cyfrowych i podstawowych odmian obiektywów Nikona.


« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.522s.